Grupp: Huvudforum

Starbreeze på g

0
Ogilla!
6
Gilla!
#0   Av: poike » Redigera
2006-10-14 21:51:18

Någonting är helt klart på gång med Starbreeze. Företagets tidigare VD Daniel Benitez, som varit helt bort från företaget under ett par år, har under de senaste två månaderna köpt nära 13 miljonder aktier. Det gör honom till näst största ägare.

Tittar man på tidsperionden så ser man att han köpt aktierna för mellan 25 - 30 öre styck. På de nivåerna är Starbreeze allt annat än lågt värderat. Tvärt om, det är ett för högt pris. Och Benitez känner mer än väl till risker och potential med spelutveckling. Man investerar helt enkelt inte 3-4 Mkr i Starbreeze på de kursnivåerna om man inte har en agenda. Någonting är på gång!


Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-10-15 15:27:10

Det är inte så att han vill in i styrelsen snarast av någon anledning och gör bedömningen att bästa tillfälle är att köpa på dessa nivåer?

Han tror på ett bud på Starbreeze?

Jag tror att kursen kommer att falla tillbaks när fler förstår att Darkness inte kommer att generera några större intäkter från royalty.

 

 

 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-10-15 17:15:28

Jag tror han vill ha möjlighet att få igenom saker. Och då är en plats i styrelsen bra att ha. Även utan en plats i styrelsen så kan han nog åstadkomma en del, det räcker att få med sig någon eller några av de andra ägarna på listan. Det finns inte några större och aktiva ägare i Starbreeze (möjligtvis något enstaka undantag). Däremot har Starbreeze en mycket bred ägarbas (vilket kan vara intressant i vissa lägen).

Ett bud på Starbreeze är uteslutet. Dagens prislapp är allt för hög.

Jag tror precis som dig att förväntningarna på royaltyintäkter från Darkness är allt för höga. Dessutom ska man ju ta hänsyn till att det tar 1,5 - 2 år att göra ett spel. Dvs det är långa avstånd mellan royaltymöjligheterna.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-11-06 21:29:41

Starbreeze har idag lagt upp listan över de största ägarna per den 31 oktober. Nästan alla större ägare har ökat sina innehav.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-11-07 15:02:11

Från Dekker på en annat Forum:

"Nästa årsstämma kommer vi att ha en helt ny styrelse, och med allra största sannolikhet Daniel som VD och hans vänner vid sidan. Rykten från flera olika håll har bekräftat att detta är the master plan. Ni kan välja att tro på dessa om ni vill, men jag gör det då jag vet källan till dem."

Spännande! 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-11-09 15:21:39

Jag ser att Starbreeze-supportern Dekker startat ett uppror mot de nya storägarna och de kommande förväntade förändringar. För mig känns det något udda. De nya ägarna köper in sig på höga kursnivåer, och driver upp aktien till ännu högre nivåer med sina köp.

Om man tror att de förväntade förändringarna är negativa, då finns ju möjligheten att sälja aktierna, till mycket höga kursnivåer.

Starbreeze värderas idag till 125 Mkr. Tar man bort kassan så blir värderingen runt 100 Mkr.

- Starbreeze är en mycket bra utvecklare, bra kostnadskontroll och internationellt erkänd.
- Starbreeze är relativt sett en stabil utvecklare, men riskerna är ändå stora, det ingår i branschen.
- Starbreeze har inte visat några ambitioner att expandera verksamheten, utan man håller sig till ett produktionsteam. (Vilket inte behöver vara något negativt, men högst väsentligt vid en värdering.)
- Starbreeze äger inga varumärken eller liknande (Vilket de flesta utvecklare inte gör, men är högst väsentligt vid en värdering).

Intäkterna kan delas upp i två delar. Man får löpande betalt av förlaget, vilket med en god kostnadskontroll och dollarkurs ger ett visst överskott per månad. Med två års mellanrum släpper man ett spel, som om det säljer bra genererar royalty. Men det är förläggaren som lagt ut pengarna och äger alla rättigheter, så det blir sällan några riktigt stora belopp.

Det är bra med engagerade aktieägare. Men jag skulle vilja se någon form av analys eller strukturerade argument för att 125 Mkr/100 Mkr är en låg värdering med dagens verksamhet.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-11-24 15:16:28

Las Dekkers rapport fran stamman. Det blev nagot av ett stillestand mellan nya och gamla agare.

Tanken fran de nya agarna ar att ett holdingbolag skapas, och att nuvarande verksamhet flyttas till ett dotterbolag. Och att man i ett andra dotterbolag startar ett nytt affarsomrade, skill gaming, dvs datorspel om pengar.

Fran Starbreeze rapport kom mycket positiva nyheter!

Man har skrivit nya avtal. Det innebar att man just nu driver tre paralella projekt!

- Man avslutar The Darkness
- Jobbar pa nasta stora spel som man nu har ett slutgiltigt avtal for.
- Man har ett nytt avtal pa ett spel som ar nagot mindre i budget.

Tre paralella projekt just nu, och nar Darkness ar avslutat sa har man tva paralella projekt!

Man tittar aven pa Xbox Live Arcade. Man har 10 ideer till spel.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-12-07 13:09:58

Listan över de största ägarna per den 30 november finns nu på Starbreeze hemsida.

Flera av de stora ägarna har ökat. Daniel äger nu 8,2 % av aktierna i Starbreeze.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.