OMX 667,03
Sent omsider så kommer dagens nivåer. Var faktiskt tvungen att sova ett par timmar på grund av sen ankomst till min bostad.
Stockholmsbörsen upplevde ännu en trendlös dag där kurserna åkte upp och ner utan någon som helst riktning för att i slutet av dagen dra uppåt och stänga på svagt plus. Vid stängning noterades OMXS30 i 667,03 och hade då stigit med 0,19 procent.
Samma prognos gäller som igår; dvs. att indexet befinner sig i konsolidering både i det korta och det långa perspektivet och i konsolideringar kan man inte gissa sig fram till riktningar tills ett utbrott avslutar det hela och visar riktningen. Sannolikheten för fortsatt upp är dock högre om man utgår från gårdagens utveckling.
Två viktiga nivåer är värt att bevaka idag; 655 och 668
Stöd- och motståndsnivåer enligt pivotpunkter;
Motstånd: 670.72, 674.41
Pivot: 663.34
Stöd: 652.27, 659.65
Pivotpunkten kan man använda som en indikator vid intradagshandel. Man kan t.ex överväga att byta position om indexet hamnar över eller under pivotpunkten.
Mvh slaskhasen
Inlägget är redigerat av författaren.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
tog stopp här..
Mvh amco