trakasserier som ...
...alla seriösa skribenter måste utstå på denna sait
undrar du på att denna sait mister medlemmar när dessa hyenor tillåts att härja fritt
all denna skit bara för att DE=(rumpinos gäng) EJ TILLÅTER att ngt vettigt skrivs ...i detta fall var det för mkt bra saker som skrevs av nisse45 i poff omx - strängen
från chatten 30juli
rumpino 09:56
hmm .. nisse lever visst
sopis 09:57
Ja han är fortfarande bull i själ och hjärta inte.
rumpino 10:08
och han gör så fina deklarationer att han ej skall skriva mer
rumpino 10:08
"nu ska jag verkligen sluta skriva" - NEEEJ gör inte det
rumpino 10:14
ah nu blev jag ett troll också
slaskhasen 10:14
rumpa eller troll är väl det samma
rumpino 10:15
iof sig
rumpino 10:15
hellre det än en fågelskådare
rumpino 10:16
nisse ska ha cred för att han producerar mkt men ger kvantitet per
automatik kvalitet?
slaskhasen 10:17
smaken är som baken men föredrar nisse
rumpino 10:17
ja, att han är uppskattad ifrågasätter jag inte
dragspel 10:25
ärlighet varar längst
rumpino 10:25
scv, drar de den på man/vw?
rumpino 10:26
never mind. här pratar vi personer, inte börsen!
Karpafan 10:29
hehe...
spearofdestiny 10:32
jag känner med nisse. har sagt det förr
spearofdestiny 10:32
man känner hur han lider när börsen går upp
spearofdestiny 10:33
det är nästan så att jag hoppas att det skall gå ner.
spearofdestiny 10:34
jag tror han kommer åter när det går ner. och då blir ju analyserna
rätt med automatik oxå.
rumpino 10:34
=)
spearofdestiny 10:35
det som är ännu mer fascinerande är att så många kan uppskatta ngn som
haft så in i helvete fel
rumpino 10:35
han skriver ju mycket och är trevlig
rumpino 10:35
sen spelar det ingen roll vad man skriver
spearofdestiny 10:35
det gör jon1 oxå
~~~~~~~~~~~~~~~~
mvh
S Borin
Är du en offentlig person så får man tåla lite skit, så enkelt är det. Pallar du inte med det så håll dej borta från offentligheten.
jag har alltid drömt om att ha ett gäng visste inte att jag hade ett. du får gärna vara med om du vill, men jag önskar att du ändrar attityden lite.
"jag tycker det var riktigt skönt o bli av med spear... "
"ja ni vill väl driva upp priset så långt det går nu för o sälja bra ... självklart ... o lura in så många som möjligt på toppen"
Alternativt finns ju möjligheten att starta en grupp där personen i fråga som lägger ut data nästan var dag för att hjälpa andra kan utesluta dem som inte är "trevliga".
Mvh Value4Money
Vem som är trevlig eller otrevlig är det nog lite olika tyckande om, men jag tror AG tappar medlemmar pga att en del populära personer haft en allt för bearish syn på läget allt för länge, men som sagt man får hoppas de får rätt någon gång för motsatsem dvs lura in folk att köpa säljoptioner när börsen rusar är allt annat än roligt!
men var och en har rätt till sin åsikt, det bör man minnas när man diskuterar läget
Mvh pricken
Jag ser 163 betalande medlemmar här... kanske inte så konstigt att folk inte orkar betala längre?
Mvh Silicon Valley
"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"
Folk skall vara glada om Nisse skriver. Bull eller Bear... who gives a shit? Han tillför analyser och intressanta saker.
Mvh Silicon Valley
"In the stockmarket, the rearview mirror is always clearer than the windshield"
#6
inte konstigt att folk inte 'orkar' betala längre
Vadå inte 'orkar'? Man betalar för något man vill ha, eller ge.
Jag förstår pricken när hon skriver att det inte är mycket värt att betala för analyser som är käpprätt åt skogen. På AG blir vissa höjd till skyarna oavsett vad de skriver. Sure, vill man betala för det så gör man det. Men gnäll inte på de som inte vill betala.
Nu skrev jag inte riktigt så, jag uppskattar visst att nisse m fl skriver och de har väl rätt till sin ståndpunkt och bör respekteras f det, men man måste också få fråga och ifrågasätta mera. Annars tar man ju död på diskussioner.
Mvh pricken
#0 börsen stiger, är du med?
"På AG blir vissa höjd till skyarna oavsett vad de skriver"
Så sant! Lika sant är detta på varje större arbetsplats, i skolorna, i föreningar, inom idrotten osv. Det är en del av det sociala spel som finns överallt att när man väl uppnått "gudastatus" så är allt man gör bra och den som kritiserar en med denna status blir utan undantag nergjord snabbt (om densamme inte själv råkar ha likvärdig status).
Lika sant är det att de på toppen drabbas av kritik trots allt. Vissa pratar bakom ryggen medan andra är hånfulla (lika otrevligt båda två). Några få är rakt på sak och för fram sina synpunkter på ett trevligt, konstruktivt sätt.
Personligen håller jag med om att man får vara beredd på visst motstånd om man sticker ut. Så länge det är sakligt och befriat ifrån personangrepp, gliringar och medvetna missuppfattningar så känns det nog okej för de flesta. Det är dock sällan så bra till 100% tyvärr. Det är ju mindre trevligt med hånfulla besservissers som tycks vara mer tålmodiga med att göra inlägg dessutom. Att vissa då tröttnar är förståeligt. Brist på respekt för andra är sällan uppskattat oavsett anledningen.
Huruvida man uppfattar någon som hånfull eller störande är ju också högst personligt. Vissa ser en sak som kul, andra som patetiskt, medan andra tar illa upp.
Jag tycker liksom rumpino att sylviabo bör kanske tänka lite på vad han eller hon skriver själv och rannsaka sig själv för det var han själv, som startade bråket med att förolämpa och göra ned Spearof destinys sträng med att påstå
"ja ni vill väl driva upp priset så långt det går nu för o sälja bra ... självklart ... o lura in så många som möjligt på toppen"
Vart är AG på väg eg, inte många aktierekar senaste tiden trots att omx stigit rejät sedan botten i mars, jag skrev själv 2 st tidigare i början på året och blev nedgjord och utskrattad av en del negativa blankare antagligen. ska det vara tillåtet förstöra andras strängar bara för man råkar ha motsatt uppfattning? Jag tappade i alla fall lusten följa upp och skriva mer då mer säkra köpsignaler kom på plats, bara för man inte vill utsätta sig för mobbing av dessa elaka personer, som tycker det är fritt fram mobba dem som har en annan syn eller jag kanske bara var lite för tidigt ute, en dag typ.
Det är väl bara hoppa över de inlägg eller skribenter man inte vill läsa och starta en egen sträng om man inte vill diskutera med andra.
Jag tycker det var bra att spear tog över nisses sträng då han väl hade semester, och det tror jag nästan alla här tycker, sen såg inte jag exakt vad det tjafsades om i chatten , då jag också har lite semster nu.
Vi borde kanske försöka visa mer uppskattning istället för vara spydiga och komma med gliringar, men det är väl en del av spelet att göra motståndarna( de som har motsatt uppfattning bull/bears) svaga och tappa fattningen med lite gliringar.
Får man komma med köprekommentationer av aktier och index här utan att bli ansatt av tjuriga bears, som genast klagar och gnäller över något? Det verkar inte så?
Mvh pricken
Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
jag trakasserar rumpino me länkar fr zerohedge så det är nollsummespel
sod går ikke att trakassera