Mikrolån
Trist att en idé som i grunden verkar väldigt bra till viss del spårar ur och används på ett liknande sätt som SMS-lån här i Sverige.
Mikrolån - Indiens svar på subprime
"Det stormar ordentligt kring mikrolåneindustrin som riskerar att skapa Indiens svar på subprime-krisen. I Indiens femte största delstat uppmanar politikerna låntagarna att inte betala tillbaka. "Lån till fattiga är en jättesvår verksamhet", säger Roger Hällhag, ordförande i hjälporganisation Hand in Hand."
Mikrokrediter innebär att fattiga får låna pengar utan säkerhet. Industrin hamnade i rampljuset när Mohammad Yunus, grundare av Grameen Bank i Bangladesh, fick Nobelpriset 2006 för sitt arbete med mikrokrediter.
Men möjligheterna att göra stora vinster på mikrolån har lett till att organisationer utan vinstintresse - som Hand in Hand grundad av finansmannen Percy Barnevik - har fått sällskap av allt fler aktörer som framför allt är ut efter att tjäna pengar.
Nyligen väckte mikrokreditföretaget SKS Microfinance, uppbackat av amerikanskt riskkapital och George Soros, uppmärksamhet när bolaget drog in 358 miljoner dollar i samband med en börsintroduktion på Bombaybörsen."
Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
Nobelpristagaren anklagas för fusk med mikrolån
"Myndigheterna i Bangladesh ska syna Muhammad Yunus och hans Grameen Bank, som ger mikrolån till fattiga och som vann Nobels fredspris 2006. Bangladeshs premiärminister Hasina Wajed anklagar banken för att undvika skatt och anser att mikrolån "suger blodet ur de fattiga". En särskild kommitté ska nu utreda misstankar om att 100-tals miljoner kronor olagligt överfördes från Grameen Bank till andra delar av koncernen."