CFD-mäklare jämförelse
Det finns numera många CFD-mäklare som marknadsför sig aktivt på den svenska marknaden. Kan ni berätta om era erfarenheter och lyfta fram bra och dåliga CFD-aktörer?
"IG Markets sköter sig som mäklare, men tradingplattformen är för simpel"
simpel?
hur menar du då, vad saknas?
Har man provat SIX Edge, Tradestation och liknande plattformar så blir man missnöjd med IG. Funderar på att byta över till Saxo Bank som är lite bättre.
Saxo Trader är suverän :)
om vi nu pratar cfd så är fast spread att föredra jämfört med variabel
"** Spreads: the spreads indicated are minimum spreads and depend on the spread of the underlying futures contract. If the underlying future trades at a spread that is larger than the minimum spread, the Index spread will be increased with the additional spread from the future. Example: Dax.I normal spread is 1.5 index points if the future spread is 0.5 indicating normal conditions. If the liquidity is low in the future and the spread is 1, the Index spread will be 1.5 + (1 - 0.5) = 2."
för sweden 30 verkar det vara minimum 0,65 och det är väl när terminen ligger på 0,25 vid 0,5 på terminen blir det väl 0,9 på sweden 30?
SaxoBank har OMX-terminer också, om man handlar lite större volymer finns det ingen anledning att handla med CFD.
Jag är förtjust i IG för en del saker (24H/dag, bombmatta) men som du säger så är SaxoTrader helt överlägsen när det gäller plattform.
Finns allt och det flyter på bra när det är ett program istället för webbaserat. CMC är jag inte alls nöjd med och FXCM är bra men smalt utbud, främst för valuta men finns även en del index.
Courtaget för Saxos OMX-terminer ligger på 100 kr vilket motsvarar 0,1p + 0,1p + 0,25p spread = 0,45p kostnad för varje affär. Ingen större skillnad mot IG men fördelen är att man kan lägga sig på rätt sida av orderdjupet och då minskar spreaden plus att det är den riktiga marknaden.
Interactive brokers är ännu billigare, 20 kr courtage för omx-terminer (totalkostnad 0,02+0,02+0,25 = 0,29 p/affär)
http://individuals.interactivebrokers.com/en/p.php?f=commission
Inlägget är redigerat av författaren.
#9 är det verkligen / roundturn ?
Edit: du skriver per affär. Ok, alltså 40 kronor per runda hos IB.
Jag har lägre courtage hos min svenska mäklare om jag handlar 10+ kontrakt.
Trodde IB skulle vara billigare.
Inlägget är redigerat av författaren.
Ser nu att IB ligger på 12 + 3,50 kr / affär när det gäller index futuren sverige.
31 kr / future kontrakt och runda.
Inlägget är redigerat av författaren.
Det är ju inte fel att ha en som har bra grafer och en som har billigt pris samtidigt.
Saxo är bäst men inte billigast.
Inlägget är redigerat av författaren.
Så en cdf aktör tjänar på andras förluster? Det är en sak som kan få mig att inte gå in på något sådant. :)
Ja om dom kör för mycket vid sidan om så finns det risk för att Sl ryker. Använder inte sl utanför omx öppentider. Bara dumt att göda dom i onödan.
Bra tråd ! Håller med Leif om IG och Saxo ,,Kör bara IG nu men saknar
en del i graferna äv om avancerade grafer nu är bättre sedan i våras.
Aldrig SL eft close ,men har blivit mkt bättre dom har både Svensk
och Amerikansk finans inspektion som ser öv vad dom gör .Enl mäklbord
Har kört CMC men blev förvånad öv hur dom ändrade avsluten konstant ex. ja stäng en affär 1000kr + så fick ja ändå gång på gång ngr hundra mindre ,,spread el curtage bet man när trade tas så ??
Mvh Wilden
Visa sida
Ogilla! 28
Gilla!
Egen erfarenhet:
IG Markets sköter sig som mäklare, men tradingplattformen är för simpel. Positivt att det går snabbt att sätta in pengar, väldigt värdefullt i vissa lägen.
Saxo Bank är seriösa och man har tillgång till väldigt många marknader och även terminer och äkta aktier, inte bara CFD. stort plus! Både tradingmjukvara och webtrading, en fördel över IG Markets.
CMC markets - positivt att de har låga spreads och små minsta positioner men har dåligt erfarernhet av tradinexekvering - speciellt om man vill komma ur positioner känns det som deras system jävlas med en och tvingar en att vänta och klicka flera gånger innan ordern går till avslut.
Ava FX, Plus500, GKFX, Admiral Markets, Markets.com etc har jag ingen erfarenhet av men spontant känns det som de är mer bucket shops än ovan nämnda aktörer som pga sin storlek är tvungen att sköta sig mer.
Definition av bucket shop för er som är nya i CFD-världen:
CFD-mäklaren hedgar inte positionen som kunderna tar utan hoppas på att kunderna blir utstoppade så att kundens förlust blir mäklarens vinst. Detta fenomen förekommer hos alla CFD och FX-aktörer i olika grad - de värsta mäklaren jävlas maximalt i tex FX-marknaden genom att dra iväg prissättningen lite mer än marknaden för att stoppa ut kunderna och därigenom tjäna på deras förluster.
Inlägget är redigerat av författaren.