Grupp: Huvudforum

Mäklarsspråk

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-12-12 15:22:09

Hittade följande citat i Torsell Nilssons "Boken om trading":

"Luckan formerar en beartrap intraday med vinkeldivergens i stocken, liknande en 2 B:a, täck kort, gå lång, 15 kronor till så buy-high"

Är det någon som kan översätta det till vanligt språk?

Mvh H3NPHLO

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-12-12 15:30:18

jag säger bara

kom å kjöööp 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-12-12 22:24:29

På vilken sida finns citatet? Kanhända finns någon graf i anslutning till texten som belyser det hela?

Ibland säger en bild mer än tusen ord. Vinkeldivergens finns beskrivet på sidan 101. Divergens visar att hastigheten i kursrörelsen minskar. Ungefär som när man kastar upp en boll. Innan den vänder kan man se att hastighetetn minskar.

Uppenbarligen har författarna haft aningen bråttom, som släppt igenom ett sådant citat. "Boken om trading" bygger på liknande amerikanska böcker.

Tydligen händer något inom en ganska kort tidsram. Intraday syftar på att det är ett diagram som visar staplar under dagen. Tex. Varje femton minuter.

En lucka är en liten tidsperiod, och under den tiden faller kursen hastigt. "Trap" kan översättar med "fälla", och "bear", björnen, talar om att kursen/marknaden är nedåtriktad. Man blir alltså lurad att tro att nu skall det bära av nedåt, men så tvärvänder det upp igen. Bear trap är lömsk, det kan få somliga att sälja på botten. Mycket snopet, när kursen sedan tvärväder och börjar dra iväg.

Nu föreslår författarna att man skall täcka positionen med en stopploss, som är ganska snäv. "täck kort". Men vara beredd på att äga aktien i de längre perspektivet. Om kursen går upp med 15 kr, så bör man köpa trots att det blir dagshögsta.

För att beskriva saken närmare, måste jag se texten i sitt sammanhang. På vilken sida i "Boken om teknisk" analys är citatet hämtat?

Mvh yxhugg

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-12-12 22:27:27

Det är mäklarspråk:

Sa--.s  , jä..la , sk.. för he...te , sopiga marknad o dumma investerare.. 

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-12-12 22:33:21

#2

Sidan 81. 

Mvh H3NPHLO

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-12-13 16:54:45

Aha!

Det var ett exempel, som ville belysa vilket "fikonspråk" det kan bli. Ett språkbruk som kan skapa åtskillig förvirring. Torssell/Nilsson konstaterar att de i detta fall inte förstår vad den kunnige mäklaren säger. Därför bemödar de sig inte om någon redogörelse.

"Liknande en 2 B:a". Kan det  syfta på det under andra världskriget berömda bombplanet som brukade störtdyka för att lämna sin last?

Jag tänker mig att mäklaren ville varna för att aktien sjönk, och att man skulle vara beredd med stopploss, men att det förmodligen var en fälla och om kursen skulle ändra riktning och rusa uppåt igen, så skall man köpa vid femton kronor, även om det är dagshögsta kursnivå.

Mvh yxhugg

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.