Grupp: Huvudforum

Enjoy Group - Varsågoda

1
Ogilla!
3
Gilla!
2007-04-16 10:11:44

Bolaget gör en emission inför noteringen på Aktietorget. Enjoy gör bl.a. kommersiella kylskåp. Low tech men mycket stor potential. Hemsida
http://www.enjoysales.se/

Gå gärna på någon Torgdag när de är med, se
http://www.aktietorgetservice.se/

Nästa gång är i Stockholm på tisdagen den 17/4, se nedan:

Aktietorget Stockholm vill med detta utskick påminna de som ännu inte anmält sig för torgdagen den 17 april, 2007.

Mötet startar klockan 18.00, Salénhuset, Norrlandgatan 15 i Stockholm.

Vi kommer att få veta mer om följande företag:

Novus Gruppen AB - pågående emission
One Media AB - listat på AktieTorget
Catering Please AB - kommande emission och listing i maj månad
Enjoy Group AB - pågående emission

Svara gärna via epost till peter.malmstrom@aktietorget.se eller via 0732 511 325

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-04-16 19:15:45

*intresserat tonläge* Har du lust att utveckla "stor potential" lite? Varför anser du att företaget har det? 

Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-04-16 21:35:31

#1

Jag återkommer med mer info. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-05-02 17:05:09

Notor till dem som erhållit tilldelning i emissionen beräknas enligt prospektet skickas ut i dag. Det lär ha tecknats för ca 21 mkr, dvs en överteckning på ca 6 mkr.  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-05-03 15:22:25

Jag fick tilldelning. 

Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-05-09 16:41:21

- Extremt bra potential, säger en ICA-kund om Enjoy Groups produkter.
- Kan växa otroligt, säger Coca-Cola.

Enjoy Group har nyss gjort en nyemission inför noteringen på Aktietorget, preliminärt den 22 maj.

Bolagets verksamhet och historia:
Bolagets huvudprodukter är patenterade kylskåp/kylskåpshyllor för kommersiellt bruk samt butikshyllor för t.ex. färskvaror. Enkelt uttryckt kan man säga att med Enjoys produkter går det mycket snabbare att fylla på hyllorna, och detta på ett sätt så att de nyinsatta varorna hamnar längst in.
Företaget har egen tillverkning i mindre skala i Sverige. Huvuddelen av produktionen för den europeiska marknaden väntas dock ske hos den turkiska partnern Klimasan, som med en kapacitet på över 300 000 kylar per år är Europas näst största tillverkare inom området.
Utvecklingen av nya produkter sker främst i Norge.

Bolaget har i sin nuvarande form funnits sedan 2005. Det grundades av dess vd Håkan Sjölander, som har ca 20 års erfarenhet från kylskåpsindustrin och stort kontaktnät i branschen. Håkan var tidigare ansvarig för Norcools svenska verksamhet, där han på två år ökade bolagets marknadsandel från ca 15% till ca 80%. Till Enjoys ledning har Håkan lyckats rekrytera precis de personer han velat ha, lika erfarna som han själv.
Bolaget har hittills sålt kylar till Coca-Cola och Carlsberg, samt butikshyllor till en ICA-butik.

Kylar:
Kylarna används för drycker och finns i affärer, på hotell m.m. De innehåller flaskor och burkar (fortsättningsvis skriver jag bara "flaskor") och ägs av stora dryckesproducenter, t.ex. Coca-Cola.
Hyllorna i kylen lutar i regel nedåt, så när kunden tar den yttersta flaskan glider de bakomvarande fram. Detta gör att flaskorna alltid är synliga, vilket ökar försäljningen.

Problemet är påfyllningen. Många butiker vill fylla kylen när den blivit tömd till ca hälften. Det går då inte att sätta in de nya varorna framifrån. De flaskorna är ju varma, och när kunden tar en sådan ska den alltid vara kall. I stället måste man plocka ut samtliga flaskor från kylen och sätta dem på golvet, fylla på innerst i hyllan med så många man tror behövs av de nya flaskorna, samt sist stoppa tillbaks de gamla från golvet. Och för detta krävs en hel del kraft, eftersom man måste pressa upp de bakomvarande flaskorna. Dessutom åtgår mycket tid.
Ett försök i en butik, vilket senare gjorts om av Enjoy med likvärdigt resultat, visade att ovanstående tog 27 minuter att genomföra. Med Enjoys kyl gick det på 7 minuter!

Enjoys lösning är en utdragbar hylla som man kan vrida runt 180 grader. Sedan fyller man enkelt på flaskorna bakifrån, snurrar tillbaks hyllan och skjuter in den i kylen.
I Enjoys sortiment ingår såväl kylar som separata s.k. rotovagnar med hyllor vilka kan användas i majoriteten av de kylar som redan finns ute hos kunder.

Den stora fördelen med Enjoys kylar/hyllor är den tidsbesparing butiken gör. Många butiksinnehavare behöver i regel tre påfyllningar i veckan, vilket innebär en besparing på en timme per vecka.

Butikshyllor ("torra hyllor"):
Här har butikerna ett liknande problem med färskvaror. Från en hylla tar kunden vanligen varan som ligger ytterst. Om butiken fyller på nya förpackningar framifrån, kan de innersta varorna efter ett tag att bli för gamla och måste kasseras. Enjoy Group har en liknande lösning med vridbara hyllor även här.

De torra hyllorna ger förutom tidsvinst även möjlighet till minskad butiktsyta för de affärer som har ett kylrum bakom mejerivarorna.

Framtidsutsikter:
Jag har pratat med representanter för två kunder. Den ena är utvecklingsansvarig för Coca-Cola Europa, och han säger att Coca-Cola hittills är väldigt nöjda, internt har Enjoy fått väldigt god publicitet. Enjoy har inte tidigare haft tillräcklig tillverkningskapacitet för Europa, men i och med samarbetet med Klimasan kan man växa otroligt.
Den andre, ICA-handlaren i Åre är också positiv, han anser att butikshyllorna har extremt bra potential för mejerivaror.

Enjoy har inlett samarbete med True, USA:s största producent av kommersiella kylar. True är intresserade av att tillverka Enjoys kylar på licens, men ännu har inget avtal tecknats.

Pepsi har gett Enjoys kylar preliminärt godkännande och vill ha en kyl levererad till USA i april för utvärdering.

Runt månadsskiftet mars/april var Håkan Sjölander i Turkiet och förhandlade med Klimasan samt presenterade deras gemensamma erbjudande för Coca-Cola. Håkan är väldigt nöjd med resultatet:

Med Klimasan slöts ett licensavtal om rotovagnar. Vidare avtalades om att bilda ett gemensamtägt (50% var) bolag för torra hyllor. Enjoy begär runt 5 mkr för patenten som kommer att överföras till det gemensamma bolaget, och Klimasan kommer dessutom att investera ca 3-4 mkr i nya fabriker. Avtalen med Klimasan var vid detta tillfälle bara muntliga, i väntan på att juristerna skulle göra sitt.

Coca-Cola hade nio chefer från hela världen på plats. Något avtal slöts inte, men Håkan verkar övertygad om att ett sådant kommer.

Tidigare resultat samt prognoser:
I april höll Enjoy Group en presentation i Uppsala. Där redovisade vd:n följande uppgifter. Beloppen är i mkr och fr.o.m. 2007 avses prognoser:

År Omsättning Vinst före skatt
2005 22 0
2006 30 -0,7
2007 40 1
2008 80 12
2010 200 30

Ovanstående prognoser innefattar dock i stort sett bara kyldelen.
En mycket grov uppskattning av den förväntade globala omsättningen år 2010 ger Enjoy en marknadsandel på beskedliga 0,4% av kylmarknaden, räknat på ovanstående prognos.
De torra hyllorna har enligt vd:n betydligt större potential, på litet sikt kan det komma att röra sig om en årlig försäljning på en miljon hyllor à 2000 kr. Per hylla tror Håkan att det kan komma att bli 800-1000 kr i nettovinst.
Upp emot en miljard kr i vinst således. Och halva bolaget ägs av Enjoy!

Observera att Håkans besök i Turkiet gjordes efter presentationen
i Uppsala. Med tanke på att det ser ut som att de torra hyllorna kommer ut på marknaden betydligt snabbare än vad Håkan tidigare räknat med, kan vi nog förvänta oss att prognoserna ovan kommer att justeras upp. Och även för kylarna lär Enjoys position har förbättrats i och med mötet i Turkiet.

Risker:
Den största risken enligt Håkan är att en konkurrent, trots Enjoys patent, tar fram en bättre produkt. Men med tanke på den låga marknadsandel som Enjoy åsätts ovan, finns det uppenbarligen utrymme för fler spelare.

Dessutom är Enjoy väldigt beroende av att samarbetet med Klimasan kommer att fungera väl. Det ska skrivas avtal (kanske redan gjort),
och förutom att de blir bra gäller det även att Klimasan sedan lever upp till förväntningarna. Dels ska avtalen följas rent juridiskt, dels får Klimasan inte prioritera bort Enjoy för något annat projekt, dels måste Klimasan producera och leverera bra varor. Den sista punkten förutsätter ju också att Enjoy inte gjort några konstruktionsmissar.

Den generella risken vid den typ av affär som kan komma till stånd med True i USA bedömer jag som stor. Någon försäljning via True ingår dock inte i Håkans prognoser.

Aktietorgets metodik och valet av emissionskurs (6:30):
Det är Leif Uppsäll som är ansvarig från Aktietorgets sida. Jag känner honom litet grann och vet att han är mycket noggrann i kontrollen av de bolag som vill in på listan. Han är också mån om att de som tecknar aktier vid introduktioner får en bra kurs. Detta återspeglas i hans track record: De åtta företag - bl.a. Starbreeze, Aros, Elverket, AlphaHelix och MedicPen - som han har fört till notering (uppgiften är från slutet av 2006) har gett investorerna i snitt 3,5 gånger pengarna på genomsnittligt 3,3 år!
Även Enjoy Group har Leif synat i sömmarna, han har t.ex. varit uppe i Åre och pratat med ICA-handlaren. Och alla uppgifter från Enjoy stämmer.

Värdering av aktien:
Om man antar att Enjoy år 2010 kommer att sälja 50 000 torra hyllor, 5% av vad Håkan ser som möjligt på sikt, ger det en förväntad vinst på 20-25 mkr.
Tillsammans med 30 mkr för kylarna ger det totalt minst 50 mkr, vilket efter schablonskatt motsvarar 36 mkr. Det motsvarar en vinst på 4,52 per aktie. Enligt min mening motiverar det en aktiekurs i dag på (minst) 35 kr.

Länkar:
Enjoy Groups hemsida http://www.enjoysales.se/
Klimasans hemsida http://www.klimasan.com.tr/ 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.