Grupp: Huvudforum

Recovery I

0
Ogilla!
8
Gilla!
#0   Av: metod » Redigera
2008-11-18 23:49:16

Statistiken i form av retail sales och andra data visar att real GDP sjunker med nära 4% i Q4 ,nedgången för tillväxten är denstörsta sen 1982 men mina förväntningar är att en V shape recovery kommer och äga rum eftersom <US ekonomin är fundamentalt und och tillväxt nedgången beror på att money velocity pga negativ sentiment har sjunkit och när den slutar sjunka och börjar acceleras då kommer ekonomin och växa lika ofrt som sin potential tillväxt och detta kommer och ske i börjavn av 2009 och tydlig efter Q2.

Just du det finns tecken som bekräftar prognosen tex i Oct Commericial och insustrial loans växte med 4,2% ,real staes loans med 3,4% och consumer loans med 2% och Fed fortsätter med sin expansiva monetära policy .

Det som har störst tyngd på revoveryn är fortfarande mark to market accounting .

Medan 75% av subprimes loans betalar i tid mark t o market tvingar institutioner och skriva ner en hel del .

Fanie och freddie,s Q3 rapport visade att tex fannie mae marrk tomarket presenterade minus 46,4 billion dollar shareholder equity medan den var PLUS 9,3 Billion dollar enligt GAAP !!

Mark to market reglerna m[ste bort.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-11-19 02:25:48

god old metod

du kom ut ur ide @sp 1430, och aldrig har du svikit oss sen dess 

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-11-19 18:47:35

#1 Du får lista ut själv ,vad kallar man  en nedgång som saknar grund.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-11-19 19:03:12

vad för nedgång? 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2008-11-19 19:31:06

Spelar ingen roll om nedgången saknar grund. Den som vill göra bra affärer följer huvudtrenden.  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-11-19 21:14:14

ååå, good old metod ska det vara 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-11-19 21:18:58

nej du menar god metod. inget annat 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.