Grupp: Huvudforum

Odell och Telia

0
Ogilla!
18
Gilla!
2007-05-03 08:48:50

Regeringens första utförsäljningssteg (delar av TLSN) som annonserades igår tycker jag var .. 

Vh Björta

0
Ogilla!
28
Gilla!
2007-05-03 08:57:28

Trots att jag är marknadsorienterad anser jag inte man skall sälja och avhända sig all makt över våra basnäringar. (naturtillgångar).Se hur det gick med delar av vattenkraften. Jag bor 50m från Indalsälven med alla dess kraftverk. Merparten kontrolleras av finnar och tyskar. Säljer man ut hela Vatenfall så får det också sannolikt utländska ägare. Telia är väl inte direkt en basnäring men att i slutänden tex. se ryska oljebaroner kontrollera min telefon, det tilltalar mig inte. Skall malmen i Kiruna ägas av kineser???  Slutligen tror jag inte heller det leder till billigare tjänster eller varor för min del, med dessa utförsäljningar.  

Mvh PeterPG

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-05-03 09:32:44

PG, instämmer. Infrastrukturkomponenten (koppartråden) borde ha varit löst innan staten minskar sin power i Tlsn.

Tycker tyvärr att Odell gör ett allmänt svagt intryck. Känns inte bra.

Vh Björta

0
Ogilla!
25
Gilla!
2007-05-03 09:51:53

Odell ger ett mer aggresivt intryck än intelligent. Typisk person som försöker vá nåt. Har lite svårt för den typen av människor. Känner lukten av dom på långt håll. Även genom TV-rutan :)

Klart att det i längden måste vara bättre ekonomi att behålla dessa outömliga källor.  

F ö håller helt och hållet med Peter ovan. Skitbra

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-05-03 13:13:12

Odell ser ut att ha fixat ett pris på Telia på nivån där den låg i april 06. Skandal. 

Vh Björta

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-05-03 13:32:12

lita aldrig på extremhögern 

Mvh market

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-05-03 14:45:45

Kan man se Odells uttalande på Internet eller på TV?

Mvh foppla

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-05-03 15:39:41

"Prisnivån på 50 kronor för statens försäljning av aktieposten i Telia Sonera anses rimlig av analytiker som Nyhetsbyrån Direkt talat med."

http://di.se/Index/Nyheter/2007/05/03/231763.htm

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-05-03 18:18:56

#4 Är väl helt normalt med en rabatt på dylika affärer. Blev c:a 7% i detta fall. Sedan är det inte kontrollposten man säljer, endast en mindre del för att finansiera de 50 mdr SEK man har budgeterat i år.

Hur hade du själv löst det?

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-05-03 20:24:04

Med skattesänkningar...? 

Mvh Sorro

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-05-03 22:47:12

#2:

Det enda sättet för regeringen att bestämma över koppartråden är både före och efter denna aktieförsäljning via lagstiftning. Ingenting förändras vad gäller detta i och med försäljningen. De var minoritetsägare förr och är det fortfarande. Även om de vore majoritetsägare så vore det en svår nöt, eftersom majoritetsägaren inte får göra affärer mellan sig själv och bloaget hur som helst eftersom det kan drabba minoritetsägarna.

#4:

Det är tydligt att du inte gillar Odell, men vad har det med saken att göra att priset blev där den låg i april 06? Sedan dess har massa pengar delats ut från Telia.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-05-03 22:53:44

#8

Nja, rabatten var snarare 9% räknat från slutkursen dagen innan PM:et.

För två veckor sedan var marknaden beredd att betala 68 kr för aktien, omräknat för den tagna utdelningen = 61,7 kr. Nu rusar Odell iväg och säljer ut aktien för  ett pris 19% lägre än vad marknaden var beredd att betala (korrigerat för utdelningen) för 2 veckor sedan.

Tycker inte jag känns vare sig proffsigt eller ansvarstagande.

Fanns ingen anledning att rusa iväg på det här sättet. Staten kunde bida sin tid och invänta en budgivare på hela bolaget. Ett sådant bud skulle dessutom kräva ett premium för att gå igenom.

Vh Björta

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-05-03 23:32:04

#11 Ah okej då. 8,7% om vi skall vara petiga. Men det är ju enkel utbud - efterfrågan, går inte att lägga ut 8% av hela bolaget (tidigare orörd float) utan att pressa ned priset.

Men hur skall staten kunna veta när toppen är? Man kan ju inte kräva att man tajmar försäljning på toppen så som vi andra alltid gör ;) Hur mycket av den uppgången tror du inte hade att göra med spekulationer kring Gardell, Ryssland + Telernor + Telia, strukturaffärer, bud osv osv i samband med statens utförsäljning av en maktpost. Aktien vände ju faktist ned kraftigt redan före utdelningen. Så fanns nog luft där.

Jag utgår från att Odell mha bankerna gått igenom olika alternativ, kanske är det helt enkelt så att det inte finns någon större intresse för strukturaffär? Antag att man avvakta bud på hela bolaget, och börsen vänder ned. Vad gör man då? Säljer på 40 kr? Om det nu finns så mkt budintressenter, vart var de när aktien nu "reades" ut? Nej nu var den politiska realiteten att staten behöver ta in 50 mdr i år på att sälja de mest likvida aktierna TLSN, NDA och möjligen ngn till. Börsen står högt och ett perfekt läge får man aldrig. Sånt vet vi i backspegeln.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-05-04 08:15:02
0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-05-04 09:23:15

#13 Självklart finns arbitrageaktörer som drar nytta av detta. Men journalisten som skrivit den där artikeln missar ju en väldigt viktigt poäng som även läsaren borde inse.

Det låter som om hedgefonderna först blankat nästan 8% av aktierna på 53, sen köpt dem på 50 och sen sålt dem på 51-52 kr. Vilket skämt. Såklart de fick med sig en del, men det mesta hamnade i famnen host institutioner och vanliga aktiefonder.

Det man möjligen kan säga är att denna accelerated bookbuild tog för lång tid för en så pass likvid aktie som TLSN. Men faktum kvarstår. Inga bud föreligger, strukturaffärer verkar inte vara så troliga som många vill tro. Ingen här hade kunnat sälja 8% av av aktierna i ett bolag bättre än som gjordes nu. Kikade på presskonferensen som Odell höll, vilka frågor.. haha. "Varför fick ni inte 54-55 som var "marknadspris" på Valborg?". Känns mest som att det skall kritiseras för kritiserandets skull.

TLSN är väl upp 10-20% sett från valet. Så vilken kanonaffär! Eller? Hmm.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
23
Gilla!
2007-05-04 11:27:47

#14

 "TLSN är väl upp 10-20% sett från valet. Så vilken kanonaffär! Eller?

Nej, inte alls. Förstår inte vart du vill komma med det påståendet. Hade Tlsn otuperformat index så skulle det kanske kunnas läggas i plusskålen. I själva verket är det tvärtom.

Inga strukturaffärer på gång, skriver du. Vad vet du om det? Uppenbarligen inte idag - men imorgon kanske! Om man avstått den här affären så hade vad jag kan förstå inte statsbudgeten påverkats i någon betydande grad eftersom pengarna skall användas för att amortera på statsskulden. Det senare i sig en högst tveksam åtgärd.

 

 

 

0
Ogilla!
16
Gilla!
2007-05-04 11:39:41

Håller med #15.  Med statens låga upplåningskostnader och telias generösa utdelingspolitik är det mycket tveksamt om det är bäst för staten att sälja ut telia.

mvh ing 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-05-04 21:16:10

#15 "I morgon kanske", problemet är ju att morgondagen innebär mer osäkerhet. Kanske toppar börsen, kanske stiger den, kanske köper någon Telia, kanske inte. Många kansken. Hade någon varit seriöst intresserad i detta läge, så hade de visat sådant intresse för dessa 8% att staten solklart hade övervägt ett sådant bud. Nu säljer man ut en del för att få cash och kvarstår som största ägare, med Finland inräknat > 50%. Så de kan fortfarande skifta ut nätet osv osv. Hur länge skall man invänta strukturaffärer som aldrig tycks bli av?

Sedan har vi argumentet som du och #16 framför om att det inte är ekonomiskt vettigt. Nu är ju börsvärdet nuvärdet av framtida utdelningar och vinster, så det faller ju direkt. Om vi sedan jämför direktavkastningen med räntan så är det i nuläget inte bra. Men problemet är att när "läget" vänder, dvs. när vi nu får säg 1 år av stigande räntor (i grunden bearish för börsen) så kan läget vara det omvända. Dvs. räntorna skenar på statsskulden och direktavkastningen krymper. Men att först då sälja aktier och amortera innebär ju troligen en lägre kurs än idag. Inte sant?

Sedan blir det mkt politiserad debatt av detta också. Jag står för att staten inte ska äga dylika bolag alls, den som inte tycker så finner nog oändligt många argument för varför utförsäljningarna sköts fel.
 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-05-13 11:10:42

En intervju med Karin Forseke (fd. VD Carnegie) som är rådgivare åt Mats Odell i samband med utförsäljningarna. Ger en, för svensk skvaller/populist/affärs-press, mer nyanserad bild av händelseförloppet. 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.