Grupp: Huvudforum

Fortsatt ned?

0
Ogilla!
65
Gilla!
2008-12-01 10:09:12
Ladda ned

Hallo i morgonkvisten.

Så här tänker jag.

Tekniskt. Trots den starka rekylen upp så har OMX30 inte nått upp till toppen i början på November och det ser likadant ut för SPX. Stochastics är på överköpta nivåer och rsi har inte lyckats ta sig över 50 strecket(detta är ett svaghetstecken). Det har heller inte bildats någon köpsignal i DMI. Det är dock en positiv tendens i RSI charten men jag tror att golvet här kan brytas vid nästa nedgång som jag tror börjar nu.

Uppgången har vart på låg volym i den sista rekylfasen vilket talar emot en långsiktig trendändring just nu.

Realekonomiskt så kommer vi nu att gå in i den tid där krisen verkligen börjar kännas av i fickorna på folk. Många kommer att få sparken. Stora bolag kommer skalera ned kraftigt och eventuellt gå i konk. Tex bilindustrin, bygg- och shippingnäringen kommer att gå extremt dåligt framöver.

Man kan tyda att folk tror att finanskrisen är över. Det är den inte än. Problem i realekonomin kan också föra med sig andra otrevligheter som political unrest och ökad nationalism eller ökad protektionism.

Räddningspaketen runt om i världen har inte ändrat på någonting förutom att det har tagit bort de kortsiktiga finansieringsproblemen för många banker. Det känns som om att det finns risk att räddningsauktionerna kan få folk att tro att faran är över... det är den inte.

Det finns risk att folk håller sig positiva pga det är jultider. Hur som helt så tror jag det kommer en baksmälla och att det finn stor risk för att vi skall sätta nya lows. Det känns som om att tidshorisonten för vändning är för kort med tanke på magnituden av denna krisen. Det tog 3 år innan det vände på 30 talet och 4 år av misär 1870. Ja det var en annan tidsålder då men de ekonomiska principerna ändrar sig inte bara för att utvecklingen har kommit längre.

Så jag tror vi skall ned och testa nya lows.

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2008-12-01 10:43:33
Ladda ned

spx.. 

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

0
Ogilla!
11
Gilla!
2008-12-01 10:45:56

SPX mot 660, en helvetes våg på g med redemptions och aha vistvarningar, marginalsquesse för bolagen kommer bli den värsta någonsin, det har marknaden inte priced in. 

0
Ogilla!
21
Gilla!
2008-12-01 11:17:21

Den dagen jag får 30 röster på ett inlägg så skall jag rita ett kors i taket. Kanske det blir idag när man fyller år :-) 

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 11:21:03

Då ber jag att få gratulera! 

Mvh Fidelio

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 11:26:37

Stort grattis Silicon Valley!!!!!!

Ha en kanonfin födelsedag!!!

MVH Ann

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 11:26:51

"Det finns risk att folk håller sig positiva pga det är jultider"

ahmen.

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 11:31:04

Fram med penna nu....... 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2008-12-01 11:35:03

ojoj tackar så mycket! Här är det kors i taket och tårta på bordet :-)) 

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 11:35:07

#3

Du hann före mig med korset.

Stort grattis, ät nu inte för mycket av tårtan, tänk på lunchen som strax väntar.

 

Mvh slaskhasen

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
18
Gilla!
2008-12-01 11:35:30
Ladda ned

SV: Vi har ju haft våra diskussioner på AG.... Du har ju reviderat din framtidssyn rejält under det senaste halvåret/året. Nu är ju din syn nästan mörkare än min t o m.

Följande rad från #0 kan väl bekräfta det påståendet:

....Det finns risk att folk håller sig positiva pga det är jultider.....

En optimist skulle ha skrivit "chans" istället...  ;-)

Jag är också övertygad om lägre botten än 560, men är mer osäker (än du?) på om den ligger i närtid (veckor) eller lite längre fram (månader)...

Du har fått min röst och jag hoppas du når ditt mål (30 röster)... Grattis på födelseda´n :-)

En bild på OMXS30

MVH Nisse45

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
9
Gilla!
2008-12-01 11:49:15

Tackar Nisse!

Ja jag har reviderat min syn på marknaden. Var väl lite väl godtrogen tidigare. Inte alltid att tro det bästa om folk. Inte i mina worst case scenarier trodde jag att det såg så brutalt dåligt ut för bankerna i USA och resten av världen. Så jag var tvungen att ändra synen när fundamenta ändrar sig. Lite för sent kanske. Men bättre sent än aldrig.

Ja chans är väl kanske rätta ordet hehe. Men jag tänkte med utgångspunkt i att gå kort. Om du ligger kort så måste man se på positiva inslag som risk ;-).

Vad gäller nya lows är jag självklart inte säker men jag tror. Vad gäller tidsperspektivet är jag lite osäker men jag tror det ligger innan februari. 

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2008-12-01 13:42:57

#3 He he kan du publicera en bild hur det ser ut hemma hos dig med ett kors i taket.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2008-12-01 14:38:38
Ladda ned

Ross 123 för nedgång, dessutom tack för fin bild samt analys.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2008-12-01 15:09:09

hm, det kan vara så att en slags topp ska nås efter  pågående rekyl men den är livsfarlig att gå lång på eftersom marknaden kan bli disfunctional due to redemptions anytime, mitt mål är SPX 660, vad skulle det betyda på OMX? 480?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-12-01 15:31:57

#14 tar dagen som den kommer , men  den #13 ser righteously bullish.

marknaden kan rally på bad news..great way to mess up traders minds :-)

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-12-01 15:40:07

Som jag ser det så är inte rally på bad news sustainable. Men ja det messar upp otroligt mycket. :-)

#13 Jag sitter på jobbet än så länge hehe 

Mvh Silicon Valley

"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.