Grupp: Huvudforum

Fler medlemmar?

0
Ogilla!
36
Gilla!
2011-01-31 21:31:56

Antalet inloggade användare har väl inte direkt skjutit i höjden här på AG de senasten åren. Nu när sidan är omlanserad och förhoppningsvis upplevs som mer öppen, finns det några idéer eller planer på hur fler personer kan lockas hit? Frågan vänder sig främst till AG-gänget, men alla förslag tas säkert tacksamt emot :) Lite mer aktivitet hade väl inte direkt skadat...

0
Ogilla!
41
Gilla!
2011-01-31 22:40:07

Egentligen kanske Staffan är bäst lämpad att svara på detta, men jag börjar lite från mitt håll så får han fylla på senare.

Öppenheten är självklart en viktig faktor. Bara det att man som vanlig surfare kan hitta hit via sökmotorer och förhoppningsvis gilla vad man ser gör att vi kan få fler besökare. 

Det bästa vore givetvis om det blev fler som loggade in och skrev i forum och chatt, men även de som mest vill läsa era kloka tankar är självklart välkomna. (Man kan t ex Gilla! bra inlägg även som oinloggad, så de kan visa uppskattning även om de inte bidrar själva)

 

Rent funktionsmässigt kommer vi också göra ett par nya funktioner som kan få besökare att komma ihåg oss bättre. Vi kommer att skapa en möjlighet att prenumerera på inlägg via RSS. Sedan kommer vi även att bygga en prenumerations-funktion så att man kan få e-post när någon kommenterat inlägg man är intresserad av eller varit aktiv i.

När vi känner att Nya AG fungerar bra så kommer vi att göra ett e-postutskick till alla registrerade medlemmar och informera dom om att vi fortfarande finns, att sidan är öppen och fungerar i alla moderna webbläsare.

En mobilversion av AG kommer att finnas så man kan hänga med i chatt och forum när man är på språng.

Sedan har vi lite mer luddiga saker vi pratar om också, men jag väntar nog med att berätta om det tills vi vet mer detaljer om hur vi vill att det ska fungera.

Detta är några av de saker som jag som utvecklare kommer att bidra med. Något som vore oerhört värdefullt som ni kan hjälpa oss med är att tipsa bekantskapskretsen om sidan i allmänhet men kanske ännu mer om enskilda inlägg. En länk till ett bra inlägg i ert Facebook-flöde kommer vara mycket mer intressant för en utomstående än ett e-postutskick från oss.

 

// Johan Systemutvecklare på Aktieguiden
0
Ogilla!
24
Gilla!
2011-02-01 10:04:03

»evilsteff

Jag tycker Johan sammanfattar bra vad vi bakom Aktieguiden tänker göra för att folk ska hitta hit och stanna kvar här. Ännu har det ju bara gått någon vecka så egentligen är det alldeles för tidigt att bedömma vartåt det nya öppna AG utvecklas. 

Mvh // Staffan
Webmaster på Aktieguiden

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.