Bonus?
För ett antal år sedan byggde vi efter önskemål från medlemmar som uppskattade Aktieguiden en funktion där den som ville kunde stödja vår verksamhet med en extra slant. Detta var under den gamla goda tiden när börsen gick som en raket och många täljde guld med kniv - ibland tack vare tips här på sidan.
Åren går och tiderna förändras, och till hösten fyller Aktieguiden 10 år. De planer vi ursprungligen hade på att göra Aktieguiden till ett framgångsrikt företag där vi själva kunde jobba heltid har ersatts av en faktiskt ganska behaglig känsla av att vi trots den uteblivna ekonomiska framgången ändå på vår fritid lyckats bygga upp och tillhandahålla denna mötesplats för er som är intresserade av trading och teknisk analys. Även om en karriär inom LO eller AMF Pension sannolikt hade varit mer lönsamt... :)
Aktieguiden lever vidare tack vare er som betalar vår medlemsavgift, och även om antalet betalande idag är cirka hälften av vad det var som mest så har också våra kostnader för driften av sidan sjunkit. Intäkterna täcker våra kostnader men det blir heller inte något över.
I vilket fall som helst, jag kryssar i rutan som aktiverar möjligheten att ge oss ett extra bidrag här i tråden. Om det så bara är någon enstaka person som har lyckats bra i sina affärer och tycker att vi är värda en extra slant så är det ändå väldigt värdefullt för oss.
Mvh // Staffan
Webmaster på Aktieguiden
inte för att jag gjort någon succe senaste året precis, men ingenstans finns duktigare skribenter än på AG.....
Mvh Fidelio
Väljer att bli betalande medlem i stället!
:-)
Elenor
Ett verkligt bra initiativ tycker jag!
Mvh spearofdestiny
Är det någon som är värd en bonus så är det våran Webmaster som gör ett fantastiskt jobb med AG!!
Är betalande AG-pro medlem sen flera år.
Fortsätt med detta forum!!
:o)
//Mvh
Jag instämmer med Wintrader i #5.
Tack Staffan!
Så många fina inlägg och inläggare har kommit och gått.
Men Staffan (webm) har varit klippan som hållit igenom alla stormar!
fibonaci, Lindemann, Viotto (var är du?)...m.fl
Inläggarna borta med deras fina inlägg finns kvar på Staffans och AG:s diskar.
Villken guldgruva av aktiekunskap vi har.
Sagt av Bengt deP
i södra Finland
livstids medlem sedan 2008
betalade 5000:-
Hoppas fler vill göra detsamma!
Personligen har jag svårt att se hur 200 betalande medlemmar inte mer än väl täcker driftskostnaderna och en del till, men jag kanske bara är kinkig?
#8... kinkig? nä, men snål.
Jag funderar faktiskt på att göra som bdp003 eller elenor...
Jag har varit borta från options och termintrading sen det började falla, har övervintrat i olika fonder.
Men nu när jag börjat tjäna pengar igen, lite mer aktivt, så inser jag hur mycket nytta jag har att ha varit på aktieguiden och läst inlägg i flera år.
tack till hela teamet bakom koden!!! och tack för ifokus.se!!!
#3 Bra initiativ - jag gör som du.
mvh Cumulus
Den som har erfarenhet utav god information och bra råd betalar gärna. Erfarenheten säger att det betalar sig mångfalt tillbaka.
#12 Håller med dig sailor hoppas att medlemsantalet kommer tillbaka på 400 nivån.
mvh edvin
#12 Du verkar vara en klok karl. Men som Sailor eller sjöman har man nog gott om tid att tänka över saken. Ord utan tanke himlen ej når.
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Visa sida
Ogilla! 17
Gilla!
Jag lyckades ju inte dra in något i mina senaste börsaffärer, men däremot hjälpte hästarna till att fylla på kassan :-)
Jag kan inte tänka mig en tillvaro helt utan AG. Jag delar gärna med mig av min vinst för att försöka bidra till en fortsatt bra AG-sajt!
"Framgång består av en mängd små segrar"