Grupp: Huvudforum

Sell in may...

0
Ogilla!
69
Gilla!
2009-05-08 11:13:17

Ett inlägg från min blogg om säsongsmönstret med den svaga perioden maj-oktober. Kortfattat tyder en del på att maj-oktober kan bli rätt bra i år, tvärtemot vad säsongsmönstret antyder vid en första anblick...

Nu är uttrycket "Sell in may and go away" återigen aktuellt tidsmässigt, men frågan är om det rådet är något att följa i år?

Först tar vi och tittar på lite historik över perioden maj-oktober som benämns som den svaga perioden. De senaste 25 åren har den svaga perioden gett en positiv avkastning i 56% av fallen (14 av 25), men snittavkastningen är negativ med -0,4% efter förra årets ras. Sett över tid är det alltså en svag utveckling under sommarhalvåret och faktum är att nästan alla större ras på börsen sker just då. Tvärtom är det med vinterhalvåret, november-april, då börsen normalt sett går starkt och då större nedgångar är väldigt ovanliga.



Grafen ovan visar maj-oktober år för år sedan 1984. Vi ser då att det ger en rätt bra avkastning vissa år så det är inte alltid "Sell in may..." är så klockrent. Lägg särskilt märke till åren -86, -93 och -03. Vad de har gemensamt är att börsen då hade tagit sig ur en bear market och vi ser då tydligt att den svaga perioden istället uppvisade en kraftig uppgång på mellan 20-40%. Nu är OMX-datan begränsad till -84 och den nedgången som var då var relativt begränsad. Tittar vi däremot på -93 och -03 så är det mer likt utvecklingen den här gången och maj-oktober presterade då bra flera år på raken. Det beror förstås på att trenden då vände och en ny bullmarket startade och då spelar säsongsmönstret inte lika stor roll.



Den sista grafen visar ackumulerad avkastning på 100.000 om man bara varit investerad maj-oktober varje år sedan 1984. Det är egentligen mest ett annat sätt att visa det jag skrev ovan, att maj-oktober presterar väldigt bra strax efter en ny bullmarket har inletts och att det också håller i sig några år. Jag visade förra året hur ett svagt vinterhalvår starkt indikerade att sommarhalvåret skulle bli extra svagt, men i år var vinterhalvåret starkt och med tanke på vilket läge OMX befinner sig i ser det ut som maj-oktober kan bli riktigt starkt i år. Om det blir något liknande som de år som nämnts ovan borde OMX kunna prestera minst +20% räknat från sista april vilket isåfall ger en kurs på drygt 915 senare under sommaren. Det får därmed bli en övergripande karta som jag arbetar efter tills vidare så länge OMX inte faller ner tillbaka i konsolideringsintervallet från i vintras.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2009-05-08 14:27:47

Guldinlägg! 5 stjärnor med + i kanten!

mvh ing 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2009-05-08 15:11:45
Ladda ned

I backspegeln ser det ut så här den blåa linjen är några pinnar upp ytterligare

men observera många år av sidorörelse kan det bli.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2009-05-08 15:15:02
Ladda ned

Blir mer konfunderad med tanke på rallyn och volymen

0
Ogilla!
8
Gilla!
2009-05-08 15:50:29

Torro #3

2001 & 2002 har två olika värden i grafen. Vet du varför?

mvh ing 

0
Ogilla!
13
Gilla!
2009-05-08 15:59:05

#4 De röda kryssen är bearmarket rallies, det var två vardera under 2001 och 2002. Som du kan se ligger t.ex. 2003 bland de blå prickarna och hade en bättre volym vilket indikerade att det var en mer hållbar botten. Den uppgång vi sett nu under 2009 har varit extremt kraftig i pris, men volymen har inte riktigt varit där, vilket gör att den har placerat sig i övre vänstra delen av grafen och antyder att det kan vara ännu ett björnrally.

Mer info finns i en mycket bra artikel från Hussman Funds: Trading Volume Separates Bull Markets from Bear Rallies.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-05-08 16:04:51

Röda är bear market rally som du ser tunn handel

1982 bästa rally +20% och understöd av volym +40%

2009 rally upp 25% men volym ner runt -20%

0
Ogilla!
8
Gilla!
2009-05-08 16:06:03

Tack! 

mvh

0
Ogilla!
17
Gilla!
2009-05-08 16:06:22

Precis, rallyt 2009 "borde" egentligen ligga till höger om 1982 eller åtminstone betydligt längre åt högre. Så gäller att ha koll på hur en ev. ny vända ner beter sig, sker den med kraft och med ökande volym är det klart negativt.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-05-08 20:50:36

Helt rätt, suspektare rally får man leta efter bra länge och andra sidan är inte volym som betalar sig utom pris vi skall vara glada så länge det varar,..

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-05-09 11:11:12
Ladda ned

förstår inte diskutionen om volym

kanske fel på yahoo datan, eller i formeln nånstans, men ingen fel på bull volymen

sen bottnade vi på 1 harmoniskt regression nivå, kolla dessutom hur övriga bottnar sen 2000 hamnar-grafen överst

 

 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
1
Gilla!
2009-05-09 11:14:42

i day kommer ma200 att testas , kanske köras igenom mot 1000

konstigt vore annars

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
5
Gilla!
2009-05-09 11:25:21
Ladda ned

 

# 10 Om det är Sp 500 volymerna du tittar på, så får du tänka på att de mäter i antal omsatta aktier och inte i pengar... Och med tanke på hur många aktier som blivit så mycket billigare och den enorma Trading som är i bankaktierna, så är det nog inte riktigt tillförlitligt. Tittar du Spy terminen, så har volymerna minskat.

 

 

Mvh traction

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-05-09 11:35:52
Ladda ned

es week twiggs moneyflow och bullbear

inga konstigheter här inte

men vi vet inte hur stora aktörer agerar, hedgar sig eller tradar i 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-05-09 11:37:43
Ladda ned

same fr 2002 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
15
Gilla!
2009-05-09 12:46:34
Ladda ned

#12 traction,

Några saker att ha under övervägande.

Pris är den enda ledande indikatorn, allt annat inklusive volym och inte minst bredd är sekundära följande indikatorer.

Skulle kunna behöva skriva rätt mycket för att förklara vad värdepapper och dess fria värdering på en börs egentligen har för fundamentalt syfte i ett ekonomiskt system, men det är överkurs.

Vi stoppar vid att värdepapper är föremål för en inverterad marknadslogik. Relativt högre pris ökar intresset, precis som relativt lägre pris minskar intresset.

SPYder som Du nämner är inte terminen utan en korg, eller indextracking ETF på SP 500 index. Dessutom tror jag (vet inte säkert) att den är avista och inte syntetisk.

Lägger in två parallella grafer på SPY till vänster och SP 500, båda med volym. Tror faktiskt att i SP volymgrafen ligger all handlad volym across all boards.

Där ser man som Du säger, divergerande volymer mellan SPY och SP. Men då måste man också veta hur och när SPY används.

SPYder är large spec trading tool number one, just därför Du kan hedga i den och vräka volymer fram och tillbaka med så liten påverkan på marknaden som möjligt.

För en vecka sedan såg jag en MO köporder på motsvarande nästan 12 miljader SEK, vilken rörde minutgrafen 75 cents. Bara så man förstår hur instrumentet fungerar.

Sen när man utnyttjat momentum i vändningen och det luganr av lite så börjar man med sektor- och stockpicking, dvs andra korgar och enskilda aktier eftersom dessa kommer att outpreforma det breda indexet och R/R tippar från riktigt volymtåliga papper över till ovan nämnda strategier.

Vänligen!!

0
Ogilla!
6
Gilla!
2009-05-09 13:46:05
Ladda ned

#13 Helt rätt det är en korg och jag skrev fel, men vad jag ville få fram är när man går från en snitt omsättning på ca 50 miljoner aktier till 500 i Bac exempelvis, så blir volymerna lite missvisande under index. Tittar du på Es samt The SP (large contract) volymerna, så minskar även de i uppgången.


Men som du säjer priset är ju det avgörande fast jag uppfattade det är inlägget som man genom volymen skulle försöka avgöra vad för typ av uppgång det är? Och då borde det ju vara viktigt att granska vilken typ av volym det är.



The Spyder ETF is price as a market capitalization-weighted index. This total weight is determined by the stock's price multiplied by the number shares outstanding.



Mvh traction

0
Ogilla!
30
Gilla!
2009-05-11 23:24:46
Ladda ned

Lägger in en veckograf över S&P 500 och OMX. Jag håller koll på MA40 (MA200 i dagsgrafen) för bekräftelse på att trenden vänt uppåt. Än så länge har OMX gått i täten och brutit sitt medelvärde underifrån, men det är först runt juli medelvärdet kan börja trenda uppåt och indikera en ny bullmarket. USA och de flesta andra stora index ligger dock efter och där kommer det nog dröja några månader ytterligare innan en sådan bekräftelse är på plats. Jag hade helst sett att en sådan bekräftelse var mer samstämmig, finns ju viss risk att OMX kastar sig in i en bullmarket lite väl tidigt. Men får vi en rekyl ned och avstämning närmsta veckorna och medelvärdet börjar peka upp kan det vara läge att haka på och så får man se om övriga index bekräftar eller ej. 

0
Ogilla!
33
Gilla!
2009-08-06 19:38:10

Lite uppföljning på #0. Nu med en graf som visar dagliga utvecklingen under maj-oktober de år som börsen vänt efter en längre tids bearmarket. Årets upplaga följer mönstret väldigt väl så här långt och även om det har varit en rejäl uppgång så är den alltså inte extrem utan kan snarare ses som rätt normal.

 

Tittar vi framåt har tidigare tillfällen inneburit en viss paus under augusti-september med en ny push uppåt under oktober. Därefter går vi in i den säsongsmässigt starka perioden november-april så förhoppningsvis ser vi en fortsatt stigande börs fram till våren 2010. En paus och viss rekyl närmsta tiden kan då ses som utmärkt tillfälle att köpa in sig i marknaden. Det gäller förstås att vara vaksam på om det skulle tappa för mycket på nedsidan, men i frånvaron av bekräftelser på det utgår jag från att den etablerade upptrenden kommer att bestå.

För bakgrundsinfo kring säsongsmönstret rekommenderas den här grafen som jämför avkastningen mellan maj-oktober och november-april.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2009-08-06 20:14:41

jag tycker nog att ären som man bör jämföra med är början av 70-talet och/eller 29-30

vill man jämföra med 2000-2003 så är förhållandet ma100-ma200 i week närmast 2001. alla vi vet hur det gick sen

men då kastades inte ett par trillioner $ i stimulans, och hft fanns inte me'

så, det vete fasen

mvh

 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
14
Gilla!
2009-08-06 20:21:05

Nu är detta "bara" en analys av säsongsmönstret för OMX och då blir historiken begränsad. Men just 70-talet har jag lagt in någon graf (USA) på tidigare, perioden 1968-74 är väldigt lik den vi haft 2000-2009 och finns nog en hel del uttrymme kvar på uppsidan isåfall, även om det kanske inte är en bullmarket liknande 1980-2000 som startat än.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2009-08-06 20:33:48

jupp, men även på nersidan

har för mig att man fick dubbelbottnar varenda gång, men som sagt, stimulanspaketen kan förvränga bilden

mvh 

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-08-06 21:18:36

När jag hörde de båda kända:

"sell in may and stay away"

samt

"köp till sillen och sälj till kräftorna"

Drog jag slutsatsen att om båda stämmer så innebär det att "..stay away" egentligen betyder "..stay away till sillen dvs midsommar". Sen skulle det ju köpas igen ;)

0
Ogilla!
14
Gilla!
2009-08-06 23:15:51

#22
"...Ett dollarras kommer troligen gå fort när det väl sker. Börsen rusa, för att sedan fullständigt bromsa och falla pladask igen.
Om vi ska försöka placera in det här under kommande månader så vill jag gärna se ett ras i oktober igen. Men maj borde bli en dålig månad, så dollarn kan möjligen fångas upp på sitt stigande stöd under maj månad och hålla sig borta från raset tills det blir dags för sillen.

...så stay away in may, köp till sillen, sälj till kräftorna och ras i oktober skulle i år kunna bli högst aktuellt för börsen tror jag.

Mina longterm tankar som känns aktuella just nu.

Mvh Civ  2009-04-23 23:21"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2009-08-07 00:50:47

typ så här, jämförelse med 29

verkar bekräfta min 2001 hypotes

det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA

0
Ogilla!
4
Gilla!
2009-08-07 09:17:08

#23 Dina tankar stämmer hyfsat med mina tror jag.

#24 Mycket intressant bild. Har inte sett just den varianten tidigare där man räknar ifrån 2000-toppen. Likheten med depressionen så här långt är ju slående (och 2008-kraschen motsvarar 1937). Märkligt nog har inte 2000-talet upplevts som någon depression. 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.