Någon som kan ge respons?
Hej!
Jag har börjat kika lite på TA för första gången. Och har försökt hitta lite trender osv. Bland annat kollat på Glidande Medelvärden. Jag har även studerat några formationer och hittat en. Som för mig (obs! som småsparare och med begränsat kapital, än så länge iaf) verkar rätt intressant. Någon som kan kommentera om det är helt åt skogen. Och vad jag isåfall bör tänka på och vad jag gjort för fel!
Här är iaf en bifogad bild på NFO Drives. Idag slog kursen ner mot 2.38 vid stödet för att vända upp igen.
Tacksam för svar!
MVH
Tomislav
Ja jag menar att det är väl många staplar i formationen. Antalet staplar bör inte överstiga 20 st och heller inte vara färre än 5. Dessutom skulle jag vilja ha en högre topp mellan de de två studsarna på nedre linjen, så att den toppen ligger närmare övre linjen.
Nu blir formationer sällan perfekta. Leta lite mer så kommer du känna igen snyggare varianter.
Vad som händer i detta fall törs jag inte sia om. Jag vet inte heller hur trenden ser ut i stort för aktien.
A just precis! Tack så mkt för förklaringen!

Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
Kanske inte är den snyggaste triangel jag sett. Bättre om de är mer distinkta som Ratos på bilden.
En annan sak. Kursen bör inte gå ut ända till spetsen, då blir utbrottet ofta kraftlöst och falskt. Idealet är att utbrottet kommer efter ca 2/3, se Ratos igen.