CISL
intressant inlägg om detta bolag på BS.
# 0 o #1. Mycket intressanta observationer. Snyggt jobbat rumpino !
mvh/viotto
noterar att UB går ut o rekar köp i cisl med målkurs 50öre idag ... klistrar in texten från #0 då saker försvinner på BS efter ett tag.
Ja ja, jag vet. Jag sa att jag var klar med det här. Men jag kunde inte låta bli att undra hur sjutton Börsinsikt kan ha köprekommendation på CISL.
United Brokers, med tidningen Börsinsikt, är vad jag vet den enda analytikerskriften som har rekommenderat köp i CISL. Flera gånger dessutom.
På United Brokers verkar cirka tio personer arbeta. En av dem är Jesper Stevrin (http://www.unitedbrokers.se/content.asp?id=12&category=General). Vad jag lyckats hitta så finns det bara en Jesper Stevrin i Sverige, men det är ju svårt att bli 100.0% säker.
Jesper Stevrin är gift med Michaela Stevrin som är styrelsemedlem och med 6.7% storägare i SportSponsor/Eurovip.
SportSponsor/Eurovip har under 2005 köpt Splashi och under 2006 köpt CISL Telecom av CISL. Båda köpen gjordes helt med nyemitterade aktier.
Jespers senaste inkomstuppgifter är från 2005. Han tjänade då 13 msek. Han förmögenhet var efter det 13 msek. Så före 2005 förefaller han inte ha haft någon förmögenhet.
Jesper Stevrin har en kompis som heter Leif Danielsson och de är båda två storägare i Fotoquick.
"Fotoquick nyemission garanteras av ägare
Den nyemission som annonserades 25 september på totalt 6,75 mkr, varav 6,1 mkr med
företrädesrätt för aktieägarna och 0,65 mkr utan företrädesrätt, är till fullo garanterad av två utav företagets aktieägare Jesper Stevrin och Leif Danielsson."
Leif Danielsson och Jesper Stevrin är också stora ägare i Skycom (var i alla fall, nu är alla uppgifter om ägare borttagna). De är också delägare båda två i tretti.se.
Jesper Stevrins kompis Leif Danielsson var dessutom tidigare styrelseordförande i CISL (http://www.cisl.se/display.php?id=878&parent=&PHPSESSID=e6) och storägare så sent som för några månader sedan (http://di.se/Nyheter/?O=Index&page=%2fAvdelningar%2fTelegramShow.aspx%3fnopopup%3d1%26dreTN%3d361126). Idag finns inte Leif Danielsson upptagen som insider och nämns inte på CISL hemsida. Men han förekommer fortfarande i media med titeln "storägare i CISL": http://www.affarsvarlden.se/art/156262
Leif Danielsson tjänade under 2005 14.5 msek, varav bara 70.000 var från inkomst av tjänst. Väldigt nära vad Jesper Stevrin tjänade under samma period.
2005-10-06
"För bra för att vara sant
Börsinsikt köper in CISL-aktier till modellportföljen. "
2006-09-10
"Stor potential i Skycom
Börsinsikt ser en god uppsida i Skycom-aktien. "
Säg gärna till direkt om ni ser något faktafel i ovanstående! Jag har aldrig träffat ovanstående personer.
#3 rumpino
Återigen ett kanonresearch! Det är bra med fakta under fötterna, om man tänker placera i något av dessa herrars intressebolag.
mvh/viotto
tack =)
Onsdag 18 APRIL - Öppet hus hos UB Fondkommission med Mats Jonnerhag och gästtalare Kenth Söderström, VD Cisl Gruppen
hehe undrar varför vd'n väljer o medverka här?
CISL:s ihåliga affärer
Det finns flera oklarheter runt spelbolaget CISL Gruppen, noterat på Stockholmsbörsens First North-lista och med ett börsvärde på knappt en halv miljard kronor. Bolaget saknar nästan helt intäkter medan tillgångarna är uppblåsta. Samtidigt har CISL vid två tillfällen överdrivit storleken på order.
CISL-aktien gick idag ner 43,75 %! Eurovip backade 24,32 %!
Affärsvärlden kan känna sig nöjda, det blev rejäl impact på deras artiklar.
Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se
Otroligt igentligen att bolag som CISL klarar av att existera i flera år utan att de synas.
Det bör vara klart för någon som endast spenderar 30min att CISL har en hel del skumma affärer. La Jolla där 30% köptes för några miljoner och nått år senare var den andelen värd flera hundra miljoner(!) Ingen som reagerar?
Man förstår att småsparare luras, de är inte så insatta och många har endast varit med om börsuppgången 2003-2007. Men alla andra som investerar i CISL, är de medvetna men försöker trada? Stor risk med tanke på vad som hände idag, ner 43%
EuroVip är nästa bolag, solklar "båg".
CISL nere i 7 öre som lägst denna runda. Även Torsdagen den 24/5...men på eftermiddagen har den betalats i 9 öre.
Börjar spekulationen om lite ljusare tider med rapporteringen Tisdagen den 29/5 ?!
Nån som vet nåt får gärna berätta :)
mvh/viotto
HS i #1 i mål och rapport idag.
Stor eloge till Afv som sätter blåslampa på finansskojarna.
Vh Björta
(intressant klipp med länk från annan sajt):
"...Cisl och skojarnas marknad 2007-06-15 08:11:58
En omfattande granskning av Sydsvenskan har resulterat i en intressant grafik som visar kopplingar och nätverk. Här bör man inte äga aktier..."
http://sdsmedia.sydsvenskan.se/archive/00076/Custodia_76845a.pdf
#17
Det blir ju pestflagg hissad för många företag när man tittar igenom hela schemat. Börjar förstå att kaka söker maka, men att det var så här många olika sk. respekterade personer och intressesfärer inblandade det trodde jag inte. Till och med Kapitalkraft med Björn Davegård är med på ett hörn. Fortnox, AIS, Insight Oil, VNV, 24H Poker, New Science listan går ju att göra hur lång som helst. Suck att man "nästan" alltid går på det.
Mvh taxi i ett suckande Ban Phe
: ))))
det är ju komik på hög nivå från cisl's sida. man ska vissa seriositet o ta in extern värderare .. osså tar man in 'jack'
Enligt ett dokument var Jack A. Alexander 63 år 1996 och fyller i så fall 74 år i år. Enligt ett annat dokument som Affärsvärlden tagit del av gick han på University of Texas School of Business 1949-1951, vilket borde göra honom äldre än 74 - om han inte började universitet vid 16 års ålder.
=)
CISL har börjat vakna från en tids törnrosasömn nere vid 5-6 öre. Namnändringen till XBET pga avveckling av IT-verksamheten till förmån för spel verkar nu få upp ett intresse att dra i kursen uppåt.
Onsdagen den 11/7 har aktien stigit med 1 öre till 7 öre senast betalt under ganska stor omsättning, drygt 40 miljoner aktier hitintills. Fortsätter intresset kan man kanske hoppas på en 10-öring ?!
mvh/viotto
namnbyte av ett skitbolag, klassiskt =)
sagan börjar gå mot sitt slut?
jack värderade cisls del i la jolla till 240 mille. cisl är nu värt 109 mille. bra deal?
:-)
inte så bra på FA men detta såg inte så bra ut.
17:26.39 28 aug 2007
CISL Gruppen 6 mån: Resultatet blev -333 Mkr (-4,8) (TIC)
(SIX) CISL Gruppen redovisar ett resultat efter finansiella poster för årets första sex månader på -254 miljoner kronor (-4,5). Nettoresultatet blev -333 miljoner kronor (-4,8). Omsättningen sjönk till 3,3 miljoner kronor (22,5).
blä
#26
Snygg HS i alla fall!
Mvh corvus corax
:)
1 öre idag :)
sagan går mot sitt definitiva slut?
2008-02-05 09:11:48 - Nyhetsbyrån Direkt
CISL GRUPPEN: AKTIEN AVNOTERAS FRÅN FIRST NORTH
STOCKHOLM (Direkt) Handeln med aktier i CISL Gruppen
är stoppad och Disciplinnämnden vid Stockholmsbörsen har
beslutat att CISL Gruppens aktier inte lägre ska handlas vid
First North.
Avnoteringen kommer att ske inom en vecka, enligt ett
pressmeddelande.
Anledningen är att CISL försett marknaden med
vilseledande information./TR
boken
Eurovip kan dra CISL inför skranket
Likviditetskrisen som fått Eurovips aktie handelsstoppad på Aktietorget beror delvis på att bolaget har blivit lurat av CISL Gruppen.

Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
lite HS varning