Grupp: Huvudforum

Ryssen 1Q 2010

0
Ogilla!
43
Gilla!
#0   Av: hafor » Redigera
2010-01-17 18:08:16
Ladda ned

Jag lägger upp en ny sträng för Ivan eftersom det är nytt år och den gamla börjar bli en aning lång med +100 inlägg.

Ivan har jobbat på bra den första veckan efter öppnandet av första årsdagen den 11 januari. Nu fanns det även en hel del dollarrörelser uppdämda under första veckan i januari som Ivan hade helstängt. Det måste ändock betecknas som en bra start för Ivan under 2010, +7,94%.

Grattis till alla som behöll sina positioner över nyår. Jag fegade ju ur och sålde innan nyår för att Ivan traditionellt visat svaghet direkt efter nyår förut. Det såg lite knackigt ut även sista veckan i december.

Det är dock historia nu och nu gäller det att hitta nytt läge för ny entry. Ivan är en aning överköpt short term och eftersom US droppade en aning i fredags skulle jag hålla för troligt med en liten nedrekyl i början av kommande vecka.

Jag anser dock inte att Ivan satt någon signifikant topp ännu och räknar fortfarande med att Ivan ska upp högre med hypotesen om att Bradleydatum 1 mars kan ge en sådan topp, inte förr.

Chartet ser konstigt ut med två veckostaplar för första veckan. Jag vet inte varför Analyzer ritar ut två staplar. Kanske pga uteblivna datum första veckan när Ivan hade stängt?

Hur som helst så var Ivan klart nedanför golvet starten på första dagen, men det får betecknas som specialfall eftersom det fanns en del uppgång "virtuellt" under tiden han hade stängt. Nu är han nära att trycka igenom även taket i Fishnet i weekly och då har vi öppet för fortsatt uppgång på allvar.

Nu gäller det att hitta bra entryläge. Förhoppningsvis redan kommande vecka :-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2010-01-19 14:23:29

Tack för uppdate hafor!

Fick igenom köp av Robur Ryssland den 13/1 och upp 3,5% fram till i går!

0
Ogilla!
20
Gilla!
2010-01-19 21:54:24
Ladda ned

#1 Grattis Fundersam, det verkar som du kom in vid rätt tillfälle för entry efter nyår. Det kan fortfarande bli en liten dipp för entryläge, men jag hade faktiskt väntat mig att den redan skulle vara på g.

Nu verkar det inte bli något sådant trots en aning överköpt kortsiktigt.

Jag har just nu investerat rätt tungt på annat håll (dock inte fondpengar) så jag låter Ivan tugga vidare utan åtgärd. Vill se en nedrekyl först som kyler av det överköpta innan jag går in med fondpengar.

Chartet visar att Ivan nu stängt över faskanten i weekly fishnet. Om han fortsätter upp resten av veckan tror jag på en nedrekyl för att stämma av denna kant vid c:a 1570. Då kanske jag överväger ett entry.

Vi får se hur veckan utvecklar sig. Lill-Ivan var lite svagare idag och det är kanske ett lite tecken på en snar lokal topp (dock inte signifikant topp) som kan ge en avstämning som jag pratade om ovan.

Den som lever får se.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
41
Gilla!
2010-01-19 22:11:49

Trevligt med ny sträng hafor!

Jag gick in i ryssland strax innan jul vilket jag har för mig jag skrev i förra.
Ser det som en fortsättare och kommer nog gå ur vid trendtaket.

0
Ogilla!
20
Gilla!
2010-01-20 22:04:59
Ladda ned

#3 tack slakis och grattis till bättre val än jag gjorde (ditt entry före nyår kontra min exit före nyår :-)

Idag tappade Ivan en del och weekly candle ser inte så trevlig ut samtidigt som det är nära till golvet. Dessutom halkade han under faskanten igen in i nätet i weekly. Samtidigt ska vi också ha klart för oss att Dolores ökade rejält och en del av nedgången hos Ivan är valutakompensation.

Lill-Ivan slutade dagen på minimalt av plus +0,12% så det var ingen direkt breddstöd för en nedgång.

Det är dock inte bra om Ivan sjunker igenom golvet och stannar där vid stängning av veckan. Jag hade tänkt mig en mindre rekyl ned mot faskanten inte under den.
En del av det överköpta läget i daily försvann ju dock :-)

Känns inte helt säkert hur Ivan ska åka vidare närmaste dagarna. Jag fortsätter att avvakta.

Mitt andra huvudfokus:
Just nu håller jag koll på min andra (betydligt tyngre) investering: Eurocine som dragit från måndagens stängningskurs på 26kr till dagens på 34,10. Det är förväntningarna av resultatet i FasI/II studien som lockar köpare. Ett PM väntas komma snart och de flesta förväntar sig positivt eller t.o.m. mycket positivt resultat.

Det skulle sannolikt betyda att 34,10 kommer att se billigt ut :-)
Jag har dock långsiktigt haft Eurocine sedan 2008 (och sett rejäla dippar också med nya möjligheter till inköp :-) Snittkursen på mina är dock relativt hög: 20kr. Hade man varit mer iskall så har det gått att få för 14-15kr när värsta yran drog fram.

"Framgång består av en mängd små segrar"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
29
Gilla!
2010-01-22 11:00:50

Fortsatt kraftfull nedgång hos Ivan idag. Nu är han på väg att stänga veckan under trendgolvet sedan januari. Det ser illavarslande ut. 

Ivan just nu -2,09% och index precis under 1500.

Det är också illavarslande att MICEXIDX (valutaneutral eftersom där handlas i Rubel) dragit ned lika mycket som Ivan. Dessutom har Lill-Ivan hakat på i nedgången och bredden börjar stödja nedgången. Som grädde på det negativa moset så var omsättningen under gårdagens nedgång för Ivan den högsta på riktigt länge.

Jag börjar ana ugglor i mossen och får lov att revidera min hypotes över helgen.

Återkommer senare ikväll eller under helgen. 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
19
Gilla!
2010-01-24 19:55:35
Ladda ned

Ivan gjorde en avslutning på veckan som innebär rätt negativa signaler.

- Stängning under trendgolvet från januari 2009.
- Ner djupare i nätet i weekly efter att ha klivit över kanten i tisdags.
- Fortsatt negativ divergens i weekly.

På den positiva sidan finns dock också en del.

- Lill-Ivan (Small Caps) har inte backat lika mycket som storbolagen.
- Andelen aktier totalt som fått nytt 1 årshögsta förra veckan är fortfarande hög.
- MICEXIDX har inte samma negativa signaler som Ivan (se nästa inlägg).

Ivan backade -4,48% under veckan, medan Lill-Ivan "bara" tappade -2,78%. Det ser jag som positivt i en nedgång att inte bredden (Small Caps) följer med lika mycket.

Jag tror att det nu handlar om en nedrekyl som inte verkar vara färdig ännu, men jag tror inte att Ivan satt en stor topp av högre dignitet ännu.

Det kan faktiskt vara så att Bradleydatum 1 mars 2010 inte innebär en signifikant topp utan istället en botten på denna nedrekyl. Det vore mycket positivt i så fall och kunna ge bra chans till nytt entry för en uppgång.

Jag fortsätter att avvakta tills jag kan tolka signalerna bättre. Det är ju fortfarande relativt osäkert läge!

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
19
Gilla!
2010-01-24 20:04:18
Ladda ned

En bild av MICEXIDX visar inte samma negativa bild som Ivan. Dollarpåverkan ger i vissa fall konstiga rörelser hos Ivan som både gör vågräkningen svårare och även påverkar linjer på ett tveksamt sätt. Det ska man ta i beräkning också. 

MICEXIDX visar snarare på att det finns utrymme för den pågående nedrekylen och att vi inte halkat nedanför golvet ännu! Dessutom har MICEXIDX passerat betongmuren i Fishnet.

Det negativa är väl även här dock den negativa divergensen i weekly. Men det kan suddas bort om vi får en måttlig nedrekyl.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
24
Gilla!
2010-01-26 21:47:38
Ladda ned

Nu har även MICEXIDX halkat ned under trendlinjen från januari.

Jag misstänker att det är en topp satt av relativt hög dignitet trots allt, men jag är också övertygad om att det ska bli mer uppgång relativt snart.

Det går att räkna ihop en C-våg för MICEXIDX som skulle innebära en topp trots allt. Men jag tycker att det finns flera signaler som inte tyder på att vi sett "the major top" ännu. Med tanke på den långa uppgången på c:a 12 månader och i indexnivå på nära +180%, så är det hög sannolikhet att det blir mer ned innan denna nedrekyl är helt klar.

Jag hade som topp scenario att vi skulle få en topp till 1 mars och därefter få den större nedrekylen. Nu verkar Mark-anden dragit mig vid näsan och lurat mig till felaktig prognos. Det är bara att gilla läget och försöka se vad det verkar utveckla sig till. Speciellt som MICEXIDX också dragit ned under trendlinjen.

Fortsatt ser det positivt ut med mest styrka i Lill-Ivan (Small Cap). Jag utgår från att detta innebär en hög sannolikhet för att det kommer mer uppgång utöver enstaka korrigeringar av översåldhet och att Ivan når en högre topp i år jämfört med den som hittill satts i år.

Ryssfonderna har också gått relativt bra i januari tack vare att dollarn har stärkts samtidigt med nedrekylen.

Nu siktar jag på att försöka hitta ett nytt läge för entry. Hur lång tid det rör sig om återstår att se. Bradleydatum 1 mars får bli en möjlig kandidat till denna tidpunkt. Toppen (a) 2 juni och botten (b) 13 juli var Bradleydatum 2009.

Jag fortsätter alltså All-out från ryssen tills vidare.

PS Jag väntar också (med stor spänning) på resultatet i Eurocines FasI/II analys som ska komma 2Q 2010 :-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
25
Gilla!
2010-02-07 17:32:19
Ladda ned

Ivan har nedrekyl och efter brytet med trendlinjen och stängningen därunder vecka 3 så har Ivan hackat lite i maskineriet.

Jag vill dock påstå att det visats styrka i Ivanland eftersom bredden inte försämrats nämvärt under gånga veckan trots minus hos Ivan. Tvärtom så gjorde faktiskt Lill-Ivan en liten positiv vecka med +0,49% samtidigt som Ivan själv bakade -4,25%.

Det finns lite små positiva signaler som gör att jag fortfarande tror att det handlar om en "relativt sett mild nedrekyl" innan det kan bli dags för lite längre uppgång.

Vid 1202,64 toppade Ivan den 2 juni. Vid 1205,87 går Fib 23,6% av hela uppgången från januari 2009.

Jag ställer in mitt sikte på ny entry runt 1200 och Bradleydatum 1 mars, så får vi se hur det utvecklas till dess. En relativt sanbb nedgång mot 1200 under de 3 kvarvarande veckorna i februari skulle få Ivan väldigt översåld även i weekly. Något som ger bra förutsättning för en längre uppgång från 1 mars.

Än så länge ett önsketänkande från min sida, men jag ser det som fullt rimligt med tanke på händelseutvecklingen hittills och det faktum att Ivan brukar vända toppar/bottnar nära signifikanta Bradleydatum.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
33
Gilla!
2010-02-07 19:38:01

Jag gick ur på toppen i höstas men går nu in för fullt igen. Rekylen uteblir troligen. Siktar på att ta toppen från 2008 minst.

0
Ogilla!
50
Gilla!
2010-02-08 15:35:24
Ladda ned

Vh Björta

0
Ogilla!
18
Gilla!
2010-02-08 21:52:48

Ny neddag idag och Ivan börjar bli översåld i daily. Men jag tror inte han är färdig ännu på nedsidan. Jag behåller samma mål som i #9.

1205 är också ett absolut minimum för att Ivan ska kunna räkna hem en korrigering av uppgången sedan januari 2009. Vågmässigt ser det också ut att stämma bäst.

Jag anser att en upprekyl från nu har ett maximalt utrymme att nå runt 1500 utan att mitt nuvarande scenario tappar sannolikheten att det stämmer. 

Ivan backade -2,54% medan Lill-Ivan klarade sig undan med -0,75%. Om nedrekylen fortsätter på inslagen bana så ser jag mycket stor potential i en kommande uppgång efter att Ivan korrigerat uppgången från januari 2009.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
28
Gilla!
2010-02-11 21:57:14
Ladda ned

Från det rejält översålda läget i måndags har Ivan haft svårt att få fart på en upprekyl. Det har mest blivit slagigt och en vandring sidledes.

Jag behåller mitt tidgare mål med Bradleydatum 1 mars som en möjligt tidpunkt för att leta entry läge. 1200-linjen är fortfarande en nivå som Ivan minst bör nå om vi ska få någon längre uppgång när denna nedvåg är över.

Annars blir det ingen lång uppgång, varken på index eller i tid.

Fortsatt call för min egen del:
* All out
* Börja leta entryläge nära 1 mars
* Stäm av bottennivån med Fibvärden - minst 23,6% (1205-06) eller det blir en kort uppgång. (Jag känner mig övertygad om att det blir en multimånaders uppgång vilket leder till entryläge vd max 1200-nivån, kanske lägre).

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
28
Gilla!
2010-02-14 17:05:09
Ladda ned

Trots relativt översålt läge så bröt index ned efter 3 dagar med negativa reversals. Det finns några tecken som gör att jag inte tror att hela nedgången är klar än.

* Bredden gav ökat stöd för nedgången. 
* Andelen aktier som har nytt eller tangerar 1 århögsta har fallit rejält under veckan trots relativt begränsad nedgång på -3,35% för hela veckan.
* Svaga dagar nästan hela veckan med flertalet reversals när index försökte sticka iväg.

Kortsiktigt så är det rejält översålt efter fredagens nedgång vilket borde ge någon/några dagar med uppgång först innan den avslutande nedvågen bör ta index mot 1200. Tidsmässigt borde det också stämma bra med Bradleydatum 1 mars (dvs bottenläge och ny längre uppgång).

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
33
Gilla!
2010-02-16 17:49:59

#10 har nu fått bekräftelse på att fonderna ligger klara i Ryssland, ingångsnivå 1400, nu får vi se vad som händer...(gick ur i oktober kring 1450)..hade förväntat mig större rekyl..

0
Ogilla!
18
Gilla!
2010-02-21 22:08:36
Ladda ned

Uppdagarna under februari har haft den sämsta omsättningen (Ivans volymberäkning), medan 2 av de största neddagarna har haft högst omsättning. Det gör att jag tolkar uppdagarna som korta upprekylen inom nedbenet som inte är avslutat änu.

Mitt tidigare scenario med möjlig botten för nedbenet runt den 1 mars kvarstår för min del. Däremot kan det bli lite väl mycket att nå ned till 1200-nivån. Bevaka och följa veckans utveckling är det som gäller.

Översåldheten från förra veckan är naturligtvis borta efter veckans uppgång för Ivan.

Jag kör vidare med All-out och avvaktar veckans resultat.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
20
Gilla!
2010-02-22 08:51:38

För alla som undrar så har Ryssarna stängt 22-23 februari. Nästa börsdag blir onsdag 24 februari. De har också öppet på lördag 27 februari. 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2010-02-22 09:26:51

Tack hafor för upplysningen!

0
Ogilla!
43
Gilla!
2010-02-22 10:12:29
Ladda ned

Fin omvänd i rts nu som bör ge uppgång 

0
Ogilla!
23
Gilla!
2010-03-01 21:48:24
Ladda ned

Ivan satte aldrig någon botten idag 1 mars, dvs på första signifikanta Bradleydatum 2010.

Ivan slutade på +1,34% till relativt låg omsättning. Lill-Ivan slutade dagen på -0,18% till väldigt hög omsättning. Lill-Ivans omsättning idag var större än hela förra veckan sammantaget. Nedgången idag är marginell, men kan delvis ses som en negativ signal eftersom Ivan avslutade dagens starkt. Bredden och Small Caps hängde alltså inte alls med Ivans uppgång idag.

Lite för tidigt att dra någon slutsats av detta, men jag ser inte att det var en positiv signal i alla fall.

Jag tycker detta är svårtolkat. Vågorna är otydliga och ger inte mig någon ledning i alla fall. Jag hade helst sett att bredden gav stöd direkt för en ny uppgång om det trots allt var en start på nytt uppben från senaste botten 25 februari. Jag tycker inte att jag kan se en längre uppgång med befintliga signaler som jag tidigare nämnt. Jag har ju dock missat en stor del av uppgången under 2009, så det är ju fullt möjligt att nedgången 2008 och uppgången 2009 bildar helt nya mönster som inte går at basera på tidigare erfarenheter.

Jag har redan en rejäl påse med högrisk i Eurocine aktier så jag väljer att fortsätta stå utanför Ryssen tills vidare.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
21
Gilla!
2010-03-04 20:55:28
Ladda ned

Ivan fortsätter sakta men säkert att trycka sig vidare uppåt. Fonderna har faktiskt givit bra betalt sedan 25 februari, c:a +8% är ju helt ok.

Jag ser styrka i att Lill-Ivan också tågar på och faktiskt har satt nytt årshögsta i och med dagens uppgång och samtidigt även passerat 1600-linjen. Lill-Ivan leder också fortfarande en hel del före Ivan på Index vilket är bulligt. Samtidigt börjar Lill-Ivan bli överköpt i weekly, vilket jag ser som en tidig signal om lite större korrigering nedåt kommer relativt snart. Det kan dock dröja ett antal veckor eftersom Lill-Ivan kan bli rejält överköpt innan det blir nedgång. Då bör det dock handla om en större korrigering.

Jag ser dock inte att hela uppgången skulle ta slut där, men det måste komma en ordentlig korrigering av uppgången sedan januari 2009.

En indikator som Mojas och jag använde för några år sedan är Wille55. Så länge han befann sig under 20-strecket var det inte så stor risk för nedgång. Han vände precis vid 20-strecket vid botten 12 februari så än så länge finns ingen bekräftelse på att det är en större nedgång som startat. Samtidigt kan vi se att Wille55 kan ge signaler för halvstora nedgångar som exempelvis aug-sep 2007 och självklart även januari 2008.

Ivan har också en rätt kraftig betongmur framför sig i weekly nätet. Förra toppen orkade inte igenom ordentligt. Denna gång måste det ske med besked och då kanske det blir en större uppgång trots allt? Annars lär det bli svårt att passera betongmuren.

Fib-nivåerna avslöjar att endast en större korrigering skett sedan januari 2009, dvs den juni-juli 2009.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
33
Gilla!
2010-03-04 21:21:55

Hej Hafor! Läser alla dina inlägg med glädje. Fråga: har du legat investerad under uppgången från 600 nivån? Har ej läst om detta.

Själv gick jag in i oktober 2008 på 750 nivån, var med om dippen och sålde sedan på 1450 vilket gav mer än 100 procent. Åter in på 1400 i år som tidigare redovisats.

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
34
Gilla!
2010-03-04 21:58:02

#22 Hej sailor.

Nej jag var inte med från början i januari 2009. Jag var skeptisk till fortsatt uppgång då, men den tog fart och jag missade en stor del av uppgången 2009. Gick in i samband med juli-dippen och fick en del av den uppgången. Sen även en liten fjutt från november 2009 till jul 2009.

Jag skrev ju även i #20 att jag missade en stor del av uppgången 2009. 

Min stora svaghet är att jag inte ens alltid litar på min egen analys. Jag har ingen bra track record på att vara konsekvent och lita på min TA. Det har ju inte blivit lättare heller sedan Mojas försvann. Med hans eminenta analyser kunde jag i alla fall få lite mer "kött på benen" än enbart mina egna stapplande TA-försök.

Jag kanske är för mycket känslomänniska för själva investeringen. Vid enbart analys så glömmer jag helt bort pengarna och försöker bara tolka Ivan baserat på mina erfarenheter i TA (som är långt under Mojas nivå). Jag vill påstå att jag har lätt för att analysera utan känslor inblandade, men har svårare att göra det med riktiga pengar.

Jag skulle inte lyckas speciellt bra i Texas Hold'em Poker. Skulle bli sönderläst efter 20 minuter :-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
10
Gilla!
2010-03-05 00:42:52

Jag och säker flera uppskattar dina analyser Hafor !!

:o) 

//Mvh

0
Ogilla!
6
Gilla!
2010-03-05 09:55:23

Instämmer med föregående! Bra jobbat, hafor! 

0
Ogilla!
27
Gilla!
2010-03-05 19:49:14

vart har mojas tagit vägen ? 

0
Ogilla!
20
Gilla!
2010-03-07 19:49:22
Ladda ned

#26 utsikt det är ingen utom Mojas själv som vet. 

Ivan hade en bra vecka under den gångna veckan och är nu relativt nära att sätta ny AYH. Det vill också till att han lyckas med det för att fortsätta uppgången under en längre tid.

Ivan får hoppas han hämtat kraft under helgen för att trycka sig igenom muren hela vägen denna gång till skillnad mot v3 då det vände ner efter första försöket.

Annars finns det risk för större korrigering.

Se bilden.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
11
Gilla!
2010-03-08 08:55:20

Glömde nämna att Ivan håller stängt idag 8 mars. Öppnar åter imorgon tisdag.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
18
Gilla!
2010-03-09 22:19:08

Förra måndagen backade Lill-Ivan en aning med den överlägset största omsättningen på länge.

Idag tisdag backade Lill-Ivan på nytt en aning med -0,26% till nästan lika stor omsättning.

Även Ivan backade marginellt idag.

Med tanke på förra veckans positiva uppgång borde det varit tvärtom, åtminstone idag. Nedgången idag är ju högst marginell, men varför omsätter Ivanland mer under dessa neddagar än under bra uppdagar?

Detta gör att jag känner fortsatt tveksamhet för långvarig uppgång innan Ivanland korrigerat "ordentligt" istället för de små "rekylfjuttar" som åstadkommits hittills.

Det är åter igen bara små indikationer, men det känns inte helt tillförlitligt i nuläget. Dessutom måste Ivan skaffa fram kraften för att trycka sig igenom betongmuren i weekly Fishnet.

Om Lill-Ivan faller nedåt mer denna vecka halkar han tillbaka till det samma precis som Ivan gjorde runt 19 januari.

Det är lite av make or break denna vecka. Ivan måste visa kraftfullt agerande uppåt resten av veckan annars blir det tufft den närmaste tiden.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
32
Gilla!
2010-03-09 22:23:34

Hafor, finns det en korrelationsfaktor uträknad för oljepris vs RTS? 

0
Ogilla!
26
Gilla!
2010-03-10 08:47:10
Ladda ned

#30 hur använder du dig av denna? 

0
Ogilla!
25
Gilla!
2010-03-10 09:00:56

#31 Använder sailor den bilden? 

0
Ogilla!
22
Gilla!
2010-03-10 20:50:23
Ladda ned

#30 sailor, jag känner inte till någon sådan faktor.

För de 3 senaste månaderna finns separata sector index, hos Ivan och där är Olja&Gas en av dessa. Där kan man tydligt se att O&G släpar efter alla andra. Telecom är den som dragit mest de senaste 3 månaderna. Där finns ett förhållande mellan RTSI index och O&G sector index. Däremot hur det ser ut i förhållande till själva oljepriset kan man ju inte se.

Jag kommer tydligt ihåg att Mojas alltid propagerade för att om O&G släpar och Consumer&Retail leder så är det bulligt (läs mer uppgång att hämta på lång sikt). När Financial och O&G leder tillsammans är det mer bearish (en större topp är i faggorna Intermdiate term) eftersom dessa tillsammans normalt drar i slutet av en uppgång (toppen av en högkonjunktur). Det är ingen exakt vetenskap, men en liten indikation som kan bidra.

I dagsläget är det inte C&R som leder, men definitivt inte heller Financial tillsammans med O&G. 

Vad som förbryllar mig f.n. är att idag när Lill-Ivan trots allt visar +0,9% vilket känns bulligt då minskar omsättningen till c:a 25% av gårdagen då han gick minus. Hur kan det stämma om det fortfarande är bulligt kortsiktigt?
Det borde ju vara tvärtom!

Därför litar jag inte på att det är en längre bullish uppgång f.n. utan att det kommer en korrigering värd namnet först. Oavsett om det dröjer någon månad med hackande först.

Om Ivan däremot lyckas pressa sig igenom Fishnets betongmur i weekly tydligt. DÅ bör man nog fundera på ett längre bulligt scenario trots allt redan nu. Det är upp till bevis för Ivan.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
27
Gilla!
2010-03-11 13:24:17

Det är inte lätt det här. Funderar på om oljan satt sin topp häromkring och därmed kanske även RTS. Mina fonder har gått upp 8% sedan 1400. Man kanske skall vara nöjd med det för stunden. 

0
Ogilla!
19
Gilla!
2010-03-12 08:54:51

#34 sailor, jag tror inte att Ivan toppat ut ännu. Det är relativt bulligt på ett antal punkter. Det som gör mig förbryllad över läget är framför allt varför omsättningen är så mycket lägre vid uppdagar än neddagar (inklusive neddagar med minimal nedgång).

Om det var någorlunda "normalt" så borde ju flerdagsuppgångar generera ökad omsättning vid uppdagar och inte tvärtom. Det gör att jag får svårt att se en längre uppgång (läs bra entrypoint) från nu. Däremot tycker jag mig inte kunna se några signaler som indikerar en färdig topp här och nu. Lill-Ivan tuffar exempelvis på riktigt bra och ligger klart före Ivan i index. Olja&Gas samt Financial är inte de som huvudsakligen driver Ivan uppåt. Men det finns alltså vissa tecken som inte riktigt passar in för att få en signal om längre uppgång.

Det är väldigt svårt att hitta en bra entrypoint utan tydliga bottnar (vilket i och för sig ofta kan vara svårt :-), och därför kan det kanske tom vara för svårt att köra sälja-köpa-tillbaka cykler. Risken är stor att man missar uppgångar och utan tydliga toppar/bottnar blir detta mer regel än undantag.

Jag kan ju säga med mitt eget utfall att det varit rena katastofen att hoppa in och ut ur Ryssland. Ett undantag i närtid är toppen juni 2009 och botten juli 2009.

Däremot är det naturligtvis viktigt att kunna tolka stora toppar i bästa möjliga mån. Den toppen som kom 2008 var ju en att förhålla sig till :-)

Däremot har jag i alla fall numera uppfattningen att det är synnerligen svårt att hoppa in och ur fonder med bra R/R. Dels pga av fondhanteringen (lång omsättningstid framför allt PPM) och dels pga otydligheten i många rekyler mot trenden.

När jag analyserar Ivan så bortser jag helt från kopplingen till fondernas beskaffenhet. Jag bara försöker förutse vad han ska hitta på framöver (med varierande grad av framgång :-). Däremot har jag haft svårt att utnyttja det själv i placeringen av pengar i ryssfonder. Det beror framför allt på det jag nämnde i #23.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
36
Gilla!
2010-04-01 09:43:21

Idag sattes nya årshögsta på Ryssen!

0
Ogilla!
44
Gilla!
2010-04-01 16:28:00
Ladda ned

Ryssland kan gå bananas nu när oljan brutit upp.
80 har känts viktigt på brenten.

0
Ogilla!
40
Gilla!
2010-04-01 17:06:34

Oljan toppar strax. Siktar mot 50 minst. Nu 84 dollars... 

Men RTS består ju utav mycket annat också. Råvaror, finans, naturgas..så inte säkert att RTS får samma riktning.

Lämnar RTS (1610) och lägger allt i Läkemedel (får därmed nästa veckas första toppkurs eftersom dagens brytpunkt är passerad)

Varför Läkemedel? Sektorn har laggat efter och jag räknar med att den får uppgradering framöver. Samtidigt så har Obama klubbat igenom tidernas största hälsoreform så min tro är att denna sektor har störst relativavkastning framgent.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
63
Gilla!
2010-04-02 07:07:33

#34 och #38 är direkt motsägande. Du verkar ha sniffat för mkt påsklim ;)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
69
Gilla!
2010-04-02 09:59:30

slakis, förstår inte din poäng i #39. I #34 resonerar jag kring läget för olja och RTS. I #38 tar jag beslut och berättar vad jag gör. Vill du ev svara på detta så tar vi det i chatten. Inte i denna fina sträng. 

0
Ogilla!
34
Gilla!
2010-04-03 09:06:13

Du skrev i 34 att du tror ryssland toppat för oljan ska ned.
I 38 tror du inte oljan spelar så stor roll.

Direkt motsägelsefullt ju.
Ämnet ska väl disskuteras i rysslandsträng och inte någon annanstans.

0
Ogilla!
33
Gilla!
2010-04-03 21:31:29

Diskuteras..säger igen att jag bedömer att oljan toppat kring 84 och säger samtidigt att RTS kan påverkas av detta. RTS kan mycket väl dra förbi 1610 men bedömer att relativavkastningen kan bli högre på annat håll.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
30
Gilla!
2010-04-05 19:34:31

Ser ut att kunna bli en finfin urgång med RTS kring 1630..PPM har väl inte ens börjat titta på min säljorder...:) 

0
Ogilla!
23
Gilla!
2010-04-11 21:16:26
Ladda ned

Hej ogein, det var ett tag sedan jag kunde lägga in inlägg pga av tidsbrist. Tyvärr kommer det att bli fortsatt brist av tidsvaran. SJ gör ju inte heller saken bättre. De senaste fyra månaderna har SJ "stulit" över 40 timmar i förseningar som jag gärna själv hade valt vad jag skulle använda dem till :-(

Nåja, det är inget att göra åt, bara att gilla läget.

Bilden visar hur starkt Lill-Ivan har dragit hittills och även sprungit ifrån Ivan den senaste tiden.  

Samtidigt kan vi se att RSI har nått väldigt hög nivå och överstiger toppen från juni 2009. Lill-Ivan har dock även tidigare legat på extema nivåer under längre tid än t ex Ivan brukar göra.

Lill-Ivan har även passerat Fib 76,4% vilket skulle kunna tyda på att det blir en femte våg efter en större rekylvåg precis som vid juni toppen. Även i Weekly har ju Fishnet-muren forcerats och vägen ligger öppen. Om en kommande nedrekyl studsar på denna mur borde det innebära att Lill-Ivan tänker göra en ansats att nå ATH i en 5:e våg. Om han däremot trasslar in sig igen i nätet blir det sannolikt en större korrigering av hela uppgången.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
18
Gilla!
2010-04-14 21:17:24
Ladda ned

Lill-Ivan fortsätter att dra vidare trots det överköpta läget. Idag var även omsättningen klart stor hos Lill-Ivan. Lill-Ivan har nu på allvar dragit ifrån Ivan på Index, +312 punkter (!) vilket är det största bullgapet jag hittills sett.

Samtidigt är Lill-Ivan fortsatt extremt överköpt så någon form av korrigering måste ske innan det kan bli möjligt att göra en attack mot tidigare ATH.

Med tanke på hur stark utvecklingen har varit och fortsatt är, så känns det högst möjligt att Lill-Ivan kommer att utmana ATH redan i år. Det behövs dock en större korrigering först för att få bort det överköpta läget.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
16
Gilla!
2010-04-14 21:26:29
Ladda ned

Lägger också in en bild på Sector Indecis för alla brancher på RTSI. Dessutom finns RTSI och RTS-2 med som referens. Electric Utils är branchen som de 3 senaste månaderna haft bäst utveckling i Ryssland. Därefter kommer faktiskt Lill-Ivan (dvs RTS-2).

Dessa signaler talar inte om att det blir en en majortopp snart som bryter upptrenden. Normalt är det oljan och andra råvaror som drar mest och Ivan passerar Lill-Ivan som tappat kraft. Så var det vid toppningen 2008.

Nu innebär ju inte detta någon garanti eftersom vi haft så stora svängningar de senaste 2 åren, men man måste ju utgå från någonting som är bekant sedan tidigare och möjligen justera efter utfall.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
32
Gilla!
2010-05-06 16:15:13

Gick ju ur på 1625..nu 1461..väntar med ny ingång.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2010-05-09 22:13:44
Ladda ned

Hej igen. Dags för lite uppdatering av Ryssen. 

Kraftig nedgång hos samtliga ryssindex tyder på att vi startat en större korrigering. Kanske korrigering av hela uppgången sedan jan 2009. Dock är det rejält översålt i det korta och någon form av upprekyl är att vänta snart.

Med tanke på att nedgången stängde nära veckolägsta så ser jag inte att nedgången är färdig på ett tag (därav gissningen på möjlig korrigering av hela uppgången från jan 2009).

Upprekyl, men inte entryläge för min del i alla fall.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
17
Gilla!
2010-05-09 22:16:50
Ladda ned

Lill-Ivan har en liten bit kvar innan han riskerar att trassla in sig i nätet på allvar i weekly. Det är dock tyvärr troligt att Lill-Ivan riskerar trassla in sig i nätet och då blir nedgången lite störe även för hans del. 

Small Cap känns dock fortfarande betydligt starkare än Large hos ryssen.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
19
Gilla!
2010-05-09 22:18:55
Ladda ned

Vi ser också att valutaneutrala MIXECIDX (handlas i rubel och inte dollar) ger tydligt tecken på nedkorrigering som inte ser färdig ut, men även här är det översålt i nuläget. Någon form av upprekyl är att vänta i närtid.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
8
Gilla!
2010-05-10 09:42:44

Ryssen har stängd börs med helgdag idag 10 maj så de har inte tagit del av helgens krispaket från EU ännu.

Det blir ju en trigger för upprekyl om inte annat :-) 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
31
Gilla!
2010-05-10 17:25:22

#51 Gratispengar för den som köper nu när allt är stängt..ja, innan dagens brytpunkt alltså.... 

0
Ogilla!
48
Gilla!
2010-05-10 17:28:56

Hur köper man när det är stängt? 

0
Ogilla!
16
Gilla!
2010-05-10 17:36:36

#53

Hört talas om "Smash and grab"? :-)

mvh /doc 

Var rädda om era pengar - någon annan vill väldigt gärna ha dem!

0
Ogilla!
3
Gilla!
2010-05-10 20:22:39

#52 Var köper du när det inte sätts någon NAV-kurs idag?

Jag känner inte till någon som handlat med Ryssbörser idag 10 maj.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
29
Gilla!
2010-05-10 20:37:38

Ok jag är inte så insatt i detta..jag lade i fredags in byte till Rysslansfonder och ser att det ikväll inte blivit gjort...så det beror väl på att möjligheten till byte också är stängd..då får jag hoppas att RTS stiger måttligt tills dess att bytet är gjort :) Imorgon då.. blir nog bra ändå..RTS har sjunkit 250 pkt sedan jag klev ur.

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
27
Gilla!
2010-05-10 20:57:47

Om du la köp innan 14:30 eller 15:30 eller vilken tid som gäller, SEB kör väl 15:30 tror jag, så får du ju till fredagens closekurs. La du köpet efter den tiden så kommer du få kommande dags slutkurs som entry och den kommer ju bli sisådär 10% upp kanske om uppgången håller i sig i usa ikväll. 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
28
Gilla!
2010-05-10 21:06:02

Tack då blir det efter brytpunkten för min del. Hade inte möjlighet tidigare. Samtidigt var det i slutet av dagen som RTS störtdök. Så mitt köpbeslut hade nog inte tagits innan hursom.. 

Får hoppas att innehavet som jag byter ifrån hade en bra dag...

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
24
Gilla!
2010-05-10 21:08:41

Ok, då kan du cancelera det om du vill fram till 15:30 imorgon. Om det nu är öppet imorgon  

0
Ogilla!
26
Gilla!
2010-05-10 21:13:18

Får läsa på mer om bytesregelrna men ser inte att jag vill cancelera eftersom jag tror på vidare uppgång och att ingångsnivån blir bra ändå.

0
Ogilla!
41
Gilla!
2010-05-11 00:27:09
Ladda ned

0
Ogilla!
15
Gilla!
2010-05-11 20:24:00
Ladda ned

Idag när ryssen öppnade igen så förväntade nog de flesta att vi skulle få en rejäl rusning uppåt precis som för övriga världen igår. Det blev uppgång för Ivan och "rätt" stor men knappast något dramtiskt direkt, +3,70% är ju inte speciellt ovanligt för Ivan. I synnerhet inte när det är rejält översålt och övriga världen trummade på för fulla muggar igår medan Ivan höll stängt.

Vad som dock får betecknas som riktigt förvånande och ganska björnigt är att Lill-Ivan (Small Cap) tom backade idag med hela -1,33% trots att Lill-Ivan är ännu mer översåld än Ivan.

Sannolikt så fortsätter Ivan trots detta en bit till i sin upprekyl, men jag tror fortfarande inte att botten är satt för nedgången som startde 15 april.

"Framgång består av en mängd små segrar"

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
27
Gilla!
2010-05-11 21:48:26

Imorse trodde vi nog inte längre på så extrem uppgång. Hela europa indikerade ju ganska mkt ned.
Det går fort, ena sekunden tror man en sak och sen tror man nåt annat. Ibland vet jag aldrig vad jag ska tro.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2010-05-12 18:20:55

RTS fem procent plus på en dag...såg att jag kom in igen på lägsta tänkbara i måndags/tisdags. Beslutet togs med RTS på 1370 men verkligheten blir väl kring 1390 typ.

0
Ogilla!
19
Gilla!
2010-05-16 19:31:38
Ladda ned

#62 Veckan som gick bjöd på 4 börsdagar för Ivan eftersom det var stängt måndag 10 maj.

Inledning med stor uppgång tisdag och onsdag för att falla tillbaka under torsdag-fredag.

Det börjar dock ringa några varnigsklockor om man tittar på lite andra signaler.
* Lill-Ivan (Small Cap) +1,69% under veckan totalt, hängde inte alls med uppåt jämfört med Ivan (Large Cap) +5,24% totalt.

* Andelen 1 årslägsta passerade andelen 1 årshögsta för första gången sedan nedgången juni 2009. Och nu skedde det på betydligt högre indexnivå än i juni 2009. Samtidigt var det den lägsta andelen 1 årshögsta aktier sedan vecka 36 2009. Inte speciellt bra.

* Den totala bredden för vecka 19 på RTS-börserna (RTSI och RTS-2) gav svagt stöd för uppgången under veckan; 33 adv / 28 decl.

* En annan indikator Rel-to-52 (finns i Ryssgruppens Ryska Rel-To-52) bröt nedåt trots att vi hade en positiv vecka för Ivan och har nu definitivt halkat efter Fast Stoch 52 som under hela uppgången växeldragit varandra uppåt.

Antingen så har en sista uppvåg inför en majortopp startat i tisdags eller så har en större korrigering redan startat 15 april. För mig är detta inte något bra läge för entry.

Samtidigt vill jag dock gratulera sailor om du lyckades så maximalt få till köpkurs innan uppgången i tisdags. Det har givit bra utdelning på ryssfonerna eftersom dollarn rallat så mycket denna vecka. Jag är dock inte övertygad om fortsatt uppgång, men då har du ju fått en liten buffert som riskpeng :-)

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
21
Gilla!
2010-05-20 22:16:45
Ladda ned

Med tanke på utvecklingen av veckan är jag rätt säker på att det handlar om en större korrigering av Ivan sedan 15 april som inte är färdig ännu.

Jag räknar 5 vågor ned sedan toppen 15 april och tror på en uppgång i det korta när som helst (sista 5:e vågen kan kanske ha en bit kvar, men det det borde bli upprekyl snart).

Eftersom det handlar om 5 vågor ned kan det inte som jag ser det vara slut på hela nedgången. A-vågen är då sannolikt klar mycket snart (kanske redan idag). B-vågen kan om det blir uppåt rätt omgående nå c:a 1470-80 skulle jag tro från dagens bottenvärde på 1300,91.

Därefter väntar C-vågen nedåt igen och då skulle vi kunna nå ned ända till 1050 eller så, men det är lite tidigt att dra slutsats för redan nu eftersom det inte ens finns en färdig B-våg att ta med i beräkningen ännu.

Min topcount säger upprekyl snart med mer nedåt att vänta. Med tanke på Bradleydatum 2010 så ger jag 3 eller 9 juni som tänkbart datum för toppen på B-vågen.

Sedan ser jag 10 augusti som tänkbart bottendatum för C-vågen.

Mycket spekulation tills vidare, men något att sikta mot och följa utvecklingen med.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
3
Gilla!
2010-05-21 01:50:20

Tack för dina Ryss-funderingar, Hafor !!

:o) 

//Mvh

0
Ogilla!
14
Gilla!
2010-05-23 20:01:41
Ladda ned

Det blev en rätt tung vecka för Ivanland. Index backade inte så väldigt mycket, framför allt inte med tanke på hur Ivan kan uppföra sig vid allvarlig nedgång. Ivan backade -9,97% och Lill-Ivan -8,53%. Maj har dock bjudit på en rejäl sättning på totalt drygt -17% för både Ivan och Lill-Ivan. Hela nedgången sedan 15 april har inneburit ned med c:a -25% för Ivan.

Båda är översålda i daily och närmar sig översålt även i weekly. Det finns dock utrymme för mer nedgång i weekly.

Översåldheten i daily ger signal om upprekyl i nästa vecka.

Det finns dock ökande negativa signaler som förstärker tron på ytterligare en nedvåg av samma dignitet (Intermediate) som den som varat (A-våg ) sedan 15 april.

Den totala bredden under den gångna veckan (RTSI och RTS-2 tillsammans) gav mycket starkt stöd för nedgången och visade de sämsta siffrorna under 2010; 5 adv / 66 decl.

Det var kraftigt ökande handel under V20 (-9,97% för Ivan) och jämfört med V19 (+5,24% för Ivan) var det nästan dubbelt så många trades V20 som V19. Det tyder på att säljarna ökat i omfattning. Dessutom har Lill-Ivan (Small cap) börjat ta allt mer stryk.

Detta sammantaget gör att jag fortsätter att ha min topcount på upprekyl från nästa vecka (B-våg) och en avslutande nedvåg (C-våg) innan det blir dags för en ny större uppgång.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
13
Gilla!
2010-05-23 20:07:08
Ladda ned

En annan bild som stärker min tanke på upprekyl redan från kommande vecka är utfallet från fredagen i MICEXIDX daily. Den candlestick setupen talar för en lokal botten i fredags. Eller vad säger ni andra? 

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
2
Gilla!
2010-05-24 00:39:09

Tror på en stark uppgång snart.... 

//Mvh

0
Ogilla!
32
Gilla!
2010-05-24 07:00:35
Ladda ned

#68 Den där kanalen var den jag drog från första början i förra strängen. Jag kör min golvlinje högre upp än dig.

0
Ogilla!
17
Gilla!
2010-06-06 20:50:09
Ladda ned

#69 Nog blev det upprekyl alltid även om den kraftiga nedgångsdagen 25 maj inte var väntad. Jag trodde nog att fredagens botten skulle räcka. Den B-våg som påbörjades 26 maj känns lite kort i tid för att vara helt klar. Dock har index varit uppe mot Fib 50% så B-vågen har enligt grundreglerna för EWP fullgjort en godkänd B-våg. Det är bara den korta tiden som gör att jag tvekar på att hela upprekylen är klar innan en ny nedgång i form av C-vågen kan ta sin början.

Efter C-vågen har spelat färdigt ser jag en stor potential för lång uppgång igen som bör motsvara A-vågen jan 2009 - april 2010.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
15
Gilla!
2010-06-07 09:28:54

#72 Jag har kanske uttryckt mig en aning otydligt i vågbeskrivningarna och i synnerhet eftersom jag inte ritat in vågorna i bilden vilket jag ber om ursäkt för. (har dock inte tillgång till Charts förrän i kväll)

Våg A (av lägre dignitet=Minute) från 15 april 2010 tog slut 25 maj. Motsvarande våg B påbörjades således 26 maj. Osäkerhet råder om denna B-våg är klar eller ej. Den är alltså väl kort i tid, men har uppfyllt grundkravet i Fib-nivå. Sedan saknas en sista C-våg av Minute-dignitet som nämnda A- och B-våg som avslutar den korrigerande nedvågen sedan 15 april. Eftersom Ivan har förkärlek till att i viktiga toppar och bottnar ligga nära Bradleydatum så skulle jag kunna se framför mig att juli/aug kan bli aktuell för en avslutning av C-vågen. (Både Juli och augusti har varsit Bradleydatum av signifikans).

Dessa tre korrigerande vågor utgör tillsammans B-våg av högre dignitet (Intermediate) på samma nivå som den A-våg som pågick jan 2009- april 2010. Efter att denna tar slut (med första sikte på juli/aug) så ska alltså en avslutande uppgång ta vid (C-våg av Intermediate dignitet) som åtminstone bör föra upp Ivans index lika mycket som A-vågen gjorde under 2009-2010.

Jag ser det som fullt möjligt (och t.o.m. troligt) att C-vågen av Intermediate dignitet kommer att föra upp Ivan till nytt ATH innan den är helt avslutad. Det ligger dock en bit framåt i tiden och därför får vi börja med att koncentrera oss på vågorna i det kortare perspektivet (Minute dignitet).

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
24
Gilla!
2010-06-07 21:56:34
Ladda ned

Kanske blir jag tvungen att revidera min senaste topcount efter att ha gjort en helt "ren" EWP räkning från jan 2009. Det är lite konstigt med toppen i april nämligen och botten i februari som gör att jag börjar omvärdera var Intermediate C av Primary [A] toppade.

Efter att ha gått igenom denna våg-räkning så blir jag nog tvungen att ändra mig, men den visar ändå att det är en våg ned som återstår även om det inte är Minute C utan Minute 5 av Intermediate C. 

Någon annan med intresse för EWP kan gärna få kommentera med synpnkter på denna räkning.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
36
Gilla!
2010-06-08 12:20:36

Kan tyvärr inte bistå med kompetens på det området.
Jag har varjefall köpt för längre swing på 1305 tidigare i maj. 

0
Ogilla!
22
Gilla!
2010-06-13 21:50:12
Ladda ned

I fredags tangerade Ivan exakt Fib 61,8% från Minor 4 topp till Minute i botten. Dessutom var Candle setup en möjlig toppning av Minor ii. Det är min topcount.

Det finns naturligtvis andra tolkningar som ger andra möjligheter, men om min senaste vågräkning ska hålla så ska pågående upprekyl antingen vända ned direkt eller i alla fall absolut inte överstiga 1395 mer än margniellt ID för att hålla.

Om man tror att det var en stor botten som sattes den 24 maj så får Ivan absolut gå under 1308 ens ID.

Så däremellan lär vi inte kunna vara 100% säkra, men så fort någon av 1308 passeras söderut eller 1395 passeras norrut så lär det bestämma vad som är rätt.

"Framgång består av en mängd små segrar"

0
Ogilla!
7
Gilla!
2010-06-14 13:45:11

Ivan håller stängt idag 14 juni (röd dag i Russia) för er som inte redan vet det. Öppnar imorgon tisdag igen. 

"Framgång består av en mängd små segrar"

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.