Grupp: Huvudforum

Fondnotering i EUR

0
Ogilla!
1
Gilla!
2009-02-05 17:21:13

Verkar som Avanza har en spread vid valutaväxlingen på ca 2,8 % när jag gör en affär i en fond som noteras i EUR. Gjorde nyligen en sådan affär i en Indien fond som noteras i EUR.

Dvs det blir en form av köp/säljavgift vid valutaväxlingarna som inte framgår av avräkningsnotan, men trots allt finns där.

Spreaden är ungefär lika stor som om jag går till ett Forexkontor och köper/säljer kontanter.

Att det finns en valutaspread vid denna typ av fond är ju inte så konstigt men att den är så stor var en nyhet för mig.

Kan man komma billigare undan?

0
Ogilla!
13
Gilla!
2009-02-05 17:50:25

Gjorde Du fondaffären i en KF? I en vanlig depå kan man ju ha valutakonto och sköta växlingarna själv, då blir det billigare. 2,8% låter ju hur som helst mycket. Be att få en förklaring av Avanza och återkom i strängen med svaret.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2009-02-05 18:22:19

Kolla om du kan öppna ett konto i euro då kommer du billigare undan.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2009-02-16 18:23:59

Det var falsk alarm i #0.

Har fått uppgift spreaden från Avanza, SEB och PPM enligt nedan, dvs betydligt billigare än jag felaktigt fått för mig.

Kör i KF och så får det förbli

Avanza

Vi köper och säljer vår valuta genom SEB. Just precis nu så har dom en spread på ca 60 punkter. Kl 9.40; 8,1391/8,1456

SEB

Spreaden är ganska låg, oftast en eller några enstaka punkter vid valutaväxlingar i våra fonder.

Är det någon specifik fond som du har frågor kring, så kan vi säkert få fram spreaden på just den fonden.

PPM

Vår köpkurs när det gäller USD är 8,1528 (2009-02-09).
Med andra ord är 1 USD = 8,1528 SEK
Motsvarande säljkurs är 1 USD = 8,1628 SEK.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.