ndx100
Ok, nu är den fallande trenden som pågått i tre månader bruten. Den långa stigande trenden tar nu över igen. Nu lämnar vi 1700-1800 nivån och frågan är om jag någonsin kommer att få se indexet på så låg nivå igen.
Mvh ndx100
Usla jobbsiffror får börsen på fall, skriver DI.
Om det nu är som jag tror, att den fallande trenden på ca 3 månader är bruten, så kommer man snart över detta. Det är ungefär som en fest med en dålig whiskey. Första glaset smakar inget vidare, men redan efter en liten stund ser allt mycket bättre ut och whiskeyn blir bara godare och godare.
Mvh ndx100
Inlägget är redigerat av författaren.
Mmmm ja, vad säger ni? Den är rätt god whiskey ändå!
Mvh ndx100
Spriten tog slut är jag rädd. Så nu blir det nog en vända ner mot 1830-1850 igen.
Mvh ndx100
Vissa dagar ska man inte öppna munnen.
/
#5
:)
Om jag nu ska försöka få lite ordning i ledet igen så ser det ut så här.
#0 och #1 gäller givetvis fortfarande.
I bifogad bild kan man se att RSI har brutit igenom en kort fallande trend som indikerar att den fallande trenden i priskurvan snart kommer att passeras, och då fortsätter uppgången.
Svårare än så är det inte.
mvh ndx100

Visa sida
Ogilla! 16
Gilla!
Efter att den fallande trenden passerades föll börserna tillbaka lite, och hur många gånger har jag inte gjort fel redan då? Lätt att bli osäker när det mest naturliga (i mina ögon) skulle vara att det fortsätter upp. Men nu dubblade jag istället mitt innehav av ndx100 CFD på 1862.
Igår steg så Nasdaq hyfsat redan vid öppningen och höll sig sedan på den nivån +- ca 5 pkt hela dagen. Det är ytterligare en viktig signal för mig.
Hade det varit för några år sedan hade jag blivigt osäker och tyckt att det händer ju inget och snart så vänder det säkert ner! Fel, fel, fel! Det är tvärt om. Istället har de med lite mer pengar än de andra blandat sig i leken. De har inte så bråttom som småkillarna men de har mer pengar. Så man ligger inte och driver upp kurserna och köper på säljsidan , men man har flyttat upp golvet på köpsidan. Därför blir börsen lugnare på något vis. Det blir lugnt och stilla och kurserna stiger sakta uppåt. Om 5-10 dagar är vi uppe vid 2000.
Så ser det ut i min kristallkula.
Mvh ndx100
Inlägget är redigerat av författaren.