Grupp: Huvudforum

FERNSTROEM Strategy Trading

0
Ogilla!
10
Gilla!
#0   Av: Ferna » Redigera
2006-10-24 20:48:20

Inbjudan till premiärvisning

Du som är medlem på Aktieguiden inbjuds härmed att delta vid premiärvisningen av det nya webbaserade analysverktyget "Strategy Trading", en programvara utvecklad av FERNSTROEM Strategy Trading.

Kort om vår nya tjänst/programvara:

Strategy Trading är en teknisk analys tjänst som gör det möjligt att med låg kunskap och utan egna avancerade programvaror handla värdepapper på ett säkrare sätt genom att följa våra portföljer.

Listor på köpvärda och volatila aktier finns och samtidigt ges möjlighet att skapa och sortera egna listor utifrån egna kriterier för övervakning med larm.

För den erfarne finns strategier för kortare affärer med möjlighet till individuella val. Programmet ger dig också möjlighet att utföra helt egna analyser.

Möjligheterna är nästintill oändliga i detta nya webbaserade system för strategisk trading där vi kokat ner data från ca 8000 olika värdepapper till klara besked; Köp eller Sälj!

Seminarium kommer hållas i

Stockholm onsdagen den 1 november
Göteborg måndagen den 6 november
Malmö tisdagen den 7 november

Anmäler er och läs mer på www.fernstroem.se under menyraden seminarium. Fram till premiärvisningen den 1 november är endast vissa sidor tillgängliga.

Obs! Detta inlägg är publicerat med tillåtelse av Staffan här på Aktieguiden. Om ni har några frågor kring själva premiärvisningen får ni gärna skicka dem till mig eller ställa dem i denna tråd.


Vänliga hälsningar,

Ferna

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-10-24 21:16:33

friskt vågat " som övervakar och genererar köp- och säljsignaler för samtliga aktier på de nordiska börserna och i cirka 6000 fonder. " dvs ~ the holy grail..

mvh PQ.. 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-10-25 11:26:12

Visst! den som inget vågar....


Vi övervakar, sorterar och lämnar köp- och sälj signaler på 973 st noterade aktier på börserna i Stockholm,Oslo,Köpenhamn och Helsingfors.
Samma upplägg levererar vi på 6376 st fonder av typen
aktiefonder,räntefonder,blandfonder och generationsfonder.

Vidare finns tillgång till data på 86 värlsindex, räntor, råvaror, valutor samt en hel del macrodata.

Vi har för avsikt att presentera vår idé på ett seriöst och proffsigtsätt för att skapa värden för i förstahand privatpersoner som med stöd från vårt koncept vill göra bättre börsaffärer, Vi hoppas och tror att vi kommer bli väl mottagna dels här på Aktieguiden samt av aktieintreserade runt om i landet.

Naturligtvis går det bra att komma med frågor till oss här eller via mail.
info@fernstroem.se

Med vänliga hälsningar
FERNSTROEM Strategy Trading

Ingemar Fernström

 

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-10-25 12:22:21
Ladda ned

Jag kör med Internet-Explorer 7 och den varnar för sidan, se bild. Vill man vara seriös så bör man fixa ett giltigt certifikat så att blivande kunde inte skräms av varningen.

// kari

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-10-25 12:40:28

Det låter som en bra idè.

Det går tillsvidare att installalera det certifikat som vi skapat.

Mvh Ingemar

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-10-25 13:02:02
Ladda ned

Vist det går säker att köra med den nuvarande certifikatet.
Men IE7 visar följande sida nar man besöker eran sida första gången, se bild.
Hur många vill gå vidare?
Allt detta med normal säkerhetsnivå på IE7.

// kari

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-10-25 13:41:46

Hej Kari

Jag har fått tag i en leverantör som kan hjälpa oss med att fixa ett giltigt certifikat.
Håller med om att det inte ser så bra ut, men hoppas att det snart skall vara fixat.

Tack för din feedback

Mvh ingemar

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-10-25 21:14:34

1# Att skapa en site med sorteringsvertyg osv är väl en bra grej men att ha köp/sälj signaler på ~8000 olika instrument ger knappast bättre resultat än singla slant (troligen lite sämre),,är det samma strategi rakt över kan den inte funka, och är dom separata känns det lite otroligt med ~8000 olika, skulle gärna se lite prestanda från signalerna..

mvh PQ.. 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-10-25 22:03:20

7# Ja vist är det bra. Vi har inte tänkt oss att ha en lista på ca 6000 instrument som redovisar olika signaler (men det trodde inte du heller).   Utan strategierna jobbar i olika steg för att sortera bort dom instrument vi inte vill ha.
Sedan levererar vi signaler på de som är kvar, i annat fall skulle signalerna enbart bringa förvirring. Men vi jobbar hela tiden med dom ca 6000 fonderna och ca 1000 aktier.

Med vänliga hälsningar
FERNSTROEM Strategy Trading

Ingemar Fernström

 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-11-07 08:45:35

Hm typiskt, hade anmält mig till seminariet men glömde helt bort det igår. Någon som har varit där och vill ge sin synpunkt? 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.