Grupp: Huvudforum

Eric Langes årsfärd

0
Ogilla!
33
Gilla!
#0   Av: rune » Redigera
2006-10-04 12:03:19
Ladda ned

Tänkte skriva i rubriken Eric Langes f(års)färd. Nog har det allt varit en forsfärd under det gångna året. Men det är historia nu.

Nyss passerade det något medfarna skeppet ett gäng valmanifestatörer. Där på stranden kunde man se en dam som agiterade för ett kristet parti - eller var det något annat? Främlingsvänliga partiet (FvP) hade också en företrädare, liksom MtA-partiet (Mjöd till alla). ÄS65-gruppen gick hårt ut med sitt budskap - ättestupa vid 65, men så fick dom just inga röster heller.

Men Eric då? Delårsrapporten kommer torsdagen den 19 oktober, sammalunda med Nokias rapport och så har vi optionslösen dagen efter. Mycket spännande!

Skall vi tro att Eric, om dom nu inte hittar på något extra i USA, drar sig uppåt 26 kr, kanske över, inför rapporten? Själv ser jag en platå vid 27 kr och skall eric ännu högre så har vi präktiga motstånd att bearbeta.

Idag hade DI en artikel om Erics kvartalsförsäljning. Man tror att resultatet blir sämre än förra kvartalet men bättre än motsvarande tid förra året. Som vanligt kommer prognoserna att variera - vi har ju riktkurser från ca 25 kr till ca 35 kr och värst är väl Dresdenerhuset med Pär Lindberg i spetsen på...tror det var över 40 kr.

Mvh ERIR, som för stunden håller på MtA-partiet  

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.