Genomgång av året
Tittar på deklarationen för 2010. Ser flera mönster. Vilka har du?
*affärerna med derivat i indexet OMX blir ofta lönande med smärre förluster. Många bra men med relativt låg absolut vinst då insatsen varit relativt låg. I och med detta borde insatsen kunna höjas. Indexet i sig är chockdämpande.
*de stora vinsterna görs på 1-10 dagar (procentuellt), och i småbolag.
*det hade varit lönande att ligga kvar längre
*jag ligger ofta före utbrottet och förlorar ibland för att jag säljer för snabbt
För min del konsterar jag att nästan alla mina entrys varit bra, men exit:). Jag menar att i stort sett allt noterat högre kurs mot mitt inköp, men jag har kastat mig ut för tidigt och ofta med förlust.
Jag har helt enkelt för dålig rutin med stoploss o alldeles för dåligt tålamod. Låter mig skrämmas för enkelt.
För något år sedan var det någon som presenterade en strategi som helt enkelt gick ut på att inte sälja förrän det kunde göras med vinst. Låter lite puckat men för mig skulle det nog fungera bra.
Fondplaceringarna går kanonbra, helt enkelt för att jag inte kan vara lika impulsiv med dom.
Så, mer tålamod och en mer konsekvent strategi för stoploss
#2
Att komma fram till den insikten är dyrt och stort :)
Lycka till! /doc
Visa sida
Ogilla! 6
Gilla!
ja det skall ju tilläggas, alternativavkastningen hade varit mycket högre om flexibiliteten varit bättre kring en viss aktie..