Odd Molly
ODD kan vara läge för en rekyl, se bild.
Mvh plytech
Ja de skrivs ju inte så myket på AG numera så jag fortsätter med Delårsrapport 1 januari - 30 september 2010 lite enklare att hitta den så här.
Mvh plytech
Som jag skrev i inledningen av den här tråden, ODD kan vara läge för en rekyl men vi väntar fortfarande på triggern. Utmärkande är en fallande volym som syns längst ned i diagrammet volymen har fallit från mycket hög volym till i dagsläget väldigt låg. Det övre bollinger bandet ligger nu på nivån 83-89 lite olika beroende på tidsupplösning och inställningar. Det undre bollingerbandet ligger vid stödet som även syns i första inläggets bild.
Jag tror/satsar på ett utbrott under nästkommande vecka och med en potential på minst 10% upp. Gamblern kan gå in nu, medans den försiktige håller ett vakande öga på ev utbrott.
För detta cenario lämnas inga garantier naturligtvis ansvarar var och en för sina egna beslut, jag vädrar bara mina egna ideer.
Mvh plytech
lite trött chart. varit en hel del insiderförsäljningar i år, men jag har för mig att jag såg nått litet tjöp nyligen. kanske en årsskiftesaktie?
Den som orkar med att lyssna på Stil med Susanne Ljung kan ju lyssna på avsnittet som sändes i fredags; Bernard Arnault - den mäktige miljardären på LVMH:s topp
I programmet så har hon bland annat även ett inslag om Odd Molly, Per Holknekt tar även upp sin insiderförsäljning där och komenterar den. De talar även om aktiekursen där.
Det dramatiska fallet på Odd Molly efter insiderförsäljning bedömer jag som att det är överstökat nu enligt den sjunkande omsättningen på sista tiden, så jag förväntar mig en rekyl. Värderingen ser atraktiv ut på dagens nivå, så tiden fram till årsskiftet kan bli intressant.
Överlag så är det ju en förtroendefråga, men det återspeglas ju i omsättning och graf.
Mvh plytech
Di TV hade ett inslag igår, Se inslaget med Odd Mollys VD Christina Tillman.
Läs Om varumärken här på PRV-bloggen; Jag tror att både Odd Molly och Dagmar kommer ta världen med storm.
ODD intraday Fredag kl 16.47 upplösning 10 min 15 dgr varit nere i närheten av stödet och stampat på 73 kr
Er uppskattning triggade mig att skriva detta inlägg, samt arbetet med denna graf.
Allt jag skrev och det var långt, som kommentar till den här bilden, försvann när jag skulle kopiera det. Det är en möda för mig att skriva, och jag gör inte om det. Jag gillar inte den där dumma texten som dyker upp och frågar om man godkänner att man klipper in text, i det här fallet så försvann allt när jag hade tänkt kopiera för säkerhets skull.
Det viktigaste komentaren till bilden, är köppilar inritade av mig beroende på volymförändringar från omsättningen i aktien. Jämför med förändringar i RSI (RSI har varit fallande innan)
Stödlinjen som nu tangeras 72-73 kr. Motståndslinje i dagsläget 84kr. Ytterigare motstånd som korsar denna linje vid nivån 90 kr månadskiftet januari-februari 2011.
Fråga gärna om det är något ni funderar över.
Mvh plytech
Odd Molly är den aktie på SSE som gått näst sämst under året. Funderar på att ta in den i hopp om en studs m/större när de skattebetingade utförsäljningarna är klara.
Stängde 71,50 nära kilens spets intaday 30 min 15 dgr
Vilka fonder finns noterade bland Odd Mollys större ägare?
Klippt från deras hemsida;
Odd Molly´s 10 largest shareholders as of October 31, 2010.
(Holdings are updated monthly)
Shareholder Number of shares Holding in %
Kattvik Financial Services 919,763 15.99 %
A.T.V Holding Aktiebolag 898,046 15.61 %
M2 Capital Management AB 698,000 12.14 %
Karin Jimfelt-Ghatan 616,090 10.71 %
Per Holknekt 300,000 5.22 %
Swedbank Robur Småbolagsfond Sverige 276,537 4.81 %
AMF Aktiefond-Småbolag 148,150 2.58 %
Robur försäkring 104,474 1.82 %
SEB Life Ireland 100,000 1.74 %
Livförsäkrings AB Skandia (publ) 80,000 1.39 %
Subtotal, 10 largest shareholders 4,141,060 72.01 %
Other 1,610,940 27,99 %
Total 5,752,000 100.00 %
Odd Molly´s 10 largest shareholders as of October 31, 2010.
(Holdings are updated monthly)
#11 tycker det ser ut som om att det kan finnas mer nedsida där..
Ja det är frågan, fallande kniv eller fallande kil?
Här är det en rätt lam tillställning idag, varken fågel eller fisk än så länge, 30min intraday 15 dgr uppdaterat
Intraday 15 dgr 30 min uppdaterat, och med köpsignal
Intressant är att notera att falska genomslag av stöd/motstånd är ju närmast legio numera ngt som gör att stopploss kan bli dyra och kännbara. Alltså jag som var tidig här med köp efter min omsättningssignal från inlägg #9(ps klicka gärna på det inlägget :) har struntat i stoploss här och snittad ned mig under tiden. Vi har ju varit under stödet ca72-73kr.
Den fallande kilen lät vänta på sig och gav ingen tydlig signal, det var varken fågel eller fisk och kursen var ned till 70,25 och sedan ett utbrott när motståndet 73 kr passerades med ett utbrottsgap
"Ett utbrottsgap inträffar ofta i början av en trend eller efter en längre tids konsolidering." När ett utbrottsgap bildas i samband med ett brott av ett stöd eller motstånd ökar träffsäkerheten.
citat från Börstjänaren.
För den som nu önskar gå in i aktien kan det vara ide att ha en köporder liggande fram till årsskiftet och köpa av de som av skattetekniska skäl säljer. Omsättningen är ju ännu ej så hög så sådana utförsäljningar kan sätta press.
Ja här har jag kombinerat en intraday köpsignal med en tidigare köpsignal från dagsupplösning, det här är som en ytterligare bekräftelse på att inhoppet i ODD är OK.
Mvh plytech
Inlägget är redigerat av författaren.
Någon med andra ögon säger såhär. Värderingen bolaget hade vid 140-160 kr var helt åt fanders. 80 kr är en mera rimlig värdering. Enligt kontakt i bolget.
Det säger inget om utvecklingen på kort sikt såklart, men det har funnits orsak till varför den varit så svag i år.
5dgr 30 min uppdaterat kolla omsättningsförändring, hej o hå!
Ni kommer väl ihåg ODD nu på sista börsdagen?
ODD MOLLY - Holknekt, Per,
Annan befattning
2011-01-17, -50.000 aktier
Han fortsätter sin utförsäljning, har själv sålt mina efter 2 vändor upp, har iaf tillsammans givit mer än 10% men ej i en vända som tänkt var.
Tror på vidare nedresa nu.
Inlägget är redigerat av författaren.
#20, och visst är det nedresa!
bra tajmat av per
Användarna på bottomreached.se tror på en fortsatt nergång. Men när kommer rekylen?

Visa sida
Ogilla! 30
Gilla!
Och ja, de går med vinst...... Odd Mollys; hemsida