Grupp: Huvudforum

US analys

0
Ogilla!
51
Gilla!
#0   Av: aldur » Redigera
2007-03-09 13:21:43
Ladda ned

                                                                        Fel Bild öppna nästa inlägg

Börjar en ny sträng för den andra är lång nu.

Jag har tidigare sagt att jag är bear i mellanperspektivet och att jag tror att det vi håller på med nu är en rekyl upp.  Jag har dock inte förklarat varför, så det blir inriktningen idag.

Och vi tar Nyse idag, för Nyse och Nasdaq har utvecklat sig lite olika och nasdaq siffrorna slår givetvis igenom på tex RUA. Skillnaden mellan Nyse och Nasdaq är att nasdaq mattades före Nyse och nedgången har slagit hårdare på dom aktierna.

Tittar man på Nyse ser man 2 olika saker.

Dels att nedgången varit extrem i det korta perspektivet med 2 st 90% downside days och den kraftigaste nerdagen (med alla mått) vi haft sen botten 2002. Så i det korta perspektivet är den här negången kraftigare och starkare än någon annan nedgång.

Samtidigt så har nervolym ration inte varit så hög, inte heller decl stock ration, stocks > ma 100 har inte fallit så mycket, New 52 week lows är direkt låga, high low ration, och samtliga McClellan indikatorer långt kvar till en botten signal.

Nedgången är också rätt kort jämfört med tidigare nedgångar och vi bromsade in vid kanalens mittenlinje.

Det här är faktiskt rätt ologiskt att en nedgång som börjar så extremt "starkt" i det korta perspektivet skulle bli så "svag" och kort i det längre. Och ingen av dom lite längre indikatorerna har givit botten signal. Vi saknar helt enkelt den urblåsning som vi brukar ha vid bottnar.

Hur lång upp vi först ska i rekylen är omöjligt att säga, och här kommer statt, nyheter och asien är påverka detta, men när rekylen upp är klar pekar allt på ytterligare en våg ner. I annat fall skulle den här vågen bli helt unik, och oddsen för det är inte så höga.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-03-09 13:25:14
Ladda ned

provar igen

New highs lows saknas i den i #0

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-03-09 13:25:43

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-09 13:33:46

Tack för den genomgången Aldur!

Det känns ju ändå på något sätt som att dagens statistik kan vara ngn slags trigger. Å andra sidan är det flera gånger man har tänkt så och marknaden har bara gäspat! När det gäller rekylen i USA känns det lite kluvet:

Å ena sidan har ju compx ett väldigt starkt motstånd i 2390 som inte besegrades igår. SPX har ju ett vid 1400 som det stängde över igår. Det känns ju som att ska det vända ner så är det nu när dessa tidigare viktiga stöd har återbesökts   

MVH Nisse45

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-03-09 13:47:55

Tack, dina strängar är så oerhört värdefulla för mina beslut. 

Momentum

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-09 14:31:07

#0 tack, intressant!

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-03-09 22:47:39

`tack Aldur 

HC

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-03-12 14:26:33

Lägger in en länk till en video med Tony Oz som summerar de amerikanska indexen bra.

>> Tony Oz video

0
Ogilla!
31
Gilla!
2007-03-13 11:00:28
Ladda ned

Skrev förra veckan att "normalt" borde en rekyl upp ta ca en vecka (ev. mer om den blir förlängd) och vi börjar närma oss det.

Det har lugnat ner sig kraftigt och både volymerna och iD vollan har sjunkit ordentligt under uppgången, och dom senaste dagarna har varit närmast konsoliderande (tex SPX).

Bearish i det extremkorta: Nerdag som tidigt har >70% declining och nervolym någon gång under dom närmsta dagarna.

Bullish i det extremkorta: Några svaga nerdagar som följs av en stark uppdag (> 70% tidigt). I det fallet så indikerar det att rekylen ska lite längre upp innan den är klar. Det faktum att det lugnat ner sig så kraftigt är faktiskt lite bulligt i det extremkorta. Oro brukar manifistera sig i slagiga stora rörelser, och ju lugnare det blir ju större odds för att bullarna vinner i det extremkorta perspektivet.

Annars som tidigare.

 

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-03-13 20:29:54

ja det lugnet tog slut fort ;-) 

Det lite strulig uvol efter öppning då en del stora large caps köptes upp med hyfsade volymer, fast bredden visade vägen rätt bra.

Ett litet tips för dom som sitter i korta day trades nu, om vi får en close at low så kan det vara ide´att hålla en del och "konvertera" dom till swing trades.

Dagar med så här negativa internals som stänger at low har väldigt ofta (>80%) continuation dagen efter, så det är rätt bra odds att hålla en del. Gäller givetvis bara om vi stänger at low.

 

0
Ogilla!
10
Gilla!
2007-03-13 20:57:53

En ny update från Leavitt Brothers: How to Spot a Bottom (part II)

Stämmer väl överens med aldurs fina analyser!

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-14 10:18:16

#9

När du får tid skulle vara smaskigt med en uppdatering för gårdagkvällen. Hur klen den var vid en jämförelse med hur nedgången startade för två veckor sedan.

mvh /doc 

Life is good, but not for me-Al Bundy

0
Ogilla!
25
Gilla!
2007-03-14 11:14:55
Ladda ned

Doktorn, det är på gång ;-)

 

Det var helt klart ytterligare en rysardag. Inte lika hemsk som första rasdan men fortsatt extrem.

För dom flesta index (förutom Nasdaq) så hade vi den näst högsta absoluta nervolymen sen botten 2002.

Och för dom flesta index (förutom Nasdaq) så var det den näst värsta nerdan i procent sen maj 2003.

Och den värsta var givetvis den för 2 veckor sen. Nasdaq var som sagt inte lika extrem (bara ca top 10 ;-) sen 2002, så det är mer vollan för övriga index som kommit upp i Nasdaq nivåer.

I det extremkorta så var rekylen rätt kort och vi är faktiskt rätt översålda i det korta perspektivet, det betyder inte att vi inte ska ner, det betyder bara att nedgången kan bli slagig och strulig.

Det andra som är klart är att allt som sas i #0 gäller, och att det inte finns några tecken på botten. Så frågan är mer "hur" nedgången blir. Snabbt ras, eller strulig slagig nergång??

Målområden är lite svårt för vi har inte så mycket motståndsnivåer nära oss utan första riktigt tunga motståndsområdet kommer runt 1310-25, där det ligger ett kluster av motstånd. Möjligt vi ska ner dit. Lite tidigt att säga det än. Först ska vi se på vilket sätt vi tar oss igenom förra botten (hur mycket motstånd ger den?)

Och för dom som säger "aldrig" till dom nivåerna och är fortsatt bulliga så säger jag bara 2 saker.

Utan jämförelse dom 2 dagar med kraftigaste nervolymen sen botten 2002 och dom 2 största nerdagarna i procent sen maj 2003 ! 

Något har hänt, och det är en betydligt mer volativ och kraftig nergång än vi haft sen botten 2002. Det är extrema nergångar (för dom senaste åren) och folk säljer med extrema volymer. Och panik föder panik, tills alla har gett upp totalt och ingen tror på uppgång. Då är det dax att shoppa. Men det ser vi inga tecken på än.

Short term (vecka-veckor): Bear, nedgången är inte klar. Vänta på bottensignaler innan ni köper.

Mid term (månader): Donkey, fortsatt lite osäker hur stor denna topp är. Och det kan bli nya toppar under senvår-sommar. Mycket beroende på att vi saknar indikatorer som varnade för en avslutande topp.

Lång term (flera år): Bull

(så precis samma call som tidigare)

steff, bra, ju fler analyser destå bättre, och leavitt brothers tillhör dom som är rätt bra och seriösa (ie inte perma nånting ;-)

 

 

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-14 11:25:52

tack aldur. intressant att du tar med vollan. jag o steff surrade om det där härom dagen, generellt känns det som vollan ökar för varje dag som går. verkstadsbolag rör sig 2-3% dagligen och vid rapporter o nyheter kan de gå 10-15%. var det så förr ... ? jag kan inte minnas att det var så då.  

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-03-14 12:22:48
Ladda ned

Vollan har ju faktiskt varit väldigt låg under uppgången sen 2002 och var mycket extremare  97 till 02. Så jo, det var värre förr ;-)

VIX är ju mer en sentiment indikator, så jag tittar också på tradingrangen, dvs det intervall som indexen rör sig inom på en dag. För RUA (eftersom den sällan har gap) är det i princip H-L uttryckt som procent.

Och den har helt klart ökat, fast tittar man tillbaka runt toppen 2000 så var den ju betydligt högre då.

Så det här är lite extremt jämfört med dom senaste åren, men fortfarande lungt och stilla jämfört med vad det har varit ;-)

8% tradingrange på breda (och lugna) RUA och 15% på Nasdaq, då är det volla. Det var visserligen extremt men 3-4 % på SPX var inte alls så ovanligt. ;-)

 

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-03-15 11:58:56
Ladda ned

Inte mycket att säga om gårdagen, hög volla och stora nedgången ger också snabba motreaktioner.

Mer stora large caps och tech som drog igår jämfört med Nyse och RUT som var svagare.

Vi fick inte ett rent brott av tidigare botten och 38% fibben vilket ger lite frågetecken i det extremkorta. Är det en mindre 2'a eller ett större C upp som startade i går?

Dvs relativt direkt ras (ev. efter någon sidodag) eller nån veckas uppgång för att få in mer bullar och arbeta bort lite av den översålda nivån?

Ingen aning, var beredda på båda scenarierna.

Nyse i chartet.

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-03-15 12:01:22

hehe va fel man kan ha! tack så mycket för svaret! 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-03-15 12:02:43

#16 Sa ju det till dig, du borde lyssna på mig :) 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-15 12:19:18

#15, "ingen aning" ;-( 

Momentum

0
Ogilla!
10
Gilla!
2007-03-15 17:57:44

;-) Jo, så är det.

Jag ska se (dvs tro) att något alternativ har klart högre odds/sannolikhet än något annat, i alla fall >70% sannolikhet. Och även då så har man fel 3 ggr av 10.

Tror man inte att något alternativ har högre odds med runt 70% så är det lika gott att hålla käft helt och hållet, för då är vi nära slantsigling ;-)

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-16 09:05:23
Ladda ned

En "ren" bild på NYA som visar lite av vad som gäller just nu. Svårt eller omöjligt, som Aldur skriver, att sia om utvecklingen på kort-kort sikt!

Men det ser ju ganska farligt ut på lite längre....

MVH Nisse45

0
Ogilla!
19
Gilla!
2007-03-20 09:19:32
Ladda ned

Hyfsad uppdag för indexen. >80% adv issues för Rua. Lite svagare uppvolym dock och här skiljer sig indexen markant. Nyse 85% uppvolym, SPX 78% uppvolym, RUT (sml cap)  66% uppvolym och Nasdaq 500 60% uppvolym.

Osäkerhet inför fed kan påverka en del, fast än sålänge följer uppgången mönstret för en rekyl.

Höjden och längden (i tid) gör också att alternativet med en flat abc sen 6 mars ökar, vi ligger då i c vågen nu.

Viss varning för fed ska ges. Fed har "kraften" att bryta mönster och gjorde det tex i jan 2006, då allt pekade påfortsatt rekyl ner tills fed gav ett väldigt positivt statement. Inte minst "hoppet" om räntesänkningar kan tända till ett spekulationsrally med kraft.

Rätt mycket spekulationer och rykten att fed ska ändra texten för att öppna för en räntesänkning längre fram. Sån spekulation ger ju också en set up för en besvikelse om fed inte gör detta (en del kommer ju ihåg fed mötet i maj förra året).

Så i det korta perspektivet varnas för effekten av fed statement (inte minst som Bernanke verkar ändra mer i texterna än AG gjorde). Det här har kraften att bryta mönster i det korta och skapa spekulationsdrivna rallyn.

 

Undantaget fed är dock mönstret rätt tydligt, rekyl upp sen den 6/3'e, nästa våg ner startar någon av dom närmsta dagarna. Minst ett ben ner kvar.

Så får vi se om fed sabbar den prognosen ;-)

0
Ogilla!
26
Gilla!
2007-03-20 09:54:38
Ladda ned

"Radiostyrda RUA"

Det här får ses lite som ett kuriosainlägg, men jag tycker sambanden var rätt kul.

Jag gillar ju RUA  som representant för "hela börsen" då den täcker ca 98% av equity cap value i USA, och dess mönster då visar hela börsen och man slipper påverkan av omplaceringar och sektorrotationer som stör olika mindre index. Så RUA borde ge en bättre bild av dom långa vågorna och mönstren än dom andra indexen.

Fast att mönstet för RUA skulle vara så här "radiostyrt" trodde jag inte.

Sen botten 2004, så har varenda rekyl RUA haft gått "under tidigare topp". Och varenda rekyl (utom den första*) har stannat vid 38% fib nivå från botten 2004, precis under 62% fibben av senaste vågen.  

Rätt makalöst mönster ;-)

* Den första rekylen kunde ju inte gå till "både" 38% sen aug 2004 och 62% fibben av senaste våg då dom startade samtidigt, så då valde den kompromissen 50% ;-)

Varenda 1'a våg i rekylerna ner har också stannat vid antingen 38% eller 50% fibben av senaste våg. Men 38% har inte räckt för nån rekyl.

Det vore nästan för bra om mönstret upprepas ännu en gång, men i så fall har vi klarat av 1'a vågen ner till 38% fibben av senaste våg, och skall nu "under tidigare topp", ner till 38% fibben sen aug 2004, precis under 62% fibben av senaste våg.

Fast det ser nästan för enkelt ut för att vara sant, så vi lägger den här i kuriosa facket tills vidare, i alla fall tills vi ser nästa våg ner. Att det e´nått rätt med fibnivåer är dock rätt klart ;-)

0
Ogilla!
11
Gilla!
2007-03-20 10:22:36
Ladda ned

#22 Visst är det kul med sådana samband, Aldur! Man undrar ju hur länge de sak upprepas?

Jag lägger en P&F på RUA - hämtad från Stock-charts. Intressant att notera deras mål för innevarande rörelse. Bekräftelse kommer den dag 790-95 noteras igen, tror jag. Men redan nu kan man ju se att det är läge för vändning ned redan idag!

MVH Nisse45

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-03-20 19:52:17
Ladda ned

Kul samband aldur vi får se , tänkte bara visa en bild på korrelationen med Spx

 speciellt efter senaste toppen  om ni tycker er bara se en färg  så är det inte 

 konstigt 

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-03-20 23:37:08

Chansen att FED öppnar för en räntesänkning ser jag som mkt liten, den officiella versionen är ju att sub-prime problemen är "contained" och kommer inte ha någon påverkan på hela ekonomin, så det är inte anledning för en räntesänkning

Å andra sidan så har inflationen tickat åt fel håll nu i ett par månader, FED har ju hela tiden varit tydliga med att inflationen är prio ett och inget av vad de sagt på senare tid har ändrat det

Sen är dessutom dollarn lite klen just nu, där vet jag inte vad FED har för åsikt men en räntesänkning skulle ju sänka den, svårt o se att de är så sugna på nåt sånt i dagsläget

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-03-21 08:49:24

Ja, håller med. Skulle vara att dom indirekt gör det genom att ändra texten om ekonomin "likely to expand at a moderate pace" till något mer negativt och därmed indirekt ger "hopp" om en räntesänkning. Att dom säger något om räntesänking är inte troligt.

Sen är det ju rätt ologiskt att det ger en uppgång på börsen, men "kissa i brallan" effekten har vi ju sett förr.

Vad som är klart är att fokuset på fed är väldigt stort just nu, vilket ökar "risken" för både rally och ras beroende på vad dom ändrar. Så se upp i kväll/morgon. En sak att komma ihåg är att reaktionen på kvällen ett par gånger varit "fel", dvs kortsiktiga spekulanter har gjort en bedömmning på kvällen medan börsen dan efter gått kraftigt i andra riktningen när marknaden tänkt till och dom stora pojkarna reagerat.

Lite mer kommentarer om fedmötet här 

0
Ogilla!
20
Gilla!
2007-03-21 09:45:46
Ladda ned

Rätt hyfsad uppdag där alla stora index utom Nasdaq hade >70% dag.

Och ska man säga något bulligt så är det att dom senaste 2 dagarna varit lite för bra. AD line och Vol Ad line har stigit rätt bra och ligger med positiv divergens.

Frågan är om det beror på bra statt och "hoppas på fed", men utan tvekan så har en hel del optimism krypit in på marknaden.

Dock ska det vägas mot att vi helt saknar signaler från bottenindikatorerna, och vad som också hänt är att vi nu arbetat bort den översålda nivå vi hade (och som inte arbetades bort i den förra upprekylen).

Så vi ligger i läge för en ny nervåg. Dom korta indikatorerna säger dock inte vad det är för typ av nervåg bara att den är möjlig.

Jag hade varit säkrare på en direkt nervåg om dom senaste dagarna varit mindre bulliga (och fed inte funnits ;-), men all in all så saknar vi indikationer på att vågen ner är klar. Kan komma ett avgörande väldigt snart och med tanke på fed så är det inte alls omöjligt att dom blir triggern.

Stor försiktighet (åt båda hållen) för dom svåraste och osäkraste tillfällena på börsen är just när marknaden fokuserar kraftigt på en enda sak och just nu så är det vad fed ska säga. Och vi har ibland sett väldigt kraftiga reaktioner på fed statement under åren. Både logiska och ologiska ;-)

Tidigare call står kvar, det saknas tecken på att nergången är klar, och allt tyder på minst en våg ner till som borde börja rätt omgående, men jag ska erkänna att fed har möjligheten att krossa den callen beroende på vad dom säger.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
28
Gilla!
2007-03-21 19:30:36

Ändringar i statement, ekonomin:

Old:  Recent indicators have suggested somewhat firmer economic growth, and some tentative signs of stabilization have appeared in the housing market. Overall, the economy seems likely to expand at a moderate pace over coming quarters

New: Recent indicators have been mixed and the adjustment in the housing sector is ongoing. Nevertheless, the economy seems likely to continue to expand at a moderate pace over coming quarters.

Nyckelord firming bort och housing från stabilization till ongoing. Dvs klart sämre.

Inflation:

Old: Readings on core inflation have improved modestly in recent months, and inflation pressures seem likely to moderate over time. However, the high level of resource utilization has the potential to sustain inflation pressures.

New: Recent readings on core inflation have been somewhat elevated. Although inflation pressures seem likely to moderate over time, the high level of resource utilization has the potential to sustain those pressures.

Nyckelord, ändring från improved modestly till somewhat elevated.

Summering:

Ols: The Committee judges that some inflation risks remain. The extent and timing of any additional firming that may be needed to address these risks will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information.

New: In these circumstances, the Committee's predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate as expected. Future policy adjustments will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information.

Nyckelord .. the Committee's predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate as expected.....Aj, aj

Så sämre ekonomiska indikatorer, tecknen på housing botten försvann, inflationen högre, och markerad oro från fed att inflationen inte kommer att gå ner!!!

Jag ser inget positivt alls, och att börsen hoppade upp får ses som outgrundlig  rörelse, har är bara negativa signaler. Dåligt för ekonomin, och definitivt ingen signal på räntesänkning, tvärtom, signal att deras huvudoro fortsatt är inflationen.

Får se vad dom stora pojkarna tycker i morgon, jag har lite svårt att se anledningen till uppgången måste jag säga.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-03-21 19:35:28

super Aldur

Liknande tankar i

http://www.safehaven.com/article-7186.htm

2. Downgrade housing outlook

We expect the statement to downgrade the phrase stating "some tentative signs of stabilization have appeared in the housing market" to be modified towards a more apprehensive phrase in light of the closures of sub-prime lenders and recent tumble in new home sales.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-21 19:46:32

Defintivt hints om sänkningar redan i maj 

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-21 19:47:26

Future policy adjustments will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information

 

Ändring från Firming till adjustments..

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-21 19:50:49

Mer oro över inflationen och mer oro över ekonomin, between a rock and a hard place kallas det, och börsen går upp, ja mycket ska man vara med om 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-21 20:02:03

Corpsee, du har rätt, det alla hänger upp sig på är borttagandet av firming. Och att fed "officiellt nu lämnat firming standing". Och då är det skitsamma att allt går åt fel håll ;-)

Tja, så kan man ju också ta det. Börsen vägar äro outgrundliga....

 

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-21 20:03:58

Inte för att jag delar uppfattningen helt o tror det mesta är en riktigt stor squeeze här för att alla är korta men..

Räntesänk tolkas ju av nån outrgrundlig anledning som postivit, vilket det är ALLT ANNAT LIKA, men det fattar ju aldrig folk 

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-21 20:20:29

Era smabba analyser är imponerande, tyvär är det iinte ni som styr ;-) 

Momentum

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-21 21:11:22

Förvisso mkt negativa justeringar i uttalandet, som när de sjunker in kan dra ned börsen. Visst ändrar Bernanke och Co mkt mer i sina statements vs Greenspan? Han kunde ändra ett ord så sket alla i byxan eller tog fram ordboken för att lära sig ett nytt ord ;) Minns nu conundrum? =)

Dylika rubriker pumpas ut i media: "Fed Keeps Rate at 5.25%, Abandons Tightening Bias"

Reslutatet ser vi på börsen och här:
"Odds of rate cut through 1st-half of '07 rise to 44%" // CBS 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-21 22:32:50


"It's ironic that the Fed messed up its communication so soundly after calling a special two-day meeting to talk about how to communicate better"

summerar det hela bra tycker jag 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-22 07:41:24

haha, vad de egentligen menade....

Of course, they can't say what they really think. The Fed knows how important confidence is, and they do not want to do anything to discourage consumer sentiment or spook the psychology of the markets.

If they were unconcerned with those issues, the statement might look more like this:

"The Federal Open Market Committee decided today to keep its target for the federal funds rate at 5-1/4 percent.

Recent indicators have been much worse than what we were hoping for: Housing is a bigger mess than we anticipated; Business Capex is heading south, as are durable goods. Retail sales have been punk for 3 months running, (and what' with those excuses from the retailers? Too hot! Too cold! Lunar eclipse!) Don't even ask about the Automakers. We expect the economy is likely to continue to soften until it slips to about a 1.5% GDP.

Even worse, recent readings on inflation have been elevated. We were hoping that inflation pressures would moderate as the economy stabilized, but no such luck.


In these circumstances, the Committee's predominant policy concern is that we have painted ourselves into a corner, and we are running out of options. On the one hand, Inflation remains an ongoing concern, as medical costs, food, and energy remain problematic. On the other hand, it is apparent that growth is cooling rapidly. Housing has flipped from a net positive for consumers and job seekers to a net negative.

All told, we are running out of options until one or the other of these gets much much worse. Future policy adjustments, therefore, will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information. As noted above, if GDP slips below 1.5%, we will be shifting our bias towards easing. Appreciably worse that 1.5%, and we will have to act on rates to prevent a recession -- inflation be damned.

On a final note, the FOMC has taken up a collection, and as a retirement present, we are sending former Chairman Alan Greenspan to a lovely spa on Fiji Island for the foreseeable future. Since there are no satellite feeds, internet connections or any off island communications at all, the CHairman can thank us when he returns -- preferably, around December 2008. "
 

0
Ogilla!
27
Gilla!
2007-03-22 09:45:33
Ladda ned

ja, fed spekulationen och dom rörelser dom ger är ju det mest besynnerliga som sker på börsen och det är helt klart mer känslor än logik som styr.

Det finns ju alltid en orsak till en räntesänkning och om man tror på en snar räntesänkning så betyder det att man också tror på en klar försämring av ekonomin (för annars hade inte fed sänkt). Och eftersom det brukar finnas en koppling mellan ekonomin och företagsvinsterna så tror man också på lägre vinster. Det i sin tur brukar påverka aktiekurserna negativt. ;-)

Men som sagt resonemanget brukar sluta direkt efter ordet "räntesänkning".....
Och visst är det lite "kissa i brallan" effekt över det.

Och efter 2,0% respektive 2,2% real GDP tillväxt dom senaste 2 kvartalen så var det väl ändå ingen som trodde att fed fortfarande låg med "tightening bias". 

Men det spelar mindre roll hur logiskt vi tycker det här är. 2 citat från strängen ovan:

"Viss varning för fed ska ges. Fed har "kraften" att bryta mönster och gjorde det tex i jan 2006, då allt pekade påfortsatt rekyl ner tills fed gav ett väldigt positivt statement. Inte minst "hoppet" om räntesänkningar kan tända till ett spekulationsrally med kraft."

"Stor försiktighet (åt båda hållen) för dom svåraste och osäkraste tillfällena på börsen är just när marknaden fokuserar kraftigt på en enda sak och just nu så är det vad fed ska säga. Och vi har ibland sett väldigt kraftiga reaktioner på fed statement under åren. Både logiska och ologiska ;-)"

Och vi fick en kraftig reaktion på statement, många stora index (Nyse, SPX, RUI, RUA, NQ 500) hade >90% uppvolym och advancing issues, men även RUT hade höga 80% tal (86-89%). Så det var inte ett isolerat large cap spekulationsrally utan det var brett och starkt. Volymen var inte extrem, men det berodde mest på att rallyt startade sent och uppvolymen var absolut sett stark.

Hur långt det här kan räcka är omöjligt att säga, men vi såg i jan 2006 att "ränte stabiliserings spekulationen" efter det statement gav ett rätt bra rally, om det gör det nu återstår att se.

ALLA calls är härmed voidade, och i det korta har jag inga calls alls, varkan bull eller bear. Mönstren är brutna och sentiment förändrat, och det senare drivs nu av kortsiktig säntesänkningsspekulation. Vi får vänta några dagar och se hur den kraften utvecklas.

På lite längre sikt hade jag varit förvånad om vi inte fick en nedgång senare i år med en lägre botten än den vi haft. Men när den nedgången kommer har jag i dagsläget ingen åsikt om.

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-22 10:44:15

Äh, tog bort mitt kvasibetonade inlägg som inte har att göra i denna fina sträng.

Mvh ERIR

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-03-22 11:23:45

Vi är inte heller ensamma om att ha frågetecken om logiken :

"In addition, the statement no longer said "additional firming may be necessary." Investors took this omission as implying that the Fed was more likely to cut rates going forward than raise them.

However, that may not be the case.

"There seems to be an interpretation that they are throwing a bone to the doves, but I don't think that's right," said Michael Darda, chief economist at MKM Partners. "They reiterated that the predominant concern going forward is inflation."

In light of that, Darda said the decision to remove the phrase "additional firming" was stupid, in that it has confused investors, giving them the impression that the bank is less worried about pricing pressure than it is.

The bankers were trying to soften their rate hike or tightening bias, said Stephen Stanley, chief economist at RBS Greenwich Capital, rather than shift toward easing, a significant semantic difference.

"This was a baby step toward symmetry," Stanley said. However the result, judging from the market euphoria, is that the statement has "exacerbated the gap between the Fed's perception of the economy and the bond and stock market perception." CNN

0
Ogilla!
32
Gilla!
2007-03-23 11:20:37
Ladda ned

Måste säga att den här vågen ner vi hade är väldigt skum, och väldigt ovanlig.

Normalt sätt så består rekyler av flera vågor där den första vågen ofta (men inte alltid) är den kraftgaste i fråga om nervolym, declining issues och momenttum (punkter per dag). Sen får vi motrekyler och ofta en "svagare" nervåg mot slutet.

Det är också så att ju lägre dignitet en våg har ju kraftigare är den för internals, en a våg i en abc är kraftigare än hela vågen och är den abc'n i sin tur en del våg i en större ABC så är den kraftigare än hela ABC'n. 

Ett litet bekymmer med att räkna på den senaste vågen är att bedömma var den slutar. Räknar man i day så räknar jag i lägsta close, och har då slutet på vågen ner den 5/3'e.

Men hur man än räknar så är vågen så är extrem på alla sätt. Vi hade den kraftigaste enskilda nerdan sen botten 2002 ifråga om nervolym, Dvol%, declining isuuses % och i punkter räknat.

Vågen är också betydligt kraftigare än tom någon tidigare 1'a våg i fråga om Dvol, Decl, punkter per dag eller absolut nervolym per dag. Och givetvis extremt mycket kraftigare än någon hel rekyl ner. Inte minst nervolymenta är helt extrema. Och det finns normalt sätt en viss korrelation mellan kraften i en 1'a våg och storleken på hela vågen.

Samtidigt så är det en relativt kort våg, både i % och fib korrektion. Så hur man än vänder på det så ser det mer ut som en kraftig 1'a våg än en hel korrektion.

Så vi hade en extremt kraftig och snabb våg, som inte gick så långt.
Från totalpanik till tvärstopp på nolltid.

Utan tvekan så fick vi en sentiment förändring efter fed beskedet, fast omsvägningen från extremt negativ syn, stor panik och utförsäljning till positiv syn har gått "för snabbt".

Så här kraftiga nervågor brukar vara ett tecken på fortsatt nergång för den är helt enkelt för kraftig och snabb för att vara klar. Mot detta står då fed beskedet och frågan om detta orkar vända sentiment?

Att den är extrem är dock klart, och så här brukar det inte se ut.  Som sagt, jag vill se mer innan jag har någon syn överhuvudtaget (just nu är det bara "informationsinsamling" och väntan på hur detta utvecklas).  

Så jag har ingen call för närvarande. Nelt neutral (lätt förbryllad, och rätt nyfiken på vad som händer härnäst ;-)

 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-03-23 11:35:45

:-)  Du är härlig Aldur! Dina US-analyser är mycket trevliga att läsa mycket på grund av den språkliga och humanistiska begåvning du besitter!

Ganska kul att läsa diverse kommentarer efter gårdagens "icke-uppföljning av FED-rallyt"!  Tänk om alla hade läst ditt inlägg på AG kl 19.30 i onsdags - då hade man ju insett att statement inte var så positivt ändå....  ;-)

Jag klipper in ett urklipp från någon nyhetssammanställning ang eftermiddagens statistik. När man läser det förstår man ju hur svårt det är att tolka statistik på "rätt sätt". Just nu handlar det väl om ett försök till att slå ut februaritopparna, så man kommer väl att vrida o vända statistiken så att den passar syftet. ;-)

...Klockan 15.00 presenteras statistik över försäljningen
av befintliga bostäder i USA i februari. Enligt Bloomberg News
enkät väntas en nedgång med 2,5 procent, till en årstakt på
6,3 miljoner, efter en oväntad ökning med 3,0 procent i
januari.

USA-analytiker konstaterar att försäljningsstatistiken
över befintliga bostäder i högre grad är en eftersläpande
indikator jämfört med statistiken över försäljningen av nya
bostäder, som ger en mer aktuell bild över marknaden.

"Försäljningsökningen i januari (för befintliga
bostäder) var troligen en spegling av den väderrelaterade
ökningen i aktiviteten i slutet av 2006", konstaterar Bear
Stearns analytiker i ett kundbrev.

Den nedgång som väntas nu speglar därmed i någon mån den
nedgång i försäljningen av nya bostäder som redan rapporterats
för januari, och för en mer aktuell bild av aktiviteten
rekommenderas därför måndagens statistik över försäljningen av
nya bostäder i februari, som väntas visa en uppgång med 6,0
procent, efter ett fall med 16,6 procent i januari.

Enligt Bear Stearns kan större intresse riktas mot
prisutvecklingen i eftermiddagens rapport än själva
försäljningsutvecklingen. De räknar med att statistiken kommer
att visa att priserna sjönk med 3,1 procent i januari jämfört
med ett år tidigare. Samtidigt påpekar de att eftersom
prisserien i denna statistik är transaktionsbaserad snarare än
ett mått på återkommande försäljningar så överdrivs normalt
prisfallet i en svag bostadsmarknad.

En rad Fedledamöter, med namn som slutar på -er (Lacker,
Plosser, Geithner) kommer att tala om risker på
kreditmarknaden i eftermiddag, men få bedömare räknar med
några marknadsdrivande besked. Och givet att Fed fortsatt
befinner sig i "blackout"-perioden efter Fomc-mötet i onsdags
väntas inga kommentarer om den aktuella penningpolitiken..........

(Vad har namnet för betydelse?? egen kommentar)

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-23 11:37:25
0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-03-23 12:37:54


När det gäller uppgångar triggade av FED så minns jag tydligt liknande läge år 2000, i dec så gick fed från tightening till neutralt bias vilket gav en häftig spurt upp i stil med vad vi nu haft, spurten dog då ut lika fort och det började falla igen, sen den 3 jan 2001 sänkte allan räntan helt oväntat (det var inget möte den dagen) och rätta mig om jag har fel men jag tror Nasdaq gick upp typ 14% den dagen(!), sen var det 2 veckor lite svagt upp men så några veckor senare rasade allt rätt ner i källaren  

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-03-23 13:03:26

#45 För du dagbok? :-) 

Jag har ofta tänkt att det skulle vara intressant att kunna titta tillbaka på hur stämning/rubriker o ev händelser var vid sådan större vändningar. Minnet är för kort!

MVH Nisse45

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-23 13:18:57
Ladda ned

#45

Ja där snackar vi drag under galoscherna ;-)

mvh /doc 

Life is good, but not for me-Al Bundy

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-23 13:23:30
Ladda ned

...men tre dagar senare var nästan hela den dagen korrigerad.

mvh /doc 

Life is good, but not for me-Al Bundy

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-23 14:12:25

#46

hehe, vissa dagar minns man tydligt, den dagen när allan sänkte räntan 3 jan 2001 satt jag på mitt dåvarande jobb och jobbade "övertid" framför börsskärmen, när det gick typ 14% på några timmar så satt man och gapade hela vägen, det glömmer jag inte :-)  

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-03-24 11:07:07
Ladda ned

Ett annat chart för att visa hur extrem situationen är.

Köp och säljkraft kan mätas på 2 sätt antingen relativ dvs relationen mellan köpare och säljare, 100 köpare och 50 säljare eller 400 köpare och 200 säljare ger då samma värden. Eller absolut köp och säljkraft där volymen tas med.

Det viktiga är igentligen relativ köpkraft för det spelar ingen roll hur stora köp och säljvolymerna är, det viktiga är att köpvolymerna är större än säljvolymerna för att få en kurs eller index att gå upp.

Men chartet (för absolut köp och säljkraft MA10) visar dels hur extrem säljkraften var i nedgången, men också att köpkraften nu gått upp till höga nivåer.  

I sig ger det här chartet (med MA10) ingen slutsats om den framtida utvecklingen, men den ger en indikation om explosiviteten och varnar för en fortsatt potensiell slagig och volatil utveckling.

 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-03-24 11:14:42
Ladda ned

Här har du ett liknande på spx använder EMA10 som rör sig lite snabbare 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-24 13:36:45

Den här typen av volatila svängningar mellan decl och adv samt storleken på volymen gör att framtiden ser lite hackig ut. Jag räknar med hög volatilitet framöver och en utveckling i år som i mångt och mycket kan jämföras med 2004... Konsolideringen har startat och jag räknar med nivåer från 1050 till 1150 ca på omx30.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-03-24 13:50:32

#52

      1050-1150  Vilket index pratar du om ? 

0
Ogilla!
16
Gilla!
2007-03-27 10:02:56
Ladda ned

Strongt av indexen att kämpa sig upp till nollan igen efter det initiala raset. En av dom gamla veteranerna på Wall Street sa en gång att man kan "enkelt" se om börsen är bullish eller bearish. Det är bara att se hur den "tar" nyheter och statt.

Är den bullish så ignorerar den dåliga nyheter och gör glädjerallyn även på mindre viktiga goda nyheter, och vice versa, är den bearish så ignorerar den goda nyheter och rasar på alla dåliga.

Enligt den definitionen så är börsen helt klart bullish.

Visserligen svag volym, och ending quarter, fast han har ju rätt, hade den här informationen kommit i början av mars så hade vi ju rasat på den.  

Inga call.

0
Ogilla!
11
Gilla!
2007-03-28 10:09:07
Ladda ned

Svagare dag med rätt mycket decl issues, dock utan så kraftig nervolym och uppdagarna (även innan fed rycket) är "starkare" är nerdagen.

Ser än så länge ut mer som en nerrekyl under upptrend. Även om vollan och den slagiga utvecklingen gör mig försiktigare i fråga om "prognos".

0
Ogilla!
24
Gilla!
2007-03-29 10:37:53
Ladda ned

Ytterligare en svag dag, dock utan det där riktiga trycket ner.

Att vi gått ner lite (från översålda nivåer) efter bedrövliga new home sales, consumer confidensce och durable goods orders under estimate samt bernankes kommentarer är ju inte förvånande. Möjligtvis lite förvånande att vi inte sjunkit kraftigare än vi gjort.

Möjligt att nedgången fortsätter om vi fortsätter negativa nyheter som späder på, men lika möjligt att det vänder upp, och det där riktiga trycket saknas än så länge.

Dom senaste dagarna har också varit gap dagar, dvs vi har gapat ner i öppning för att sen sega oss upp eller sidledes. Och "riktiga" trenddagar ser ofta inte ut så, dom öppnar med små eller obefintliga gap för att sen accelerera ner eller upp.

Det gör helt klart att bullarna har hopp. En öppning upp som snabbt bryter >70% internals är nästa positiva signal att hålla utkik efter. Tills det sker (eller vi får en accelererande nedgång) får man tolka detta som en rekyl ner.

Dock fortsatt inga calls, för helhetsbilden är för osäker för det.

 

Vet inte om någon såg CNBC igår då en hög experter diskuterade fed och Bernankes kommentarer. Där var en härlig äldre kille som avvek från dom övriga fullständigt. Och som fritt översatt (och ihågkommet) sa att han tyckte hela fokuset på fed var fullständigt absurt. Dom kan inte göra nått, och även om dom kunde göra nått så skulle det inte ha någon effekt överhuvudtaget.

Dom kan inte bekämpa inflationen med höjd ränta, för det skulle sänka ekonomin, och dom kan inte sänka räntan för att underlätta för ekonomin för det skulle öka inflationen (och löneökningarna). Och förresten så är likviditeten så hög i systemet och pengar "så billiga" att låna att en förändring av styräntan skulle inte ha någon större effekt överhuvudtaget. Det skulle behövas en förändring på ett par procent för att överhuvudtaget få någon effekt på vare sig inflationen eller ekonomin. "The Fed's are inconsequential" ;-) 
(saknar betydelse)

Härligt med sådana killar. 

 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-03-29 10:41:47

Outstanding aldur! Kanon med dessa uppdateringar. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-29 10:42:29

o då blir frågan; vem är det egentligen som styr båten?

och; vem får sedan skulden när det väl smäller? 

---


/MM

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-03-29 10:52:50

Instämmer helt med #57

#58 Vi är alla rorsmän på den stora skutan. Ben står längst fram i fören och hojtar och fäktar med armarna. De kan få nån enstaka rorsman att ibland ta ett extra årtag varpå skutan tillfälligt hamnar ur kurs en aning. Längst bak i aktern sitter gänget från CNBC m.fl och diskuterar hejvilt varför han längst fram håller på som han gör. Övriga ror vidare tills dom blir helt utmattade......    

mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-29 10:57:06

jo det förstår jag med. men det är aldrig så i slutänden 

---


/MM

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-29 11:02:49

#60 Jo, så tror jag att det är. Men går det illa så kommer en syndabock att utses och han längst fram ligger ju "bra" till i så fall. 

mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-29 11:19:59


centralbankerna i Japan, Kina och Europa är ju med och påverkar, likviditeten, de "billiga" pengarna kommer främst från länder utanför USA lästa jag i en analys på Hypo för nån vecka sen, dvs allt det vanliga pratet om att FED pumpar pengar som galningar är inte helt korrekt, ökningen i global money supply berodde till största delen på Europa den senaste tiden

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-03-29 11:28:03


Här finns den analysen

LÄNK pdf fil

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-03-30 14:47:17

WASHINGTON (MarketWatch) - Core consumer prices increased at the fastest pace in six months during February, even as consumer spending slowed to the weakest in six months, according to government data released Friday. The core personal consumption price index rose 0.3% in February, the biggest gain since August, the Commerce Department reported Friday. Core inflation matched economists' expectations. On a year-over-year basis, core inflation ticked up to 2.4% from 2.2%, moving further away from the Fed's comfort zone of around 2%. Real (inflation-adjusted) consumer spending growth slowed to 0.2%, the weakest gain since August. In February, personal incomes rose 0.6% in nominal terms after a 1% gain in January 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-03-30 16:44:08

#65 Som ofta mkt mixad data som är svår att dra stora växlar på egentligen, men dessa och gårdagens GDP var väl lite bättre än befarat?
Även om det såklart går att vinkla hur man vill ;)

U.S. Feb. consumer spending up 0.6% vs. 0.3% expected (allt i services)
U.S. Feb. personal incomes up 0.6% vs. 0.4% expected
U.S. Feb. core PCE price index up 0.3% as expected

March Chicago purchasing managers 61.7% vs. 50.0% expected.

Marknaden valde att studsa upp iaf.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
22
Gilla!
2007-04-04 10:31:43
Ladda ned

Bra uppdag efter ett par dars konsolidering. Även (något) starkare uppdag än nerdagarna varit. Viss tendens till largecaps rally, men även bredden var med OK.

Så det ser lite positivt ut i det riktigt korta. Hur långt och vad det är för våg är en annan fråga eftersom den större bilden är svår att tolka. Finns en blandning av positiva och negativa divergenser.

Så även om jag inte ger några calls kan man säga att den riktigt korta trenden ser positiv ut. Vad som händer runt förra toppen är dock en annan fråga. Hela rekylen ner var relativt kort (och extremt snabbb och "kraftig") med tanke på uppgången sen förra sommaren, så frågan är om den verkligan är klar?

I det längre perspektivet var inte bara den rekylen kort, vi måste också ta med den långa uppgången sen aug 2004 i beräkningen, och avsaknaden på större rekyl på den.

Båda dom bitarna gör att risken måste bedömmas som väldigt hög inte minst i det medelånga (veckor-månader) perspektivet.

Så eventuell optimism bör kopplas till en hög grad av försiktighet, inte minst för dom som swingar eller bara "investerar".

 

 

0
Ogilla!
21
Gilla!
2007-04-10 10:01:27
Ladda ned

Så då börjar vi närma oss nivån för mitt frågetecken i chartet.

Det finns en salig blandning av negativa divergenser och neutrala (som borde varit negativa vid en topp) så det går inte att säga så mycket mer än att vi är vid en viktig nivå snart.

Uppgången är också klart tveksammare och svagare och det är mest Large caps (non tech) som drar medan sml caps och tech är klart svagare (och har negativa divergenser).

Så fortsatt försiktighet, och även trolig nerrörelse (i det korta) på gång.

 

Fed minutes i morgon, som givetvis kan ge dom mest förbryllande reaktioner ;-)

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-04-11 11:12:09

Ytterligare en tveksam dag utan tryck men dock positiv. "Vänta på nått" dagar. Så får vi se om det blir rapporterna eller nått annat vi väntar på.

FED minutes i dag kan ge en rörelse.

Statement sa ju att indikatorerna gått från "firmer" till "mixed", housing från "signs of stabilization" till "adjustment......is ongoing" och inflationen från "improved modestly" till "somewhat elevated" och från "some inflation risk remains" till "predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate...". Dvs bara negativt.

Och marknadens reaktion var : Hurra, dom har bytt från "firming" till "adjustments", jally, jally...

Så minutes kan mycket väl ge en kraftig reaktion, i vilken riktning vete gudarna alena.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-04-11 20:49:13

Ett par citat ur minutes :

Nonetheless, the combination of generally weaker-than-expected economic indicators and uncomfortably high readings on inflation suggested increased downside risks to economic growth and greater uncertainty that the expected gradual decline in core inflation would materialize. 

och så guldstycket:

All members agreed the statement should indicate that the Committee?s predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate as expected. The Committee agreed that further policy firming might prove necessary to foster lower inflation, but in light of the increased uncertainty about the outlook for both growth and inflation, the Committee also agreed that the statement should no longer cite only the possibility of further firming. Instead, the statement should indicate that future policy adjustments will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information.

fritt översatt : Risk att ekonomin går ner, så vi måste sänka ränta. Risk att inflationen går upp så vi måste höja. Gud hjälpe oss om båda 2 sker.........

 

 

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-04-11 23:19:59

#69 Tycker de låter lite veliga ;) Hur ska de ha det... kanske saknar de en stadig Greenspan att hålla i handen. Som han gjorde '95 kanske kan liknas nu? Dämpade energipriser, fortsatt billig Kinaimport och lägre kapacitetsutnyttjande i industrin talar väl snarare för att inflationen i USA kommer att dämpas framledes. Funkar ju inte att sätta policy efter de readings vi ser nu på core-CPI.

Blir nog mer fart på scenariot med sänkt ränta så snart recession-poletten trillat ned :) Den som AG-panelen redan sänkt ner i maskinen och dragit i enarmade banditen. Ding ding ding! 

Ger recessionscenariot >50%, downturn är spikat iaf. Vi får väl hålla tummarna för att det räcker så.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-04-12 09:21:58
Ladda ned

Tja, veligheten beror ju på att dom nu har två utvecklingar som ger diametralt motsatt åtgärder när det gäller räntan. Så det är ett nytt dilemma.

Det var ju inget i minutes som var positivt (relativt tidigare syn) den tidigare slutsatsen att vi har ökande svaghetstecken i ekonomin samtidigt som deras oro för inflationen inte lagt sig, utan snarare ökat, konfirmerades ju.

Att firming togs bort berodde ju inte på att allt var väl, utan på att dom ser risk att ekonomin går ner så dom måste sänka räntan som motåtgärd. Och det är ju inget positivt med det.

Reaktionen igår var ju också negativ, dock mindre negativ än den positiva reaktion vi fick efter statement. Vilket är positivt.

Så negativ dag, men inget stort tryck ner. Nu ska vi se reaktionen idag, för rätt ofta så agerar dom stora pojkarna dan efter (om dom agerar alls), så låt oss se vad dom säger. Men gårdagen var ingen säljsignal eller varning för ras.

Ser mer ut som en rekyl på den trippande uppgång vi haft än så länge. Milt positiv i det korta, men invänta ev reaktion idag.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-04-13 09:48:10
Ladda ned

och den reaktionen blev positiv. Lite svagare bredd men bättre uppvolym, en del stora large caps och tech som drog medan sml caps var fortsatt svagare.

Som sagt inga säljsignaler eller direkta varningar för ras. Fortsatt milt positiv i det riktigt korta (dagar). Inga calls för övrigt.

Upp till tidigare topp och sen ny nerreaktion där ser rätt troligt ut. Sen börjar rapporterna komma in och då lär dom styra.

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-04-13 11:19:06

Intressant statistik idag, Kommer PPI:n en bit sämre än väntat kan det bli en tuff eftermiddag,,

0
Ogilla!
18
Gilla!
2007-04-17 09:32:05
Ladda ned

Attan, hela inlägget försvann pga av en rasad uppkoppling.

Nåväl, snabbreferat då;  siffror i chartet, förtsatt milt positiv i det korta, signifikanta divergenser saknas, positiv grundton.

Viss försiktighet i det längre perspektivet beroende på den långa och kraftiga uppgången, men milt positiv i det korta.

Rapporter (plus statt) kommer att styra den närmsta tiden, men den positiva grundtonen gör att det är lättare att få till rallyn på bra rapporter. Krävs några större bakslag för att ändra på det. 

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-04-19 14:47:53


För ett par år sen tog du fram en graf som visade hur Nasdaq och kanske nå fler index hade gått med de aktier de innehöll nu, alla hade då satt ATH med god marginal, jag visade den grafen på traders talk och fick just ett PM från en där som undrade hur den ser ut nu och det undrar nog jag också :-)  borde vara intressant att se

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-04-20 10:04:17

Hmm, svagt minne av det.

Du menar en jämförelse av historisk Indexutveckling för tex SPX mot en beräkning av ett "SPX index" baserat bara på dom aktier som ingår idag i indexet? Från innan toppen 2000 och fram?

Likaviktat borde vara rätt lätt att få fram, var det "viktat" så måste jag ha hittat siffrorna nån annastans får det kan jag inte beräkna. Vet att jag har ett script för att beräkna likaviktat index på "grupper" av aktier nånstanns. Får kolla lite på det.

0
Ogilla!
23
Gilla!
2007-04-22 12:31:50
Ladda ned

Fortsatt positivt. Visserligen är vi i rapporttider nu, och dom är alltid svårare för bra rapporter kan dra upp hela sektorer och fredagen visar tecken på en sån dag.

Men undertonen är forsatt positiv i det korta, och både AD line och Vol AD line har brutit förra toppen och konfirmerat den.

Det börjar byggas upp lite längre divergenser, beroende på att den senaste uppgången har varit mer large caps driven och bredden är en gnutta svagare.

Dom här divergenserna säger dock inte att det ska bryta ner direkt (vilket tex en divergens i AD eller vol Ad line hade sagt). Det säger mer att vi är i slutet på uppgången och att vi någon gång dom närmsta månaden-månaderna ska ha en ny nervåg (större än den förra).

Så fortsatt milt positiv i det korta (dagar-veckor), lite mer negativ på lite längre sikt, och för dom som investerar på ett par månader sikt så är det fel signaler för att gå in med mer pengar just nu. Dock har vi fortsatt inga säljsignaler (eller korta toppvarningar) så det betyder inte heller att man ska gå ur än.

Slutet på uppgången (sen förra sommaren), dock inga direkta toppsignaler eller säljsignaler i det korta. 

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-04-25 10:45:46

Inte mycket att säga, typisk rapport dag. Bredden ner på svag statistik, fast den positiva undertonen begränsade nog fallen. Sen drog enskilda stora large caps och tech upp på bra rapporter och höll emot så Dow, utilities och NDX steg.

Grundtonen ser fortsatt positiv ut dock, och det krävs en drös dåliga rapporter eller dålig GDP på fredag för att bryta det, och där är ju redan estimate rätt låg på 1,8%. 

Durable goods och new home sales idag.

 

Rätt kul om man tittar på korrelationen mellan GDP'n och börsen. Vi har haft 2,0% GDP Q3, 2,5% Q4 och nu estimate på 1,8%.

Om jag i Juli förra året hade kunnat säga att det skulle bli GDP utvecklingen hur många hade gissat att börsen skulle gå som den gjort?? Tror mer att den samlade bedömmningen hade blivit att vi skulle ha fortsatt nedgång på börsen.

Sen finns det ju en risk för en klart sämre siffra på fredag. Anledningen till att GDP'n kom in på 2,5% var ju att net export bidrog med 1,6% vilket framförallt berodde på en ökande export.

Dom här siffrorna fladdrar ju upp och ner en hel del och tar vi dom senaste 8 kvartalens net exports bidrag till GDP så är dom
-0.16%   0.72%  -0.06%  -1.07%  -0.04%  0.42%  -0.19%  1.59%

Utan net export så var GDP tillväxten i USA 0,9% i Q4. Så frågan är om net export kommer att bidra det här kvartalet också? Gör den inte det måsta andra saker växa bättre än i förra kvartalet.

 

Förresten, kan lägga till 2 GDP utvecklingar för att göra björnarna lite glada (och för att varna lite inför fredag). GDP utveckling senaste 4 kvartalen

GDP excl Net export:                5,6%  2,2%  2,2%  0,9%

Real gross domestic purchases: 5,3%  2,0%  2,0%  0,8%
(purchases by U.S. residents of goods and services wherever produced)

Fast dom siffrorna tittar man inte på om man är bull, och det har ju börsen varit ;-)

En annan anledning till att vara försiktig på fredag är att siffran mycket väl kan vara åt helsike fel. Q4 reviderades GDP tillväxten från 3,5% i advance till 2,5% i final, så igentligen undrar man varför dom överhuvud taget rapporterar en advance siffra som kan slå så mycket ;-)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-04-25 10:50:32
Ladda ned

också bilden 

0
Ogilla!
20
Gilla!
2007-04-26 10:49:22
Ladda ned

Ytterligare en bra dag. Väldigt mycket rapport och large caps driven dock (titta bara på Dow) och bredden var en klass svagare. Hela uppgången har dock varit large caps driven (och kortsiktigt spekulationsdriven) så det finns inget som gör att det inte kan fortsätta i det korta. Just den senaste tiden har avmattningen i bredden tilltagit en del dock.

Det här att bredden börjar mattas och det blir en allt mindre del large caps som drivs upp i ett glatt (och optimistiskt) spekulationsrally är ju inte ovanligt för avslutande ben. Dom kan dock fortsätta betydligt längre än man tror (och i undantagsfall tom tända hela börsen) och än så länge har vi bara begynnande divergenser som mycket väl kan fortsätta.

Så fortsatt optimistisk i det korta, mer tveksam i det längre perspektivet. Men vi saknar direkta toppdivergenser och säljsignaler i det korta, så ta inte ut nån topp i förväg.

Hysterisk kan man tycka med tanke på osäkerheten och negativa indikationer för ekonomin, men det är ju just vad börsen är, emotionell, irrationell och hysterisk.

Och i det korta vinner alltid emotionell hysteri över rationell logik ;-) Och det krävs något som vänder den emotionella hysterin till rädsla för att stoppa det här i det korta perspektivet.

 

 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-04-27 09:05:40

ja, då får vi se om det blir rally eller ras idag, om det nu blir nått.

GDP känns lite som ett lotteri idag, personal Income och PCE har ju växt något snabbare i jan och feb än dom gjorde under Q4, så där syns inga direkta varningsignaler och det är fullt möjligt att PCE'n blir en positiv överraskning.

Goverment consumption expenditures (inte minst local) är till stor del skattekorrelerad, och där finns ju inga negativa tecken heller.

Frågan är hur negativ residential investments är och inte minst hur Net Exports slår? Det plus att advance siffran är osäker gör att det känns som det kan bli lite vad som helst idag. Och sen blir ju price deflators viktiga med.

Bulligheten finns ju på marknaden, så något bättre GDP än estimate 1,8% (framförallt om PCE stiger) och hyfsade deflators ger mer bullighet och ett snabbt rally. Vid höga GDP siffror och med höga price deflators så kommer dock "fed sänker inte räntan" effekten in. Så "lagom bra" är bäst.

Men som en björn sa på CNBC, fritt översatt; " Hade Net Exports bidragit med minus 1% istället för + 1,6% i Q3, så hade vi haft negativ tillväxt, och halva kravet på en lågkonjungtur uppfyllt".

Så det känns lite som lotteri idag, och siffran kan slå ordentligt åt båda hållen, och håll ett öga på siffrorna idag, ifall vi skulle få en större avvikelse mot estimate.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-04-27 14:59:11

Svagare GDP än estimate på 1,3% och högre pricedeflators 4,0% på GDP'n och 3,4% på PCE'n.

Och lustigt nog så var det just Net Export som slog om mest från +1,6% i GDP contribution till -0,5% det här kvartalet.

GDP annual rate Q4 och Q1, allt efter GDP är bidrag till GDP

GDP                                        2,5%      1,3%

PCE                                        2,9%      2,7%

Private domestic investment    -2,7%     -1,1%
-varav residential                    -1,2%    -1,0%

Net Exports                            1,6%      -0,5%

Goverment expenditures         0,6%       0,2%

Så PCE'n relativt flat och det är domestic investments som förbättras och Net exports som försämras. Positivt att investments utanför residential förbättras.

Igentligen så är den här inte mycket sämre än den förra eftersom den stora förändringen är Net exports. Så man kan säga att den förra var sämre än det såg ut topline, och den här är gnutta bättre. Om marknaden tolkar det så, eller om dom ser det som en ökande risk för recession återstår att se.

Speciellt bra var ju inget. Och 1,3% är ju lågt.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-04-27 17:07:58

#82 Om jag inte minns fel reviderades Q4 advance ned kraftigt från > 4% till 2,5%? Så 1,3% på Q1 advance kan blir något helt annat vid nästa två uppdateringar.... Risken för recession Q4 i år är överhängande. Och inflationsnuffrorna ger ju verkligen Stagflationsanhängarna vatten på kvarn.

 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-04-30 08:53:14
Ladda ned

Kommer lite mer om GDP'n. Att börsen fullständigt ignorerade GDP'n relativt kortsiktig spekulation på rapporterna är dock helt klart. Liten grupp stora large caps och tech som höll oss uppe medan 70% av aktierna föll, även SPX som slutade på +/- 0 hade 63% neraktier och 58% nervolym och hölls uppe av indextunga aktier.

Det här att börsen drivs av dom stora indextunga aktierna är ett tecken på att det är den kortsiktiga spekulationen som styr, vilket inte alls är ovanligt i rapporttider. Det är dock inte speciellt stabilt, då dom här aktörerna vänder kappan efter vinden. Mycket stabilare när bredden stödjer rallyt.

Kortisktigt är det dock positivt (om än hysteriskt) och än saknas klara negativa divergenser (även om dom börjat växa för just bredden). 

Fortsatt kortsiktigt spekulationsrally på rapporterna (så länge dom kommer in positivt), instabilt och osäkert i det längre. Snart dax för en lika emotionell nedgång. När den kommer är dock omöjligt att säga.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-04-30 09:41:36
Ladda ned

Det positiva i GDP rapporten (som många kommentatorer fokuserar på) var ju den fortsatta ökningen i personal consumption expenditure som ökade med 3,8%.

Det här bygger ju mycket på "lånade pengar", och av ökningen i personal outlays på $173 billion så kom mer än hälften eller $103 billion från "negativt sparande".

Det intressanta är ju att många tar för givet att detta kommer att fortsätta. "Klart att vi kan fortsätta att låna till konsumtionen, det har ju funkat dom senaste åren så varför skulle det sluta funka ?".

Ett resonemang som möjligtvis höll så länge huspriserna och subprimelånen (med omläggningarna och MEW's) gjorde det möjligt. Men oddsen att det håller i framtiden sjunker ju, om man säger så ;-)

Fast börsen kör ju enligt principen att köra full fart rätt in i kaklet ;-) Och riktigt där är vi ju inte än.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2007-04-30 10:47:35
Ladda ned

Ett chart som visar dom långa divergenser vi har i bredden (som dock bara visar att vi är in slutet av uppgången), men också hur extremt Large cap (och därmed spekulationsdriven) den här senaste uppgången är.

Det här är faktiskt rätt ovanligt att det ser ut som det gör nu, för även SPX brukar divergera vid toppar. Det gör den inte nu. Vi har en kraftig divergens i hela börsen men inte i SPX. 

Det gör det osäkert (och farligt) för rallyt i Large caps är otvetydigt, samtidigt som det är svagt för hela bredden. Typiskt spekulationsrallty, och dom är omöjliga att förutsäga.

 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-04-30 17:35:35

Jag vet ju inget om detta men fick en tankeställare när jag läste...

Stora siffror jmf. statten som ref. i denna sträng, kommentar Aldur?

mvh / en som uppskattar dina bidrag.

STOCKHOLM (Direkt) Bygginvesteringarna i USA, exklusive

bostäder, steg med 13,2 procent i mars, jämfört med

motsvarande månad 2006.

I februari var uppgången 13,6 procent jämfört med för

ett år sedan.

Inom de för Assa Abloy viktiga delsegmenten sjukhus och

skolor noterades en uppgång på 16,0 procent (+14,7 månaden

före) respektive en uppgång på 9,4 procent (+9,0 månaden

före).

Det visar säsongsjusterad statistik från det amerikanska

handelsdepartementet.

Knappt 90 procent av Assa Abloys omsättning i USA kommer

från det kommersiella segmentet. Av den kommersiella delen

utgörs en övervägande del av institutionellt byggande där

sjukhus och skolor enligt bolaget är det två viktigaste

delsegmenten.

Statistiken har en fördröjd effekt och påverkar därför

Assa Abloy långsiktigt bland annat på grund av att bolagets

produkter kan komma in ganska sent i byggprocessen.

Bostadsbyggandet, som står för en mindre del av Assa

Abloys USA-omsättning, minskade med 14,2 procent i mars

jämfört med motsvarande månad 2006. I februari minskade

bostadsbyggandet med 15,0 procent.

Totalt sjönk bygginvesteringarna i USA med 2,0 procent i

mars, jämfört med motsvarande månad 2006.

Av Assa Abloy-koncernens totala omsättning utgörs cirka

en tredjedel av försäljning i USA./AJ

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-04-30 18:33:50
Ladda ned

Non residential construction spending har stigit rätt bra det senaste året, och har stigit rätt brant och konstant sen 2005.

Du ser i tabellen nedan vad som stigit, hotell, kontor, skolor, sjukhus etc. I princip allt utom water supply, avlopp och kyrkor ;-)

Inget konstigt, kolla utvecklingen inom health, education och Lodging & entertainment sektorerna det senaste året så är det ju ingen överraskning att investeringarna ligger på dom här nivåerna. Non residential construction är inte heller en leading indikator utan en lagging, inte så konstigt det heller, det är ofta byggnationer som tar ett år och mer att fullföra.

(Du ser också att nonresidential construction toppade så sent som våren 2001, dvs nästan ett år efter att ekonomin gick ner, och började inte stiga på allvar förrän 2004, så den är ordentigt eftersläpande.)

Det positiva är ju att det motverkat nedgången inom residential construction (som dock kommer att fortsätta ner en bit till innan den är klar) det senaste året. Den senaste inbromsningen inom corporate investment gör det dock tveksammare om non residential construction kommer att fortsätta öka med samma takt, fast ta en koll på employment utvecklingen inom helath så ser du att just sjukhus kommer det nog att fortsätta att byggas ;-)

 

construction data

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-05-04 10:59:35
Ladda ned

Den senaste tidens call har ju varit "positiv i det korta (dagar-veckor), negativ i det längre perspektivet".

Orsaken till det har ju varit gott om negativa divergenser i det lite längre perspektivet som visar på att uppgången sen förra sommaren är i slutfasen (där vi dock inte kan säga hur lång slutfasen blir). I det korta har vi dock saknat korta divergenser och toppvarningar vilket gett ett positivt call i det korta perspektivet.

Vi börjar se en viss försämring även i det korta perspektivet nu. Bredden börjar uppvisa även korta divergenser och att allt färre aktier följer med upp. Dock skall 2 saker sägas, svagheten i bredden är än så länge rätt begränsad till sml caps (och influerad av små techaktier), det finns viss svaghet även i större tech och en marginell svaghet i Nyse aktier. 

Det andra är att uppvolymerna är fortsatt positiva för samtliga index utom just sml caps. En hel del av dom här volymerna är fokuserade på Stora large caps och hänger ihop med dom positiva rapporterna (eller ska man säga dom mindre negativa rapporterna ;-) men dom visar på ett fortsatt köptryck.

Så vi har en viss försvagning i dom korta indikatorerna som ger en visstoppvarning, men vi har fortsatt positiva signaler från uppvolymerna, vilket försvagar dom negativa signaler. Möjligt att det är initiala signaler, möjligt att det bara är rekylsignaler.

Så i det längre perspektivet kvarstår callen att vi håller på med slutfasen av en uppgång, i det korta har vi en begynnande svaghet och en varning, dock är uppvolymerna fortsatt positiva och vi saknar säljsignaler. Viss försämring i det korta helt klart, så det är väl en förändring från positiv till lite positiv ;-)

Sen hoppas jag att alla som inte tradar väldigt aktivt utan ligger med lite längre swingar och investeringar vid det här laget förstått att risken på lite längre sikt är väldigt hög. Men det innebär ju inte att man ska sälja, bara att man skall ha klara SL nivåer (gärna flytande) och exitstrategier. Har man det så spelar det ju ingen roll när det vänder ner.

En sak att hålla ögonen på är första >80% nerdagen, en dag som ofta bryter >70% down internals tidigt på dagen och har ett tydligt runningpattern. Det är inte en "sälj allt signal" men definitivt en partiell exitdag (inte minst om man tar den tidigt på dagen).

Att bulligheten finns kvar märks ju inte minst på hur statten tas emot, svag statt reageras det knappt på medan positiv statt ger rallyn. Vi får se vad dagens statt ger, men det krävs en del för att stoppa tjurarna just nu.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-05-04 11:35:07

Gubb, det finns ju ytterligare en förklaring, förutom hög lönsamhet för företagen, till att non residential construction varit hög och det är ökningen i fastighetspriser och lättheten att få lån.

Dvs lite samma bild som vi haft inom housingsektorn.

Än har vi ju inte alls samma negativa utveckling här, men man kan dock se en viss avmattning, och lite högre försiktighet. Dom långa prospekterings och byggtiderna innebär dock att det kan ta lång tid innan det slår igenom i constructionsiffrorna. Och än har vi ju inte alls samma negativa utveckling här som inom housing utan priserna (och efterfrågan) stiger ju fortfarande.

länk

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-05-04 15:07:33

STOCKHOLM (Direkt) Sysselsättningsökningen i USA var
något svagare än väntat i april enligt mätningen bland
arbetsgivarna. Enligt den separata hushållsundersökningen
rasade dock sysselsättningen kraftigt under månaden.

Enligt mätningen bland arbetsgivarna, som är den mätning
som marknadsbedömare normalt lägger mest vikt vid, ökade
sysselsättningen med 88.000 personer i april.

Enligt hushållsenkäten sjönk däremot sysselsättningen
med hela 468.000, ökningen i arbetslösheten begränsades till
0,1 procentenheter, till 4,5 procent, på grund av att antalet
personer i arbetskraften samtidigt minskade med 392.000
personer.

Det är inte ovanligt att de två mätningarna ger olika
besked om sysselsättningsutvecklingen i USA, men en differens
på långt över en halv miljon sysselsatta tillhör ändå
ovanligheterna./PD

Kan du kommentera detta Aldur, så vi dödliga inser vikten av dessa olika mätningar?

MVH Nisse45


 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-05-04 15:43:39
Ladda ned

Lite svagare än väntat på 88', och den lite svagare trenden vi haft det senaste året fortsätter. Dock ingen kris än och MA 3 ligger > 100 000. Fast vi närmar oss nivåer <120 000, då arbetslösheten kommer att börja påverkas om trenden håller i sig.

Och som vanligt var det manufacturing och construction som var svaga, medan professional services, Education & helath, Leisure & hospitality och goverment var svaga.

Vi kan också säga att slutsatsen från förra månaden att den och construction steg kraftigt var beroende på det väderrelaterade fallet i feb. 

Nisse, establishment undersökningen som ger Non Farmsiffran går till företag har en betydligt högre säkerhet och är den man i första hand ska titta på.

Housholdundersökningen, därifrån arbetslöshetssiffrorna kommer, har fördelen att den fångar vissa jobb, farm, selfemployed, householdjobbs etc som kan missas i establishmentundersökningen. Å andra sidab har den senare en stor statistisk osäkerhet och vid ynka 90% konfidensintervall så är osäkerheten +/- 430 000 jobb. Dvs ett spann på glada 860 000 jobb ;-)

Det ger en osäkerhet för arbetslösheten på +/- 0,2%, dvs med dagens siffra på 4,5% är den verkliga arbetslösheten mellan 4,3 - 4,7 % ( i 90% av fallen. I 10% av fallen är felet större än så ;-)

Så var glatt överraskad var gång som labor force, employment och unemploymentsiffrorna ser troliga ut, och ignorera dom alla gånger dom slår med en halv miljon eller några tiondelar åt nått håll (relativt Non farm siffran ;-)

För den household-undersökningen är det mer trenden som är viktig, inte månadens siffra.

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-05-04 15:50:09

Tack Aldur!  Jag misstänkte att det kunde vara ngt i den stilen!  ;-)

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-05-04 16:00:04

Det gör det extra kul att lyssna på analytikernas djupa kommentarer, slutsatser och förklaringar på TV när man vet att just den siffran antagligen bara är åt helsike fel ;-) 

0
Ogilla!
18
Gilla!
2007-05-06 10:59:11
Ladda ned

Lite relaterat till twa's dow varning och även till betg's  MA200 analys. Båda väldigt relevanta.

Jag har ju ett antal gånger skrivit att det är Stora Large caps (dvs mer OEX än SPX) som dragit uppåt sen förra sommaren. OEX och Dow var ju rätt svaga från 2004 till förra sommaren med negativa uppvolymer, och det var resten av börsen som drog uppåt (och drog med stora large caps).

Sen förra sommaren har vi fått en markant förändring och det har stömmat in enorma köpvolymer i Stora Large caps och det är dom som dragit bäst, resten av börsen har dock också varit positiv även om tex sml cap varit klart mindre bulliga.

Som betg och tidigare inlägg i den här strängen visar så har nu bredden börjat vika och det är allt mer just stora large caps som drar.
Det är allt färre aktier som drar, och även inom OEX börjar antalet aktier som drar sjunka.

Det som inte sjunkit än är köpvolymerna som går in i dom aktier som stiger, dom är fortsatt extrema, och är det som driver uppgången. Men det är också anledningen till att både Dow och OEX är väldigt överköpta nu. Net Uppvolume MA30 för OEX är uppe på extrema nivåer (samma för Dow) och visar på hur extremt höga köpvolymerna varit, samtidigt är Net advancing issues MA30 höga men klart lägre än Net Uppvolume vilket är klart negativt.

Så länge som det stömmar in så här höga köpvolymer så kommer rallyt att fortgå och det kan tom bli paraboliskt innan vi toppar. Det är rätt hysteriskt, och rätt ohållbart i längden. Men inget säger att hysterin måste sluta just nu. Uppgång föder uppgång, fram tills det att något vänder det.

Motreaktionen kommer dock att bli lika volatil som uppgången och risken är som sagt väldigt hög just nu.

(Alla chart OEX som är ca 60% av SPX cappen och ca 45% av hela börsen)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
11
Gilla!
2007-05-09 10:42:11

Så, fed möte och eventuellt ett besök hos "Alice i Underlandet", där alla antydningar om räntesänkningar är viktigare än allt annat. Så det är "bra om det går dåligt och dåligt om det går bra" ;-)

Gillade CNN's rubrik:

"Jobs: Not slow enough"

Trist, jobbtillväxten är inte tillräckligt dålig för att ge en räntesänkning. Vi får hoppas att det blir sämre längre fram....

Suck, det är inte lätt med börslogik alla gånger.

Vad vi vet är att fed beskeden och statement triggat både rejäla ras och rallyn. Ibland samma kväll, men ibland först dagen efter. Och det kan lika gärna bli rally som ras efter dagens besked.

Dom längre indikatorerna ligger som sagt med divergenser och svaghet, medan det senaste rallyt har drivits av höga uppvolymer i Large caps, vilket kortsiktigt är bulligt. Det är mycket spekulationspengar dock, och dom kan vända snabbt.

 

0
Ogilla!
18
Gilla!
2007-05-09 20:24:12

Rätt små förändringar

old: Recent indicators have been mixed and the adjustment in the housing sector is ongoing. Nevertheless, the economy seems likely to continue to expand at a moderate pace over coming quarters.

new: Economic growth slowed in the first part of this year and the adjustment in the housing sector is ongoing. Nevertheless, the economy seems likely to expand at a moderate pace over coming quarters.

Så från "mixed indicators" till "slowed growth".

old:Recent readings on core inflation have been somewhat elevated. Although inflation pressures seem likely to moderate over time, the high level of resource utilization has the potential to sustain those pressures.

new: Core inflation remains somewhat elevated. Although inflation pressures seem likely to moderate over time, the high level of resource utilization has the potential to sustain those pressures.

dvs. bara marginella förändringar.

oförändrat : In these circumstances, the Committee's predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate as expected. Future policy adjustments will depend on the evolution of the outlook for both inflation and economic growth, as implied by incoming information.

Reaktionen var 10 p fladder ner-upp-ner än så länge. Inte mycket ändringar så inte mycket att gå på.

0
Ogilla!
21
Gilla!
2007-05-09 20:35:28

En sak som är lite lustig faktiskt.

Vi har en housingsektor som bara faller och där tom experterna nu tror på fortsatt fall pga av subprime.

Vi har hela subprimebubblan som bara växer och där ingen vet hur stor den blir.

Och vi har en GDP tillväxt som har klart fallande trend och bara var 1,3% i Q1. Manufacturing är svag, auto har fallit nyligen, och retail har varit svag. Och business investments har fallit.

Och då skriver dom : the Committee's predominant policy concern remains the risk that inflation will fail to moderate as expected.

Hur tusan kan dom göra det?? Även om core varit hög och löneökningarna väl höga, så finns det ju inga tecken på att den ökat. Tvärt om, vissa av dom faller svagt.

Så hur kan man då, med försämringarna i ekonimin, fortsätta att säga att inflationen är predominant concern ? Väldigt besynnerligt.

 

0
Ogilla!
39
Gilla!
2007-05-10 11:02:11
Ladda ned

Börjar allt mer kännas som en monolog på radio det här. Hade det inte varit för chatten så hade man undrat om nån loggade in på AG överhuvudtaget, för aktiviteten är ju ingen höjdare längre. Tråkigt.

 

Vändning upp på fed beskedet efter första fladdret. Och det var ju som sagt inga stora förändringar, så "status quo" var väl positivt tyckte börsen.

I kuriosa-facket kan vi notera att RUI är 1.3 punkter från sitt ATH på 826.8 så det lär brytas när som helst.

RUI är dom 1000 största aktierna i USA och motsvarar hela 91% av US equity capitalisation (mot SPX ca 75%), så det kan ju vara värt att gratta RUI till ny ATH när det sker, inte alls otroligt att det sker idag eller imorgon.

Då är det bara SPX (40 p kvar till high, ca 20 till close) som kommer härnäst. (OEX, NDX och Nasdaq ligger ju långt efter så det lär inte ske det närmsta året). Resten av dom stora har ju redan brutit.

Så dagen får väl tillägnas RUI (om den nu bryter idag)

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-05-10 11:47:40

Sorry om jag inte bidrar alls för tillfället. Har egen tid typ efter tio-elva på kvällarna men jag läser alltid dina analyser och sammanfattningar och uppskattar dem oerhört.

mvh /doc 

Life is good, but not for me-Al Bundy

0
Ogilla!
10
Gilla!
2007-05-10 20:10:52

#99 Trogen läsare duger väl också: Deppa nu inte

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-05-10 20:15:04

Aldur. Läser också alltid dina alster med stor behållning. Men skall erkänna att jag inte alltid klickar. Beror bara på egen bekvämlighet. Tar dig för given. Vilket naturligtvis inte är bra. 

(sa flickvännen...)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-05-10 20:18:14

Aldur, läser alltid dina alster ofta flera gånger varje dag.  Fantastisk läsning alltid!

Tyvärr för lite tid just nu att skriva just nu

?No warning can save a people determined
to grow suddenly rich.
? - Lord Overstone

0
Ogilla!
10
Gilla!
2007-05-10 22:42:54

Aldur är värd sin vikt i Guld här på AG. Det blir nog mycket pengar det

 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-05-11 07:03:20


Intressant med retail sales idag efter gårdagens katastrofsiffror från retailers, iofs inte helt oväntat men överlag var det ju mycket värre än någon trott 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-05-11 09:43:18
Ladda ned

IXIC har bildat en snygg expanderande symmetrisk triangel under några månaders tid.

Mvh H3NPHLO

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-05-11 11:17:23

Asg ;-)

Nej, ack nej, det var inte ett rop på att jag behövde lite beröm och uppmunterande ord, men tack så hemskt mycket ändå ;-) 

Det var ett klagomål på att aktiviteten är så låg överhuvudtaget, och även här.

Då blir det tråkigt både att skriva och att läsa på AG. Inte bara för mig utan för alla.

 

mange, den intressanta delen av reaktionen på retail igår var väl varför vi gick ner på dom? Vi gick inte ner på katastrofala GDP siffror, svaga jobbsiffror, eller bedrövlig housingstatt, så varför på retail?? Frågan är om börsen var mottaglig för lite dåliga siffror nu. Den senaste tiden har den ju inte varit det.

Tech har ju varit en klass svagare än dom övriga indexen. Inte heller det ovanlig i slutet på en uppgång. Just den formationen har jag dock svårt att ge prognos på (inga positiva i alla fall ;-)

 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-05-11 11:27:48

107

Ja, man kan ju bara gissa men iden att konsumenterna aldrig kommer sluta shoppa vad som än händer kanske börjar vika och då påverkas ju en stor del av hela ekonomin 

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-05-11 11:52:35
Ladda ned

80% nerdag för samtliga breda index och 90% nerdag för Large caps dan efter fed besked.

Om nån undrar när det hände senast så var det 11 Maj 2006, då vi fick exact samma händelseförlopp. Positiv reaktion på kvällen för fedbeskedet och ras dan efter när dom stora pojkarna agerade.

Om nån undrar vad som hände härnäst så kan ni titta i ett chart själva......

;-)

Nåväl skämt åsido. Hur ska vi tolka detta ??  

Vi ligger helt klart i senare delen av en våg från förra sommaren, och vi har gott om långa divergenser som möjligör en topp här.

Vi har också korta negativa divergenser i bredden vilket till stor del berott på sml caps, men den senaste veckan har vi också börjat få negativa divergenser i large caps. Så mönstret att allt färre aktier följer mer upp är tydligt, och för sml caps är det fler aktier som sjunker än som stiger den senaste tiden.

Vi har också relativ svaghet i tech i den senaste vågen, vilket också är rätt vanligt innan en topp.

Så allt detta ligger i den negativa vågskålen och uppfyller kraven på en topp.

Det som inte talar för en topp är dom kraftiga uppvolymer som gått in i large caps (men även tex hela Nyse). Det har varit väldigt mycket "tjurrusning" här (om ni ursäktar skämtet ;-).

Det är rätt vanligt att även uppvolymerna vänder ner innan en topp (smarta pojkar börjar sälja av allt mer aktier och nervolymerna för många aktier växer). Det har inte hänt den här gången, utan det har köps med stora uppvolymer. Och tittar man på stora large caps så har det mer sett ut som det brukar i början på en våg.

Det omöjligör inte en topp, men det är lite ovanligare att "alla har så här fel".

Hade vi haft negativ divergens i uppvolymerna också så hade jag redan utfärdat en toppvarning. Nu blir det mindre säkert.

Vi ligger i senare delen av en uppvåg, Vi har gott om divergenser, och kan ha en topp här. Risken är helt enkelt väldigt hög.

En 80% nerdag är alltid en "säljsignal" i sig, den är dock inte 100%'ig (vad är det) och ibland får vi "ensamma" nerdagar före en topp så det är fullt möjligt att det var det, men får vi followthrough idag ökar oddsen för en lite längre rekyl ner, och sen får vi helt enkelt se hur vågen utvecklas.

"Möjlig" topp. Utveckligen den närmsta tiden avgör. Väldigt hög risk. Dock inte helt samstämmiga indikatorer vilket försvårar analysen.

 

 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-05-11 11:58:01

ett citat från Russell i går kväll:

Friday markets can be significant, because they show how traders feel about holding (or not holding) stocks over the weekend. If the smart boys are bullish, they want to hang on to their stocks over the weekend -- if they are bearish, they want to be "clean." So tomorrow should be interesting.  

0
Ogilla!
11
Gilla!
2007-05-11 12:03:05

mange, jo det är rätt, det är lite av den sista bastiljonen, så länge den står så finns hoppet.

Jag reagerar mest mot motståndskraften börsen haft mot dåliga siffror. 1,3% i GDP, sämsta jobbtillväxten på lång tid. Earnings var ju bättre än estimate men lite över 7% är ju klart sämre än dom >10% vi haft dom senaste 12 kvartalen i rad. och estimate för Q2 är ju runt 3%. Och det är ju inget positivt om man säger så.

Fast det blir ju ofta så att det blir nått som är sista droppen och får bägaren att rinna över, och det behöver ju inte vara den viktigaste siffran.

Och även om börsen inte har så bra kopplig till "ekonomin" alltid, så är den senaste kraftiga uppgång med grymma uppvolymer rätt hysterisk om man tittar på utvecklingen i alla andra siffror.

 

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-05-11 12:18:50


Ja smallcap har ju laggat sista tiden, large cap tjänar pengar utomlands plus att de tjäner mer på när dollarn faller, så är det de som sysslar med enorma återköp också, floaten av antal aktier har minskat ganska mycket sista 1-2 åren 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-05-11 16:32:03

#111, 112 Allt är inte USA som glimmar ;) Globaliseringen har faktiskt satt sina avtryck. Nu är det väl lite väl vågat att utropa konjunkturcykelns död, men bolagen är som Mange säger mer globala än någonsin idag. Obalanser kommer att justeras i världsekonomin genom att USA nu halkar efter. Värderingarna ger utrymme för att börsen kan hålla emot och inte fullständigt rasa ihop trots att företagsvinsterna stannar av och tom sjunker. På så vis liknar det inte år 2000-toppen alls. Se Volvo som klarar av en kollaps i orderingången i USA alldelse utmärkt. Samma bör gälla CAT mfl allt mer globala bolag i USA.

Själv har jag 0% allokerat i USA för tillfället. Så gärna topp för min del.
 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-05-12 15:47:37

Greenspan Says 2-to-1 Chance U.S to Avoid Recession

``There is no doubt there is a slowdown going on in the U.S.,'' Greenspan said today via satellite from Washington. ``We are clearly having troubles in the capital investment area, as well as potentially in the consumption area and obviously housing being a significant drag.''

http://news.yahoo.com/s/bloomberg/20070511/pl_bloomberg/aqknzgqugong;_ylt=AvTz70LJP6Y4EIgBSGqgjyyyBhIF

 

0
Ogilla!
10
Gilla!
2007-05-14 08:55:49

Greenspan Says over 30% risk for U.S Recession.

...och jag har sagt över 50%, tusan det är ju bara 20% skillnad..... ;-)

 

öppnar ny sträng pga av lång-länken. 

  

 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.