Grupp: Huvudforum

OMX - tisdag

0
Ogilla!
16
Gilla!
#0   Av: BELE2 » Redigera
2008-12-23 10:05:33
Ladda ned

Som framgår av DTA-charten handlas OMX fortfarande i sin stigande trendkanal inom ett större triangelformat handelsområde. Om en och en halv vecka, dvs ungefär till nyår, korsar trendkanalens stödlinje det större triangelformade handelsområdets motståndslinje. OMX måste således inom denna tidsperiod bryta ut ur det mindre tringelformat handelsområde som bildas av trendkanalens stödlinje och det större triangelformade handelsområdets motståndslinje. Åtminstone formellt ser det hoppfullt ut för ett utbrott uppåt. Den mindre triangelns form indikerar att utbrottet sannolikt kommer att ske uppåt.

I Trendcharten har korta Bollingerbanden påbörjat en kraftig kontraktion som förebådar en kraftig kursrörelse i det korta perspektivet. Det glidande medelvardet MA (20) har brutit upp över MA (40), vilket är en betydelsefull köpsignal. Indikatorerna, särskilt Stochastic, visar på en åtminstone relativ styrka, fastän en säljsignal kom igår. MA (5) handlas också över MA (20). Volymen är dock fortfarande låg; igår exceptionellt låg (vilket med tanke på att gårdagen var en nergångsdag bekräftar uppåttrenden). Får vi ett utbrott uppåt kan vi få en köpsignal i form av en dubbelbotten (köpsignal vid etablering över 716,23) och en påföljande trolig rejäl uppgång. Blir utbrottet i stället neråt kommer det med stor sannolikhet att rymmas inom OMX:s konsolideringsområde, så inget viktigt stöd torde komma att brytas.

Igår vände kursen ner och stämde av trendkanalens botten och MA (20), vilka höll. Gårdagens nedåtrekyl har ingen större betydelse för min bedömning. Det var inte oväntat att kanalbotten skulle stämmas av. Nu får vi dock hoppas på en uppåtrekyl om inte kursen skall bryta ut nedåt.

MVH

BELE

0
Ogilla!
11
Gilla!
2008-12-23 10:07:29
Ladda ned

Här kommer trendcharten. 

MVH

BELE

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-12-23 10:44:55

Och om den nu bryter stödet vad kommer då? Vilken nivå kör du som stopp? 

"Markets are never wrong - opinions often are"

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-01-05 10:00:54

Noterar att utbrott kom uppåt som jag förutspådde. Vill påpeka att jag i mina analyser följer traditionell TA (om det nu finns någon sådan) och skriver vad som är mest sannolikt utifrån denna. Att ett alternativ är mest sannolikt betyder naturligtvis inte att börsen alltid följer det alternativet. Däremot följer börsen oftare det mest sannolika alternativet än den gör något annat. 

Mvh
BELE

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-01-05 10:03:13

För att sammanfatta;

Skulle man kunna säga att det är sannolikt att börsen följer det mest sannolika alternativet? 

Mvh skorsten

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-01-05 10:30:57

Ja, jag är kanske lite övertydlig, men med tanke på (1) att så många med stor tvärsäkerhet utger sig för att VETA hur börsen kommer att gå och (2) att det därför är många som verkar uppfatta det jag skriver så att jag också skulle göra det, så tyckte jag att det fanns skäl att lyfta fram mitt ordval och vad det betyder när jag faktiskt inte säger mer än att en viss kursutveckling enligt vissa TA-regler är den mest sannolika. Vill man vara mer subtil kan man lägga till att det faktiskt är en skillnad mellan vad som enligt vissa TA-regler är mest sannolikt och vad som faktiskt oftast händer.

Mvh

BELE

0
Ogilla!
5
Gilla!
2009-01-05 10:31:57

Ett roligare svar hade varit;

"Ja, sannolikt."

 

Mvh skorsten

0
Ogilla!
1
Gilla!
2009-01-05 10:53:08

Sannolikt så. 

Mvh

BELE

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.