Grupp: Huvudforum

Info från excel till TradeStation

0
Ogilla!
1
Gilla!
2009-08-11 11:09:54

Jag har sökt på olika platser på nätet för hjälp men ej lyckats få till en koppling mellan excel-metaserver-TradeStation. Intradagskurser har jag som tickar på i excel men sedan skall man ju skriva rätt saker i MetaServer och GlobalServer för att det skall hända något. Finns det någon som vet bra länkar eller kan berätta hur man klurar ut så man får realtidskurser i TradeStation via excel-MetaServer utan att blanda in någon speciell kursleverantör?

Mvh

 

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-08-11 12:57:36

Först måste du ha samma symboler i GlobalServer som du har i Metaserver. Har du sedan feed från Excel till Metaserver - GlobalServer i online läge och därefter startar Tradestation skall kursinfon börja synas i chartet för den symbol du väljer. Men för att det skall vara meningsfullt bör du först ladda ner t.ex 1-minuts historik data i xpo-format för de tickers du vill visa i Tradestation med realtidsinformation.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2009-08-11 17:48:14

OK. Tack för tipsen. Jag har dock bara datafeed till excel. Sedan är väl det kluriga att skriva rätt saker och vad? i rätt ruta i MetaServer. Fler idéer?

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.