Vecka 43
Inför veckan som kommer.
Jag skulle ju kunna skriva en bok om det här, men jag tycker att det syns väldigt tydligt i bilden som jag visar, så det blir lättare att beskriva rörelserna där.
På det hela taget så ser det ju fortfarande ljust ut för vårat kära index. Vi ligger ju fortfarande i den positiva gröna vågen samt har brutit över det senaste betongtaket. Den enda faran är den gamla motståndsstrukturen från sommaren 2008 som hela tiden trycker ner index. (Jämför gärna rörelsen när index mötte den förra motståndsstrukturen vid 820 nivån. Det tog 10 veckor av sidledes rörelse innan vi bröt detta motstånd.) Det positiva kan man då säga är att vi inte fått en skarp rekyl från denna struktur utan fortfarande försöker att nöta ner detta motstånd.
Det finns då nästan inget negativt att säga om index för närvarande förutom då denna ganska tjocka motståndsstruktur. Ett första varningstecken är dock betongtaket som bröts under veckan. Detta betongtak ska nu fungera som stödstruktur om index är redo för att förtsätta uppåt. Alltså blir ett första varningstecken om index går under 915.
Summering:
Allt positivt, så länge 915 håller, se upp för gammal motståndsstruktur.
Ha det bra i helgen drick mycket BiB och rensa ut dåliga hjärnceller, så ses vi snart på en skärm nära dig!
Mvh TWA.
tittar man på dagschartet ,
kan man tydligt se tvekan i dag och att kanaltaket samt övre bb-band har betydelse ,
så mitt grundtipps blir: lite ner nästa vecka
den där kraftiga uppgången på ma5 , ger just nu inte den där riktiga responsen som man kunde tro ...
Inlägget är redigerat av författaren.
sån här info tycker jag e värd o betala för ....
inte dagliga brev som säger köp o sälj index , o i bland säger de ingenting på veckobasis eller längre
mvh
Inlägget är redigerat av författaren.
skicka pengarna då
"Luck is when preparation meets opportunity" Seneca
#4
nja , jobbar bara halvtid just nu ..med aktier o index
men jag kan maila dig när allt faller på plats
den jag fått cred för e från mojas o de e jag tacksam för , därför fortsätter jag
när jag startade strängen "vecka XX" blev det ett jävla liv , men men.
skit samma , jag har bara försökt att alla läsare av mina inlägg ska tjäna pengar
och jag hoppas de gjort just detta .........
mvh
Inlägget är redigerat av författaren.
Eftersom jag har gjort en separat P&F-sträng, kommer här en bild på DAX istället...
MVH Nisse45
OMXS30 Weekly:
Veckan som kommer är i mina ögon en avgörande vecka för om OMXS30 ska orka ända upp till 970 innan topp eller om det nu börjar vika av söderut.
I CCI Average ser vi att den korta trenden (gul) är upp och precis under 100 medan den längre trenden (blå) är precis över 100 vilket betyder bull men pekar ned. Under kommande vecka, v 43, kommer den blå att bryta ned under 100 och peka ned vilket betyder att bulltrenden är i fara.
- Blir v. 43 baissig kommer även den gula kurvan att vika av söderut vilket innebär att ix får försvagningar i både den korta och den långa trenden.
- Blir däremot nästa vecka stark kommer den korta trenden att skära genom den långa och ge en ny köpsignal.
Helt avgörande alltså.
OMXS30 har ett målområde 952-954 som kan räcka i denna uppvåg men FishNets fastak fungerar som en magnet som drar upp OMX. Fastakets översta gräns befinner sig runt 970 men redan 10-15 punkter längre ned börjar ett motståndsområde som kommer att bjuda på ett rejält motstånd.
Det ska mycket till om OMXS30 ska orka bryta upp genom detta kluster av medelvärden.
Säljsignal om Daily-stängning under 915. Över 915 finns ff chansen att nå ~970.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
Rally öppning idag +0,7% på DAX
Informativt Dr.DD. Kan komma bra köplägen denna vecka, personligen ser jag inte DAX som någon pålitlig indc.
vänligen
Jag ligger kvar i mitt tradingköp i OMX fortsatt (916) och nu med stop under 927
OMXS30 FishNet - Weekly 233MA:
Brott upp idag och jag visar en inzoomad bild på området som OMXS30 närmar sig. Det går tydligt att urskilja området 966-972 som ett svårgenomträngligt "blytak". En intressant detalj är att hur många MAn som än läggs på så är det samma område som gäller.
OMXS30 följer sin brant stigande kanal och har nu ca 20 punkter kvar upp. Det ska bli oerhört intressant att se vad som händer den närmaste framtiden.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
brott upp med alldeles för liten volym, vi får se om det blir ngn follow th.
Inlägget är redigerat av författaren.
uppdat. superbulle
vi fick stängning över 935 , då ska det vara klart upp till 976 som just nu är övre bb-band i vecka
omx får nu inte släppa 935 på stängning , utan rida vidare uppåt på ma5 o övre bb-band
Köpa avstämning?
Nu är det bra bulligt..... och samtidigt höga förväntningar... eller låga (gäller vissa verksamheter)
För höga? för låga?
Att döma av dagens utveckling vet markanden varken ut eller in just nu....
I vilket fall som helst:
Jag har modifierat P&F4 (den var uppe i en längd av 22 boxar idag...) Jag bröt av den vid 912 och satte sedan dit en rekyl (13/10). Nu har vi istället 12 boxar i senaste, vilket rimmar mer med utvecklingen (och med de andra två diagrammen).
Jag får på så sätt fram en nivå som kan vara något att hålla i minnet om det är en rekyl på G.
Det handlar om ca 925
Under 924 innebär ökad risk att 900 blir nästa station.
Uppåt? Över 952 innebär att 962 kommer i spel.. men nu är det "hyfsat" överköpt, även om jag bröt av stapeln i P&F4 ;-)
MVH Nisse45
20. oktober 2009 af John Yde.
NASDAQ COMPOSITE INDEX.
Der er kun tale om en begrænset ændring i forhold til i går, hvilket dog naturligvis også betyder, at optrenden fortsat er i kraft, og at vi kan gå imod endnu højere priser. De cykliske forhold er positive på daglige basis, mens situationen er noget anderledes på lidt længere sigt. Det hænger også godt sammen med, at indexets position i forhold til trenden er omtrent diametralt den modsatte end den, der herskede i marts måned. Faktisk er det en realitet, at indexet nu er længere væk fra trenden end på noget tidspunkt op til toppene i 2000 og 2007. Det er vigtigt at understrege, at det ikke er et direkte signal om, at vi er ved en top, men det er med til at understrege, at hvis markedet slipper taget, så er der risiko for, at vi ser en større, nedadrettet korrektion brede sig. Altså at markedet er ved at være positioneret efter, at man kan korrigere på positive nyheder. I første omgang bør vi holde øje med 2127 som støtte. Vi ser dog 2094 niv. som et vigtigere punkt nedad på kort sigt. Brud heraf betyder, at vi bør holde 2067-2079 zonen under skarp overvågning. Denne zone består både af bundlinien og 50 dages gl. gennemsnit. Brud heraf risikerer at lægge op til korrektion tilbage til først 1940-1995 området og senere også 1661-1771 området, hvorved den lange trend (200 dages gl. gennemsnit) bliver afprøvet. Næste punkt opad er ved 2202.50-2206 før 2230 og endelig næste trendmål ved 2360 niv.
Konklusion: Optrenden holder nu fast, idet 2127 nu støtter før 2094. Det kan bringe indexet til og senere over 2202.50-2206 til 2230, evt. 2360 obj.
Jag har trailat upp min stop till 929. Ganska tydlig nivå. Kommer traila längs med detta trendgolv.
Under 937 (om detta verkligen kan inträffa) = säljsignal mot 925
Redan här, vid 939-40, tror jag det håller på att avgöras........
MVH Nisse45
"om detta verkligen kan inträffa"
Det där låter uppgivet nisse :-D
Vi har nog en vända upp igen..
Nja, nog funderar vi lite till mans över denna styrka i börsen.... ;-)
Över 952 = köpsignal mot 962 :-)
MVH Nisse45
#23 hehe ja, jag tycker också det känns märkligt ibland hur styrkan bara kan fortsätta finnas. Men det ska man ju komma ihåg att det alltid är konstant styrka i princip när det är bulltrend. Styrkorna avbryts med kraftiga 1-3 dagars jack och varje jack så tror man det är kört. Tvärtom är det alltid mycket bra entrys för köp.
Men att misstänka svaghet är lönlöst. Svagheten får träda fram när det är dags.
ja man måste helt enkelt vara contrarian på sig själv.
"Nu är det kört", tänker man. Ok perfekt, jag köper direkt.
Inlägget är redigerat av författaren.
#25 hehe ja
DAX-öppning låg kring 0% tills Deutche kom in med rapport nyss då terminen drog rakt upp. Nu ser vi ut att få stark öppning i Tyskland på +0,6% (and rising)
OMX snart vid trendgolvet
Då köper jag för ID-rekyl uppåt med möjlighet till att vi tagit ut en botten för dagen. Aldurs varningssignaler mm i bakhuvudet så tajt SL och endast en mycket kortsiktig affär.
Ur igen!
Godkväll!
Och där åkte jag i stop igen med +14 punkter bara denna gång.
Linje semilog
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Har som sagt förväntat mig en brutal selloff den här veckan 900-895 är inte främmande för att skapa den sk. beartrap...
Även om börsen känns rätt sur idag så har vi inte riktigt några bekräftelser på valuta- o räntemarknaderna idag. USD stärks inte markant och räntorna har stigit, så ingen riskaversionsbaserad rusning till statspapper eller carryvalutor idag.
Mvh, /Leif
Det blev ju ett hyfsat släpp när 940 väl gav med sig..... 937 var egentligen bara en bekräftelse nivå.
924,5 är som sagt målet för säljsignalen i P&F2,5.
Problem uppstår OM under 924.... Då indikeras 904 i P&F4
Men, man ska väl kanske ändå tippa på en studs här i krokarna...
MVH Nisse45
21. oktober 2009 af John Yde.
NASDAQ COMPOSITE INDEX.
Markedet fastholder sin optrend, selv om der er tale om et klart tab af momentum opad. Men det er slet ikke nok til at signalere en ændret tendens. Det kan derimod være en advarsel om, at vi bør holde ekstra godt øje med støttepunkterne, fordi hvis markedet bryder støtte, så betyder den negative momentum kurve, at markedet er klar til at korrigere i lidt større omfang. Og det skal så sammenholdes med, at det aktuelle kursniveau er meget langt fra den lange trend, hvilket normalt signalerer, at markedet er overkøbt, og at en tilpasning til den lange trend er på vej. I første omgang gælder 2127 nu som støtte før 2084-2094 niv. Det er især brud på sidstnævnte niveau, der kan åbne for en større, nedadrettet korrektion, hvor næste skridt nedad vil være brud på 50 dages gl. gennemsnit, som vi finder ved 2070. Dette snit ventes kun at udgøre en mindre mellemstation på vejen endnu dybere i retning af 1940-1994 zonen og videre til det overordnede korrektive mål ved 1771-1772, der også svarer til en test af den lange trend (200 dages gl. gennemsnit). Indtil det sker, er optrenden dog i kraft, og det kan derfor betyde nye forsøg opad, hvilket sigter mod 2202.50-2206 zonen næste gang. Derefter ses toplinien nu i 2250 før det næste større trendmål ved 2360. Men så længe det svage momentum billede eksisterer, kan dette trendmål dog virke lidt langt væk.
Det verkar som om någon limmat fast index här på eftermiddagen....
Kan det bero på att SPX - future har "råkat" landa på en hyfsat viktig nivå runt 1082? Om SPX - index går under den nivån, kan det betyda att oktoberuppgången ska korrigeras (minst).
I P&F krävs, för att ta udden av den långa stapeln i oktober (15 boxar), en notering under 1083.
Det är alltså en viktig nivå vid ca 1082-83 för SPX
Sedan funderar jag på ericsson som rapporterar imorgon: En gammal "Bennet-regel" säger ju att Ericssons reaktion på rapporten brukar vara motsatt rörelsen dagen innan, medan Nokia brukar röra sig vidare i samma riktning som dagen innan sin rapport. Nu blev ju Nokia precis tvärtom i år och Slakhanes suveräna Nokia-regel missade även den.
Det är mycket i år som inte följt de "normala reglerna", om man säger så....
(Detta var bara lite spånande inför morgondagen...eftersom det känns som att ericsson borde stå inför en ngt större rörelse en period. Det har ju varit en enda lång konsolidering sedan början av året.)
MVH Nisse45
OMXS30 FishNet - 15 + 60 min:
Viktig läge nu vid 938-939. MoB.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
Inlägget är redigerat av författaren.
Håller med!
Tre saker:
1: P&F2,5 antyder en återgång till 945, men det finns ett hyfsat motstånd här vid 940!
2: 924 har vuxit i betydelse på nedsidan, efter denna uppgång! Jag ser nu definitivt 900 som ett mål om den nivån skulle råka spricka.
3: Om över 952 får vi köpsignal mot 928+36 = 964 (då slår P&F10 i sitt kanaltak)
Dessutom, nu har verkligen Ericsson stigit inför rapporten.... ska den följa historiska mönster, så är sannolikheten större för en tvärvändning imorgon, jmf med en fortsättning.... men, men...
MVH Nisse45
Ja Svanberg skall säkert lämna en sunkig sista rapport... Nä. De säljer nog fan tom båtarna för att få fram lite krulliga siffror.
Värme
spearofdestiny
#39
Inga motstånd eller stöd spelar någon roll när Wall street tagit över taktpinnen. Index skar igenom 940 som en varm kniv genom smör.
#40 Med tanke på hans aktieinnehav, lär väl en friserad rapport generera ett antal nya båtar i så fall... ;-)
#41 Nä, Wall Street styr som de vill... Problemet är väl egentligen bara de där 15 boxarna i SPX! Det finns gränser för allt! Fast det är klart, de kan ju bli några till... I september blev det 16... I juli- aug blev det 27! :-O
Upp till 1115 kanske, innan rekyl? Då blir det 18 i denna
MVH Nisse45
#42
Jag väntar mig precis som du en lite större rörelse. En shooting star igår på OMX och en doji idag (men mer åt reversalhållet) tyder ju på villrådighet och typisk rapportslagighet efter en tids styrka så snart besöker vi kanske 920-25 åtminstone (imorgon om Eric drar ner). Kanske ska rent av MA50 besökas i denna vända. Dock finns ingen anledning att ropa varg förrän man hör den yla.
Inlägget är redigerat av författaren.
uppdat. "superbulle"
man behöver inte vara hjärnkirurg eller syssla med rymdforskning för att förstå att eric-rapport har betydelse i morgon
omx håller sig över 935 på stängning , (vilket är positivt)
linjen stiger lite varje dag så tills i morgon ligger den på ca: 937-938 o då är det stängningssiffran som jag tycker e viktig
då har vi siffror inför morgondagen
Europa indikerar öppning kring 1,2-1,3% ned.
Har känningar på detta blir en härlig dag.
För egen del blev jag ju utstoppad med vinst igår så nu är det leta entry som gäller igen för egen del.
"Härliga" ericsson - följer sitt historiska mönster....
924 -nivån är dessutom penetrerad, vilket innebär att jag definitivt siktar på 900. vid 910-12 finns dock en hyfsad stödnivå....
MVH Nisse45
#45 Frågan är då vilken nivå och tidpunkt som ett brqa entrytillfälle kan yppa sig. Jag har en känsla att det blir imorgon (fredag) förmiddag när jag är på kurs och alltså inte kan vara med. Det brukar alltid hända intressanta saker vid sådana tillfällen.
Själv tror jag 920-25 håller för en första test, men att denna nivån bryts under dagen (dock lite osäkrare på det). Bryter vi ner är ju exempelvis MA50 vid ca 903 (idag) en lämplig vändingsnivå även om den sannolikt inte nås idag, men innan dess finns ju MA20-21 strax under 910.
Alternativt håller stödet dagen ut och USA avgör hur det går imorgon. Om 920-25 håller skulle det vara ett utmärkt avstamt mot nya toppar, men då måste förstås en vändning med kraft komma. Det lär inte ske idag.
Bevakas bör också den generellt sett avtagande styrkan (se aldur) som är ett omen om kommande större rekyl. Den kan vara inledd, men det vet vi inte än.
#47 Ja USA gjorde ju en Kr- igår så man kanske inte ska kasta sig rakt in ännu. Vi avvaktar lite va?
Ärligt talat - jag tror inte att man ska ha alltför höga förväntningar på Ericssons uppsida den närmsta tiden....
En reaktion på >5% efter rapport brukar följas upp....
Här en bild som jag tänkte lägga ut igår kväll, men nu kunde jag även rita in öppningsgapet och dagens handelsintervall. (60-min)
Tittar man i ett dag-diagram med nät, ser man att dagens studsnivå är sista livlinan (faskanten), innan vägen öppnas mot 50-55:-
MVH Nisse45
#49 Helt enig
Jag har en stående regel som säger. News-gap ned-hög volym => kommer vara svag några veckor.
I dom aktierna där sådant sker letar jag aldrig köp.
Det var ju trevligt att höra :-)
En bild på DAX - påminner om en bild i SPX-strängen som Marcopolo la in.
Ska det bli en upprepning? Eller är det dags för en förändring i "rytmen". I så fall kan det finnas risk för en nedgång ända till juli-botten. Än så länge endast en risk dock!
MVH Nisse45
OMXS30 FishNet - 5 + 30 min:
Extremt korta tideperspektiv men i 30 minutaren ser vi att OMXS30 nått ner till en kanal där den senaste uppgången tog fart. Kanske kan sätta stopp för nedgången eller ge en rekyl upp.
I 5 min har snart fishkilen som driver ned ix snart konvergerat färdigt och tappar kraft. Då kommer en rörelse upp mot kilen, dvs ~930.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
Index var uppe precis vid motståndets övre kant innan det vände ner. Ni kan kolla i bilden i #0 . Nu ligger vi och nöter mot den nybildade stödstruktur som vid en Bull-run i veckodiagrammet inte får passeras (alltså helst inte under 920).
Fortfarande en ljus bild i veckodiagrammet, men tittar man i dagsdiagrammet så gäller det att ta sig över 930 igen för full rulle på bullen.
Mvh TWA.
#53 Är du köpare eller säljare här 922 eller avvaktar du?
Kör ju intradag, så morgonsetupen gav sälj@ 925,5 initial stop 930. Positionen kvar (ingen vinsthemtagning) men stop nu 925. Vi får se vad som händer...
Hade jag varit rekyltrader, så kanske man hade vågat gå lång vid 920 (studsen där, med stop 918 eller vad man nu har råd med..)
Mvh TWA.
22. oktober 2009 af John Yde.
NASDAQ COMPOSITE INDEX.
Gårsdagens handel i det amerikanske marked viste første potentielle topsignal. Det drejer sig om en såkaldt "key reversal", som blev opbygget i form af, at markedet først steg til en svagt ny højere top for derefter at dreje rundt og falde og lukke under onsdags lukkepris. Dette signal skal dog følges op i dag, hvilket vil sige, at vi bør se yderligere kursfald i dag for at bekræfte topsignalet. Vi har jo i en efterhånden længere periode set optrenden udvikle sig med lavere og lavere momentum. Det resulterer bl.a. i, at trendfaserne opad bliver kortere i kortere i forhold til den meget markante optur, der fulgte lige efter bunden i marts. Omsætningen har også været faldende under de sidste stigninger, hvilket mere indikerer, at vi er i de sidste faser end i starten på en trend. Og så er vi jo nået til og har endda svagt overskredet vigtige tekniske punkter, så markedet er i teknisk henseende klar til at korrigere nedad i betydelig omfang, når signalet kommer. Ny svækkelse i aften vil validere "key-reserval" signalet, men det skal følges op via brud på 2132 og især 2089-2097 zonen. Brud på sidstnævnte zone risikerer at åbne for en betydelig modreaktion via 2040 i retning af 1945-2000 og senere også til 1776 niv., hvilket vil teste den lange trend i form af 200 dages gl. gennemsnit. Næste modstand er fortsat 2202.50 før toplinien i nu 2255 og så næste større trendmål, som vi først dukker op ved 2360.
Konklusion: Optrenden holder nu fast, idet 2132 og især 2089-2097 støtter. Risikoen nedad er dog forøget ved, at vi så en potentiel "key-reversal" i går.
i kulisserna.....
Det är brutalt starkt idag tycker jag.
Det känns som det rasar idag, mkt märkligt.
Man ska komma ihåg att just nu drar Eric ned OMX med 0,7% så övrigt är ned ca 0,5%.
Märklig känsla när man tycker det rasar men egentligen står det stilla.
stilla? gissar du avser omx då? det finns flera ingående aktier med sjuka rörelser. tele2, assa, husq, lux mfl mfl
0,5% får anses stilla
Hur de rör sig intradag är väl en helt annan sak.
okej
Sen skrev jag ju OMX. snittet för alla komponenter ex Eric är -0,5% ca.
avst
Mvh solv
Detta är mitt entryförslag tills vidare. tradingköp om OMX noteras över 930.
HS som givit sälj. Skulle den komma över 930 är det bud på flask HS, då är jag köpare igen.
Sålänge det är under är jag åskådare och siktar köpa 905 som jag mycket väl kan ändra på. Sålänge man inte agerat spelar det noll roll vad man tror eller har trott.
Idag blev det sälj i systemet. Får se om det var bra programmerat eller ej.
Mvh, /Leif
uppdat "superbulle"
superbullen dog lite i dag , orkade ej trenda mer
ma5 på 935 just nu och o kanaltaket på ca: 938 i morgon
förslaget blir konsolidering mellan ca: 900-950 framöver
Känslan just nu är väl att man får jaga köpen med tanke på hur usa ser ut och är det något jag ogillar så är det att kasta sig in. Men många timmar kvar till vi öppnar så mkt kan ju hända. Men US verkar ju klar med sitt nedjuck.
Fler än jag som känner sig helt lost med det kortsiktiga (dagar)?
Slakis...tänker på vad Mbrab sa....tror inte man skall kasta sig in..
Och han var ju inte helt fel ute häromdagen...
Inlägget är redigerat av författaren.
Ja men nu har jag inte samma syn som honom. Jag tror ju vi ska mycket högre upp närmsta halvåret. Så då har jag det att gå efter.
Sedan tror jag alla rekyler blir väldigt korta i tid och nu verkar ju rekylen i USA klar, vilket tyder på SP500 ska upp mot 1150-1160 kanske.
Jag har inte råd stå utanför en uppgång, vi spelar i helt olika matcher så att säga...
Mitt problem är att jag måste vara i marknaden och fatta beslut.
Mbrab verkar ju inte så aktiv precis ;)
Inlägget är redigerat av författaren.
Det kan vara helt rätt att vi skall upp kraftigt närmsta halvåret...frågan är bara från vilken nivå..Vi måste ha fast mark under fötterna innan vi hoppar högre..Förstår att du måste leverera..
Peter, i dina trakter är det vanligt med sankmark, men inte här i Stockholm. Utanför min lägenhet är det bara asfalt, d.v.s mkt fast mark.
Got Your message...;-)
Jag har mycket fast mark under fötterna...;-)
Vet dock att när jag gjorde karriär i branschen måste man ALLTID ha en tro till kunderna....måste kunna leverera i alla lägen...utan affärer var man död...
;)
Tvära kast upp o ner känns inte som fast mark....som det ska vara på toppen...:)
Måste bara lägga upp den här.
Dick Bove som triggade raset i förrgår med sin nergaradering av Wells Fargo har ju fått en hel del kritik och det har föranlett följande uttalande:
"Prominent banking analyst Dick Bove, who caused a stir Wednesday with seemingly contradictory remarks on Wells Fargo, has decided he'll no longer provide immediate earnings commentary on air.
"I'm not going to do it anymore. I'm going to have to see the numbers before I go on air," Bove told Dow Jones Newswires Thursday.
Asg. Ska man verkligen behöva titta på siffrorna innan man gör uttalanden som påverkar hela börsen? Gud va jobbigt det blir för dom stackars analytikerna då.
Inlägget är redigerat av författaren.
Dom där analytikerna :)
Hmmm finns väl en hel del analytiker på AG, du själv är ju en som brukar analysera ;)
#23
Med tanke på deras usla lön är det troligen ett för högt ställt krav..... ;-)
Hrm....Lite tidigt att ta ut vindriktningen, men Daxen pekar upp 1,2....
Inte alls vad jag tänkte mej... ;-)
Slakis, jag tillhör ju tyvärr (precis som du) dom som trott att man måste titta på siffrorna och analysera för att göra en analys.
Nu inser jag ju att man kunde sluppit allt det. Attan vad man slösat med tid ;-)
Fast vi analyserar ju framförallt för oss själva och inte för andra, är kanske lite annorlunda då ;-)
Usch, vad det är svårt nu.... Hemska rapporter, men ändå bättre än förväntat i de flesta fall!
Tjuren är stark!
Här kommer en P&F4 med en "desperat" gissning..... ;-)
Vad ska man säga om ericsson då? Det kan ju bli en fin ö-stapel som lämnas mellan 67-69:-, med påföljd att det drar som tusan åt motsatt håll.....
Lycka till!
MVH Nisse45
Bilden....
MVH Nisse45
Tog tradingköp i öppningen :)
Kort uppdatering inför dagen.
Enligt mitt senaste inlägg #53 så ska vi åter ta oss över 930 för att den tillfälliga rekylen ska vara över i dagsdiagrammet. Med detta avklarat i öppningen så fäster vi nu blickarna mot 940-45 där den nybildade toppstrukturen härskar. Här kan då Bears sätta sin förhoppning till en "perfekt avstämning" och därefter fallande marknad. Ett återslag härifrån ska helst hålla sig över 923.
Bulls vill ju se att detta nybildade morstånd bryts och därefter blir den stora utmaningen att ta sig över 955 som är det tunga veckomotståndets övre kant. (Se bild i #0.)
Än så länge full rulle på bullen!
Mvh TWA.
Twa! Kan inte annat än instämma med det du skriver - även utifrån P&F-horisonten!
940-44 där kommer prövningen! Dit sträcker sig också den direkta potentialen från gårdagens bottenläge (P&F2,5)
Över 944 ger en köp mot 960 (enligt P&F4, 924+36)
Samtidigt har vi 972 som lockar o drar, lockar o drar..... ;-)
MVH Nisse45
köpte köp på lows igår 921 i fall att men kliver av här runt 940, snuskigt bra avkastning men gjord på känslor och ingenting annat. rekylen i usa kommer.. tror vi får svårt att dra förbi 940-942.
#75
Man kan verkligen fundera på hur "killen tänker" !
Göra den typ av uttalanden "rätt ut i luften" utan substans. Hur många sådana har han gjort tidigare?
Han borde ju vara körd och därmed inte ha någon som helst trovärdighet i fortsättningen.
Måste tillstå att jag själv blev minst sagt överraskad över uttalandet, men framförallt den effekt som det fick.
Mvh Jope
kanaltak och ma5 just nu på ca: 938
Det är nog bara talkingheads at the Cnbc som ser Dick Bove som någon marketmover.
ang ö-formationer:
"In case you missed it, this pattern has the worst performance rank of any chart pattern - dead last - regardless of the breakout direction."
http://thepatternsite.com/islandrev.html
Mvh solv
#89
står det något om "trampolin" eller "gungbräde" effekten ? ;)
ps.
(den som hoppar ska helst väga över eller runt 100 kg , för bästa resultat ;))
Helt ok med intradayrekyler mot 930-32, men helst inte under.
Mvh TWA.
Om under 936.5 nu så får vi en intradaysäljsignal. Om under 928 blir det en lite större säljsignal.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
932 ger en en sälj i P&F2,5 - mot 924
920 ger nu en större sälj i P&F4 (kan t o m bli riktigt rejäl... mot 885)
Bara som en liten varning....
Med tanke på den volla som uppenbarat sig, kanske man ska vara beredd på "nästan" vad som helst!
MVH Nisse45
Letas bara säljsignaler?
Detta säger köp
Köpsignalen redovisade jag på morgonen (#81). Området 940-44 måste besegras, men sedan är det 960-70 som gäller - minst!
Trevlig helg! :-)
MVH Nisse45
#65 kändes väl inte så bra i morse, men har känts bättre framåt eftermiddagen... ;-)
Jag långar dock igen om vi stänger över ca 935.
Mvh, /Leif
uppdat ,
kanaltak o ma5 fortfarande på ca:938
förslaget om en fortsatt konsolidering mellan 900 och 950 , gäller fortfarande
sen om ni vill kalla det köp eller säljsignal e upp till er ;)
Inlägget är redigerat av författaren.
OMXS30 FishNet - 5 + 15 min:
Viktigt läge nu.
mvh /doc
Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!
#100
Inlägg 101 Kanske en 123 high som vill bestämma ett tag
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 14
Gilla!
uppdat "superbulle"
som jag trodde så blir det lite segare här vid 930-935 ,
för att superbullen ska gå i lås så krävs en stängning på ca 934-935 ,
sen e det fritt fram till övre bb-band i vecka som just nu ligger på 971
har markerat kanaltaket i en tunn blå linje
får vi ingen stängning över 934-935 så kan vi gå ner så långt som till 903
visar veckochart
ha en trevlig helg !!!