Statliga utförsäljningen?
Här är bolagen på regeringens säljlista
Regeringen avser att minska statens ägande i Nordea, OMX, SBAB, Telia Sonera, Vasakronan och Vin & Sprit.
Jaha ... det enda jag är intresserad av är hur detta ev. kan tänkas påverka aktiekurserna? vad tror ni?
#1
Om du hänger med på bolånemarknaden så vet du att SBAB inte har konkurrenskraftiga räntor idag. Deras rörliga ränta (3-månadersränta) ligger på 3,68% och går inte att förhandla ner. Storbankerna ger rörlig ränta neråt 3,25% om man förhandlar. Lägst listränta har Nordea på 3,5%.
Så, med tanke på den ockerränta SBAB tar jämfört med storbankerna (3,68% är nästan en hel procent över reporäntan), så tycks inte SBAB vara så speciellt viktig för konkurrensen.
Dessutom är SBAB även idag en bank som drivs med vinstintresse, även om ägaren är staten. Tror du att den blir sämre för att den får ägare som kan något om bankvärlden?
Jag har inget emot att staten startar företag som går in och konkurrerar på en marknad med dålig konkurrens, men målet kan aldrig vara att staten ska bli en permanent ägare av vinstdrivande bolag. Starta ett företag på en dåligt konkurrensutsatt marknad med "för stora" vinstmarginaler, bygg upp företaget tills det kan stå på egna ben och sälj sedan ut med god förjänst - så ska en slipsten dras.
#0:
För Nordea tror jag det är positivt därför att det ökar möjligheterna till en strukturaffär, vilket nu dock prisats in ganska mycket.
För TeliaSonera skulle detsamma kunna hjälpa. Vi vet ju hur svårt det blev att gå ihop med Telenor då det var statligt. Antagligen lite lättare att se TeliaSonera bli uppköpt efter en utförsäljning och då ska en spekulativ budpremie på aktien, men även på Telia har den nog redan förts på efter den senaste tidens uppgång.
#2
Ju fler aktörer som agerar på en marknad desto skarpare blir som regel konkurrensen, vilket gynnar konsumenten.
Att konsumenten (vi svenskar) säljer ut sin egen bank är allt annat lika ett sätt att medverka till att konkurrensen försämras. I slutändan kommer någon av storbankerna ta in SBAB. Vem tror att det är bra för den svenska låntagaren? Jag tror det i varje fall inte.
Den som har varit med ett tag har råkat ut för fusioner/uppköp som allt som oftast missgynnat kunderna/konsumenterna men förstås gynnat ägarna. SEB´s förvärv av Trygg Hansa är ett bra exempel på det.
Att Vin&Sprit, Telia m fl säljs tycker jag däremot är alldeles riktigt. På de områdena tror jag inte att konkurrensresonemanget ovan är tillämpligt på samma sätt
#3 Lite förvånad över ditt resonemang här. Låter inte speciellt marknadsliberalt i mina öron. Som #2 påpekar, SBAB är inte prisledare idag. Så vilken nytta gör de? Sen bör man fråga sig på vilka villkor är det SBAB konkurerar? Med staten som garant för upplåningen torde de ha bäst möjliga villkor och jag tycker tom man kan säga att SBAB tävlar på ojusta villkor där. SBAB kan omöjligen gå ikull, vilket bara nästan är sant för en storbank...
Statlig bank? Nej tack, det kan väl Nord-Korea och Kina få pyssla med?
Fler aktörer? Ja tack. Sälj gärna SBAB till tex Länsförsäkringar och låt gärna Danske Bank slå sig in ännu mer i Sverige så att de "4 stora" utmanas.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#3
Vi får ju inte färre aktörer på marknaden för att SBAB säljs ut.
Att SBAB skulle vara konsumenternas bank är politiskt tjafs utan praktisk betydelse.
SBAB är en bank som ger fin vinst med dåliga räntor men bra marknadsföring.
SBAB hade en gång ett syfte, men det är nu andra aktörer som tagit över stafettpinnen och är prispressare.
Det fanns en poäng med SBAB när staten med en stor flora av lagar begränsade konkurrensen. Nu är ju inte bankverksamhet en skyddad verkstad längre, de lagarna har man avskaffat. Då finns det ingen poäng att staten ska bedriva bolåneverksamhet.
Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se
TeliaSonera beror väl på hur man säljer ut. Att staten försvinner som ägare kan höja värdet på bolaget då de inte av storägare tvingas att hålla på med nationalistiska saker.
Säljer man ut direkt eller indirekt till den öppna marknaden så finns ju risken att aktien trycks ner på kort sikt.
Men private equity/hedge fonder etc är ju stort nu, så det kan finnas en bra uppsida.
Vin & sprit har ingen påverkan alls på aktiekurser i Sverige. Det fyller på statskassan.
Någon av de noterade spritjättarna kan det ju dock påverka om de köper upp företaget.
ge oss bolagen, sätt in lika stor andel på alla's ppm konton tack :-)
#5
" Vi får ju inte färre aktörer på marknaden för att SBAB säljs ut. "
Vi får väl se. Bokmärker och återkommer när SBAB köpts upp av någon av storbankerna.
Vh Björta
Visa sida
Ogilla! 15
Gilla!
Inte något svar på din fråga.
Men, att sälja ut SBAB tycker jag är på gränsen till sinnessjukt. Ger Östros helt rätt i sin kritik. Vem tror att den utförsäljningen kommer att gynna svenska konsumenter (=låntagare)? Odell och kanske en handfull andra.!?
Vh Björta