Priserna på skogsmark
"Priserna på skogsmark har återhämtat sig och stigit i hela landet sedan i våras" läs artikel i skogsland
Lantmäteriverkets nya minienkät är intressant på så vis att den utkommer före LRF-konsult's prisstatistik.
Mvh plytech
#1 var det mark som gränsade till din fastighet?
Jag köpte till ungskog av Sveaskog som gränsade till mitt skifte, bättrade på så vis till mitt räntefördelningsunderlag, vilket kan vara bra när jag om ca fem år gör ytterligare en avverkning på det jag redan hade.
Det som jag tyckte var bra med affären med Sveaskog var att jag själv i samråd med dem kunde välja hur jag vill ha gränserna på tillköpet samt att det ej rörde sig om budgivning.
Efter min affär så har Sveaskog ändrat sin policy och all skogsmarksförsäljning skall väljas ut av dem och läggas ut till försäljning mot anbud.
Det är som med bilar man kan ej alltid räkna hem en vinst, ändå kan det vara bra att ha.
Den här marken gränsade inte till någon av mina fastigheter. Dom begärde ett för högt pris.
Ja då var det ju ingen vits.
Nej, Sveaskog har inte varit rätt ute i alla lägen. Eftersom jag köpt även annan skog senast år 2000 med den prisbild vi hade då.
Man försöker hugga för sig. Det är väl iof. kanske deras uppdrag. Jag vet inte.
Känner personligen folk på Sveaskog.
Nej, jag inväntar bätre tillfällen att hugga in. Jag kom in ganska rätt 1996 på en fastighet. Den är självgående nu. bla.
Tålamod är en dygd!
ytterligare en fördel i min affär var att jag fick de åldersgrupper som jag saknade på mina avdelningar. Nu har jag en snygg kurva som står sig!
Då är du att gratulera att du fick in rätt ålder.
Det fick även jag 1996. Hade bara en massa gammalskog och behövde framförallt 30-60 årig. Nu har jag också en bra åldersfördelning mellan avverkningsklasserna.
Men jag letar vidare och hugger om rätt objekt kommer fram...
Jag har hoppats på ett prisfall nu....men det verkar dröja..
Nu tillhör jag den kategorin som årligen avverkar varför det är oerhört viktigt med en rätt sammansatt ålderfördelning.
Åldersfördelningen på skogsägarna är ju också sådan att utbudet av fastigheter kommer att öka så om man får ha en hyfsad hälsa så ges det flera tillfällen framöver.
Japp....tillhör väl inte själv de yngsta enligt personbeviset. But...still going strong...Och letar nya objekt....
Hade tänkt hitta nåt nytt fräscht...;-)
Oj oj det där lät lite tvetydigt.
Fast livet kan bli det man själv gör det till.
Avser givetvis skogsfastigheter...
Visa sida
Ogilla! 14
Gilla!
Skog har historiskt sett varit en bra affär. Jag har några ha och sett utvecklingen under en längre period. Tackade dock nej till ett erbjudande från Sveaskog för ett par månader sedan. Jag hade på den fastigheten, inte i min livstid, sett positiv avkastning.