Bottenfiske i GUNN
Vågar man sig på ett litet bottenfiske vid 70-kronorsnivån i säkerhetsbolaget Gunnebo? Kan bli en bra r/r, men samtidigt säger lillfingret att stödet kommer ge vika.
Stockpicker rekar avvakta/behåll i det senaste numret med riktkurs 73 kronor.
Mvh Us Trader
#1
Håller inte riktigt med dig, jag tycker att ju fler ggr ett stöd har testats ju mer sårbart blir det. Därför säger lillfingret ifrån :)
Jag har sagt det innan.
Gunnebo är skit :)
poppe, bifogar bild efter ditt mess.
Med andra ord inga säkra tecken för uppgång ännu för Gunn.
#2 håller med ang stöd o testning.
#4 varför visar du ett gammalt chart?
ett bottenfiske case, sånna är skoj men var förberedd på det värsta =)
Tycker det ser snyggt ut symmetriskt och om 69.75 skulle bli lägst på måndag skulle det vara perfekt. S.L 68 eller 68.25 precis under botten 2005 ger en billig stop loss i så fall.
MVH moment22
Inlägget är redigerat av författaren.
Möjlig våg 4.
Uppföljning:Botten kom när den skulle den 25/9 även om den inte gick riktigt så långt som vi trodde.
Idag kom det köpsignal enligt trendlinjeanalys.Symmetrin fortsätter än så länge och nu är det exakt lika långt från botten till vänster och botten till höger till respektive pivå som jag pekat ut = 10 dagar.Williams indikerar tillfällig topp och symmetrin skall i så fall ge en marginell nedgång till någon av trendlinjerna till 12/10 dvs. 73.50 eller 72.
Detta är snyggt och om symmetrin åtminstone håller i stora drag så ser det bra ut.Kunde inte låta bli att köpa lite själv förra veckan.Volymen har stigit något dom senaste dagarna men är aldrig hög i denna aktie, så hade det inte varit för att det såg så bra ut så hade jag nog inte varit intresserad just p.g.a. volymen.
Mvh moment22
Dålig omsättning för det mesta
Kan vara dags igen 2 år efter toppen lite bättre potential nu i så fall jämfört med #0. Stop loss 47.80 Fortfarande klen volym så det är bara små positioner som är aktuella!

Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
Vilken indikator går lillfingret på? :-)
Själv tycker jag du funnit en intressant graf och många gånger blir ju stödet starkare(70kr) ju mer det prövas och visar sig starkt och håller för prövning.
Det kan tänkas vara nivå kring 80kr som är den mest tydliga nivån för indikering för fortsatt upp?