topp-utspridning?
Jag har för mig att Mojas initierade en sträng för längesedan, vilken handlade om topputspridning bland världens index!?
Kan inte hitta den, men tycker den kan vara intressant att "ha i bakfickan" framöver...
Kan ngn hjälpa mig genom att göra ett kort inlägg i den så att den blir aktuell?
MVH Nisse45
#0 #1 :-) Tack för intresset. Satt just och funderade på det där faktiskt. Har inte räknat, men tror det är låga siffror just nu, dvs ingen stor topp här.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Tack Evilsteff!
MVH Nisse45
#2 :-) Jag tror inte heller att det är så höga siffror just nu, men alla index har ju inte lyckats betvinga februaritoppen, så det kanske kan bli så småningom? :-)
Men, det förutsätter ju en hyfsad rekyl den närmsta tiden, vilket ju knappast är troligt.... ;-)
MVH Nisse45
#4 Ska titta ikväll. Tror det är ett mycket lågt värde faktiskt. Och skulle Nasdaq gå över feb-toopen så blir det ännu lägre.
mvh
Alla index sätter nya höre toppar samma dag och indikatorn får därmed värde 0,0.... och jag slapp räkna ;-)
bullish
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Idag blev det högre toppar för alla index utom OMX. Men OMX brukar inte sätta sin topp varken först eller sist av de studerade indexen så slutsatsen blir:
1) Ingen viktig topp i sikte
2) OMX laggar men ny AYH är att vänta inom kort.
Fortsatt Bullish
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Nu börjar det bli aktuellt att titta på denna indikator, tycker jag.
Toppar (hittills)
SPX, DJIA, Comp 11/10 = 0
N 100 20/10 = 9
FTSE, DAX, OMXS30 13/10 = 3 x 88
Hur ser du på saken Mojas?
MVH Nisse45
Inlägget är redigerat av författaren.
#8 Ja, det är ett skyhögt värde nu (du menade väl 13/7). Utspridningen motiverar en topp av samma dignitet som år 2000. (FTSE var dock väldigt nära sin topp nyligen).
Det är dock lite märkligt att Europa och USA satte sina resp toppar i "klump". Vid tidigare toppar har det varit utspridning även inom världsdelarna.
Det mest konstiga i mitt tycke är dock att USA satt nya toppar trots finansoron, men ej Europa. I själva verket är det bara Europa (och Japan) bland de större börserna som inte satt högre toppar efter juli-topparna.
Det kan man fundera på en stund.....
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Dollarn har sjunkit rejält, så valutajusterat kanske några nya toppar inte har satts i US.
Momentum
#10 Men i så fall har det satts nya toppar i Europa så själva topputspridningen består.
Fast en amerikan som köpte ex.vis SPX vid julitoppen och sålde vid senaste toppen har ju fler dollar nu men en tysk som köpte DAX har blivit fattigare.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Inte för att det är aktuellt (allt är ju så positivt just nu) ;-
Men, det kan ju vara intressant att ha koll på topp-utspridningen framöver.
Kina har en topp sedan mitten av november, ett flertal index har en topp i mitten av januari, och några har nya toppar de senaste dagarna.
Denna sträng startades när det fortfarande var uppåt som gällde och allt var guld o gröna skogar. OMXS30 toppade knappt tre månader senare, 2007-07-13, ca 40 pkt högre.
Schweiz toppade redan i början av juni och USA först i oktober.
Ville bara aktualisera strängen (eller snarare indikatorn), för alla eventualiteters skull....
SMI var för övrigt ett av de första indexen som passerade sin januari-topp i år.. det skedde redan i mitten av februari. En som springer före?
MVH Nisse45
Försökte hitta en sträng där jag hade skrivit om SMI (Schweiz), men hittade bara denna.... SMI toppade tidigare än övriga index i april. I morgon är det 6 månader sedan den toppen...
Schweiz lider säkert av att deras valuta är så enormt stark jmf med andra och därför har deras SMI svårt att hålla jämna steg med övriga index.
Här är i alla fall en bild på SMI med lite linjer o tankar...
("Valuta-kriget-specket" spelar säkert en rejält stor roll i marknaden för närvarande, det är bara att konstatera....)
MVH Nisse45

Visa sida
Ogilla! 10
Gilla!
Här kommer lite länkar du kan kolla genom:
Topputspridning
Våg-Plågan nr 4X (där TUI beskrivs)
TUI igen
TUI 3 mars
TUI 16 april