USD/SEK
En vågad analys i dollarn
Alltid roligt att analysera saker i efterhand, si och så skulle man gjort. Och bäst för den typen av trading är ju våg-analys, allt stämmer så bra och blir så snyggt i efterhand när man kollar EWT. Själv håller jag mig till några enkla grundregler när det gäller vågor, stark trend = våg 3. Thats it. Sen är det bara att köpa på dipparna så gott man kan. Då får man hyfsad R/R iaf. Sen kan man, om man är tuff, spekka på en vändning i våg 5 (dvs topp/botten). Då med grym R/R, men dålig träffsäkerhet (dvs många feltrades). Men dom som går in är ju desto roligare.
Fishnet och våg 2 funkar superbra tillsammans.
Nåväl, om vi skippar näten för en stund och kollar in dollarn på lång sikt, veckodiagram, så finns det vågor överallt som är snygga. Här kommer en backtrading fram till nutid som heter duga, nutiden är ju intressantast.
Dollarn toppade runt 11 kr och föll sedan ganska tungt ned till bottennoteringarna runt 6,50 kr under 2005. En stark trend = våg 3. Våg 3 botten sattes vid årskiftet 2004, och sen botten i våg 5 sattes runt årsskiftet 2005. Snygg vågsekvens med fina divergenser. Finns ju småvågor i dessa vågor som blev snygga också, med tillhörande divergenser. Vändningen kom alltså 2005, då bröt dollarn upp och bildade en mindre vågsekvens 1-5 som toppade på 8,20. Som sig bör, när det är perfekt, fick vi fina divergenser (vit oscillator). Toppformationen blev en snygg HS formation och gav ett mål om 6,80 kr ungefär. Där var vi nyss, för någon vecka sedan. Och detta i samband med årskiftet. Verkar som om årskiftet är VIKTIGA vändningspunkter de senaste åren. Av någon konstig anledning. Botten i denna snygga vågsekvens ser jag som en våg 2 rekyl på 1:an.
Det var historiskt det. Nutiden ser intressant ut. Vi har en divergens mellan våg 3-5 som avslutades vid årskiftet 2007, den hete GET trader är redan inne i marknaden. Den som är lite mer försiktig longar (på lång sikt...) om vi bryter upp från den fallande trenden (röd linje).
Vi är alltså, möjligen, i början av en lång och fin våg uppåt i dollarn. På lång sikt så är jag bullig till dollarn så länge vi håller oss över ca 6,75 kr.
Möjliga targetnivåer i första hand 7,40-7,50 kr som var toppen i våg 4 som avslutades i oktober. Om detta sker så triggas de långa köpsignalerna, de på 2-3 års sikt. Hur man utnyttjar detta är exempelvis att endera köpa dollarn direkt, eller öka vikten i USA papper.
// Sandmark
Om du har tid och lust, så skulle jag med nöje läsa en lika utförlig analys för Euro/USD.
Abou Mathias.
Look beyond what you see!
Sandmark, jag skulle med nöje läsa en lika utförlig analys för Euro/USD.
Abou Mathias.
Look beyond what you see!
#3
Har tyvärr ingen data för eur/usd.
// Sandmark
Upprepar denna
// Sandmark

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Bra analys av läget. Ska bli intressant att följa dollarns väg framöver - är personligen dollaroptimist för tillfället. Än mer om motståndet kring 7.10 kr ger vika.
Det ser ut som om EUR/USD kan släppa på nedåt också (balanserar fint på MA20 senaste veckorna). Detta kommer att krävas för att USD/SEK på allvar ska kunna utmana 7.10-nivån.
Mvh MarginCall