OMX - fuglesang
I och med dagens uppstuds så har vi en möjlig signal för Ross-hook med Traders Trick Entry om priset handlas upp igenom dagens högsta notering.
Kortsiktigt så ser jag 1104-1107 som ett område med hög sannolikhet att nås vid en bekräftelse av Ross-hook.
På lite längre sikt ser jag 1132-1155 som ett område med hög sannolikhet för vinstrealisering. Nästa nivå får väl bli slakhanes 1200 nivå, jämn och fin ;)
Det var nån i chatten som undrade vad en Vegas-trade var för något.
Vegas-trade är en benämning som Woddie kommit upp med för en Adam and Eve, A&E, formation som uppstår i CCI. A&E är en klassisk bottenformation (i prisgrafen) som ofta uppstår vid trendvändningar och utgörs av att en förtsa skarp botten, Adam, där först priset nsabbt och kraftigt pressas tillbaka för att sedan åter studsa upp och följas av en "rundare" mjuk botten/korrektion, Eve. Eve brukar bilda en tydlig hylla, sidledes rörelse, och en möjlig signal till entry ges vid ett brott upp ur denna "hylla".
Det finns med all säkerhet en uppsjö regler för Vegas-trade enligt Woodie, men jag brukar nöjja mig med en tydlig divergens mellan CCI och priset.
Tror att den även kan kallas "cup and handle", med benämning på tror (kärt barn har många namn).
..mot månen.. eller norrut i alla fall
"When I lose Discipline, I lose money" Mvh Gunslinger
#0 Nu har vi en potentiell 123-high i spel, imorgon är det entry under dagens lägsta som gäller.
Jag skrev tidigare idag i strängen AX vecka 42 att den tyska terminsmarknaden ser ut att ha inlett en konsolideringsfas.
Tittar man på OMX så ser läget mycket snarlikt det för den tyska marknaden: idag gavs signal, Ross-hook, för long position med Traders Trick Entry då kursen handlades ovanför onsdagens högsta kurs. Köpsidan var dock inte övertygande och dagens tighta range är ytterligare ett tecken som talar för en eventuell konsolidering. Jag vill se en tydlig expansiv rörelse efter att en signal för 123 eller Ross-hook.
Jag ser fortfarande veckotrenden som stigande och precis som för den tyska terminen bevakar jag den range som bildats under senste veckan, mellanonsdagens lägsta notering, 1077, och förra fredagens högsta notering, 1099. Ett eventuellt brott upp ovanför 1099 är en bekräftelse på att den stigande trenden fortafarande är intakt och ett brott ner under konsolideringskanalen är en första indikation på en topp.
Den potentiella 123 som evilsteff skriver om i #2 är förvisso rent teoretiskt korrekt, men med tanke på att trenden otvivelaktikt är stigande så skulle jag avvakta ytterligare bekräftelse på att trenden vänt innan eventuella korta positioner initierades.
"When I lose Discipline, I lose money" Mvh Gunslinger
Motstånd blir stöd, stöd blir till motstånd.
Trenden fortsätter att locka in nya köpare och fredagens topp har än en gång utsatts för ett test.
Jag skrev igår att marknaden såg ut att ha gått in i en tid med kräftgång, vilket jag vidhåller tills kursen på nytt bekräftar den stigande trenden med ett brott upp ovanför 1099. Helst under påtaglig styrka för övertygelsens skull.
Intressant att se är även hur veckans lägsta notering sammanfaller med toppen från i april. Därav överskriften.
Det är inga planerade nyheter från andra sidan atlanten efter lunch så det som återstår att se är om gårdagens stängning över 12000, DIJA, övertygar köpsidan eller lockar till vinsthemtagnigar.
Trevlig helg!
"When I lose Discipline, I lose money" Mvh Gunslinger

Visa sida
Ogilla! 11
Gilla!
Så här ser Adam & Eve ut när den bildas i prisgrafen, om det var några oklarehter i min beskrivning ovan..
:)
"When I lose Discipline, I lose money" Mvh Gunslinger