Grupp: Huvudforum

Swedbank?

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-04-04 14:02:38
Ladda ned

Under hela mars månad har aktien byggt på en triangelformation som nu ser ut att gå mot vägs ände.... 

I normala fall borde det bli ett utbrott nedåt, eftersom den hänger i det långa benet ned från 19/2 då aktien toppade på 285:-  (idag 243). Nu är det ju inget som är särskilt normalt för tillfället, så jag är inte alls säker på den utgången.

Finns det några synpunkter?

Det är väl fö ö den av storbankerna som ser sämst ut! Men jag har svårt att se den gå tvärs emot index och övriga banker....

MVH Nisse45

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-04-04 14:23:02

Jag läste någonstans att det var massiva avhopp från Robur:s förvaltar stab.

mvh ing 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-04-04 16:33:48

Bryter ned nu. Får se om det blir ett falskt brott. 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-04-04 21:10:44

Den stora anledningen till att Swedbank utvecklas svagt i förhållande till övriga banker är att värderingen av baltiska bankverksamheter sänkts på grund av rädsla för försämrad kreditkvalitet där.

Swedbank är störst i baltikum, vilket tidigare lyft aktien jämfört med de andra stora. Nu sker motsatsen, på grund av samma exponering.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-04-05 17:49:34

Skrev så här om Swedbank den 29 mars på BS,

- - -

Faktum är att det tekniskt inte är det gynnsammaste klimatet för Swedbank just nu.

Den har f n flera tekniska indikationer emot sig och signalerar fortsatt nedgång mot i första hand mot 241,00 ett stigande golv och sedan 238,00

Och väl där kommer den att söka sig vidare mot MA200 vid ca 231,00

För fortsatt uppgång måste 247,50 (minst) passeras och allra helst 251,00 men för tillfäller har de negativa tekniska signalerna överhanden.

- - -

Och den dagen sjönk den också raskt och anser jag fortfarande den kommer att fortsätta ned. Aktien har varit svag i de senaste uppgångarna och orkar inte gå upp.

 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.