Grupp: Huvudforum

OMX tisdag

0
Ogilla!
22
Gilla!
2007-02-12 18:46:37
Ladda ned

Dagens handel fortsatte att ske inom förra veckans range och efter att kursen tryckts ned i botten hittade åter köparna tillbaka och höll tillbaka för ytterligare lägre kurser fram till stängning.

Jag har tidigare skrivit att senaste tidens handel tyder på att det övertag vi nu ser från säljarna inte är initiering av "nya" korta positioner utan likvidering av "gamla" långa. Dagens handel gör att den analysen fortfarande är intakt.

Under morgondagen bevakar jag tidigare veckas nivåer: 1205 (HVA), 1198 (POC) och 1195 (LVA) samt dagens 1192 (HVA), 1189 (POC) och 1186 (LVA).

Till bild:
Köp, vid tecken/signal på styrka
Sälj, vid tecken/signal på svaghet
Netta, eventuellt område för vinsthemtagning

(ursäkta om bilden blev aningen kladdig, men orkade inte formulera de olika strategierna i text, hoppas att tanken framgår ändå)

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-02-12 19:01:20
Ladda ned

här kommer en bild på euro stoxx som ser aningen ledsen ut, vilket kan göra dagens botten intressant att bevaka om den blir sur på riktigt

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-02-12 19:05:19

oj vad det ser sannolikt ut! 

Mvh market

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-02-12 20:15:30

Lite fundersam. De nivåer du bevakar ligger alla över nivån vi stängde på. Ja, alla förutom 1186 (som ligger 1 punkt under stängningsnivån) då. Ponera att vi öppnar några (eller flera) punkter under dagens stängningsnivån..? Vad bevakar du då?

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-02-12 20:48:02

bra fråga!

med tanke på att dax fortsätter att tryckas neråt i efterhandeln så kan det bli högst aktuellt

strategin är då att obeservera tradingen de första 15 till 30 minuterna. drar det ner utav bara helvete och det inte verkar finnas tillstymmelse av balans mellan köpare å säljare är det bara att trada i den fallande riktningen och hålla koll på de nivåer jag skrivit längst ner i bilden (1180, 1176, 1165).

det andra alternativet är att den inledande rangen accepetars som ny jämnvikt, då letar jag läge att handla för ett test upp till dagens value area.

alt: HVA, POC och LVA bildas ju allt eftersom handlsdagen fortlöper, vilket gör att man i realtid kan kolla tradingdagens nivåer. ser det ut att bli en range day så letar jag köp kring LVA och sälj kring HVA. blir det en trend day så är det ju bara att hänga med (och då oftast fram till stängning)

0
Ogilla!
17
Gilla!
2007-02-13 09:22:57

säljzon 1194 - 1187

neutral 1194-1197

köpzon  1200- 1202

återkommer sitter i möte

Mvh TWA.


0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-02-13 10:08:33
Ladda ned

Har inte hunnit läsa något av gunslingers ännu samt är ganska stressad med annat. så jag slänger bara in detta. Har ju lovat...

Tanken är köp första ID köp. Hoppas på upp till Neutral zon. Leta blankningsläge i neutral zon / eller köpzon (om vi kommer så långt) med kort stop. Blankningar prioriteras tills neutral zon bryts. 

Mvh TWA.


0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-02-13 10:16:19

#0, den var under morgonen ner till LVA där köp kunde initieras, forcerade sedan gårdagens POC och är nu upp till HVA. en nivå som kan användas för nettning av del av pos. alt. vända om man tror att kursen skall rotera ner till POC igen..

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-02-13 10:31:15
Ladda ned

Vi har en HS sedan 2 veckor tillbaka med nacklinjen kring 1185. Fast jag tycker det ser positivt ut för ett nytt test av 1200. Vi har nu gått över gårdagens pivot vid 1193 där rekylen stannade av igår. Etablering ovanför där så faller antagligen HS:en och då drar det sig upp på nytt. 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-02-13 10:41:48

Ja, då var vi uppe vid 1194-5 området och nu ska vi vara väääldigt vaksamma. Den försiktiga tar lite vinst här...om än bara 2 punkter. Samtidigt kan man flytta stop till B/E på resten.

Mvh TWA.


0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-02-13 11:03:14

japp, med tanke på att nivån verkar accepterats så köper jag vid brott upp ovanför dagshögsta, med siktet inställt på nästa nivå vid 98-00

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-02-13 17:27:18

Ingen rolig dag.

Index lyckades prestera ytterligare en köpsignal på eftermiddagen. Mixade signaler inför morgondagen. Swing ned, men viss styrka ID.

Är det någon som har koll på Axiers overnightanalyser? Trackrecord där??

Skrev ett lite längre inlägg innan börsens stängning, men AG strulade bort detta, trist. 

Mvh TWA.


Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.