Grupp: Huvudforum

OMX 937,42

0
Ogilla!
11
Gilla!
2009-11-05 08:54:56

 2009-11-05


Stockholmsbörsen hade en bra dag igår. OMXS30 noterades i en klart stigande intradagstrend hela dagen och slutade på 937.42 vilket motsvarade en uppgång med 1.97 procent.

Som jag skrev även igår så finns det ingen riktig trend när man tittar i dagsdiagrammet; Den senaste tiden har indexet konsoliderat inom intervallet ca. 915-950. Därför finns det nu lika stor sannolikhet för rörelser åt båda håll. Trots gårdagens starka utveckling kan vi idag uppleva en motsatt reaktion i motsatt riktning!

Bortser vi från konsolideringen så bildades igår en formation som brukar signalera för fortsatt uppgång om vi ser en notering över ca. 939 idag. USA börserna tappade större delen av onsdagens uppgångar i sista timmen vilket kommer troligen att påverka Stockholmsbörsen idag. Det gäller att vara försiktigt. Jag återkommer med kommentarer om jag hinner senare under dagen (för att jag är ganska upptagen på annat håll idag).

Dagens stöd- och motståndsnivåer
Motstånd: 944.093, 950.765
Pivotpunkt: 931.713
Stöd: 925.04, 912.661

Pivotpunkten kan användas som en indikator vid intradagshandel. En kurs över pivotpunkten är bullish medan en kurs under pivotpunkten är bearish.

Stöd och motståndsnivåer baserad på veckodata;
Weekly Motstånd: 957.462, 970.249
Weekly Pivotpunkt: 936.651
Weekly Stöd: 923.864, 903.05

 

http://www.intraday.se

 

Mvh slaskhasen

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.