TA idag från IC
Mvh Stefano
IC är en mycket duktig TA-analytiker, problemet är att de analyser han ger både publikt via olika hemsidor, som de betaltjänster han tillhandahåller är för tunna, svårtolkade och helgarderande.
Min åsikt är iallfall att tillhandahåller man en betaltjänst med TA som incitament för affärer med instrument på börsen så bör man också redovisa sina "verktyg" och redovisa varför man bedömer en aktie eller index att gå åt ett visst håll vid ett visst datum.
Det vore mycket värt att få ta del av de vågräkningar, ganndatum, fib.relationer och ML-linjer han arbetar med för att själv bilda sig en uppfattning om läget han skriver om.
Jag vet inte om det är för rädslan att bli "stämd" vid misslyckande analyser som gör att han harvar på på detta sätt eller om det är för risken att hans nyhetsbrev skulle spridas på nätet.
Jag har själv varit prenumerant och jag kan inte komma ihåg en enda gång han redovisat dett detaljerat "chart" eller en klar sälj/köpkandidat vilket jag antar att merparten av prenumeranterna är intresserade av.
En bild/chart säger ju som bekant "mer än tusen ord"
Generellt är alla dessa betaltjänster ganska tunna, AG med alla duktiga analytiker ger mer kött på benen tycker jag!
Mvh
//Åkesson - "Själv är bäste dräng"
Visa sida
Ogilla! 13
Gilla!
Den här kommentaren från IC är mycket bra tycker jag:
Studerar man utvecklingen i USA så kan vi konstatera att det hålls mängder med utbildningar om hur man blankar aktier med ett värde på 5-9 dollar och som redan tappat 50 procent eller mer. Ytterligare en indikation på att strömmen kommer att vända med kraft under våren och försommaren. Denna typ av utbildning borde haft sitt största antal deltagare under 2007, innan det hela tog fart nedåt.