Köpkandidater del 3
Hur stor del av ditt totala kapital investerar du i ett case?
Men det innebär samtidigt oxå en risk då du skall arbeta med minst 20 olika papper vid varje tillfälle!
Siktar på att arbeta på 5-10 själv men har en tendens att hamna mot 15-20 vilket jag tycker blir svårt att överskåda vid snabba vändningar.
Med kapital avser jag i detta fall den totala summa jag har på de olika börserna.
Självklart finns inget optimalt tal men jag skulle vilja ned under 10 st för at jag skall klara av att följa dem på ett för mig bra sätt.
Mvh MurStock
#1 Jag valde 80-100% men valde fel. Frågan är vad ett case är. För min del är det ofta "case Rysslandsfond" med borde valt 5-10% med hänsyn till fondinnehållet trots att jag tidvis ligger All-In i en fond.
Den som kör med OMX-terminer e.dyl borde väl välja 10-20% med hänsyn till vikterna i OMX.
Har fler tänkt som jag så är nog resultatet lite missvisande.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
#3
va?
Mvh market
Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
Riskbenägenheten förefaller riktigt, riktigt stor här, nästan hälften satsar 20% eller mer i ett enskilt case. (Ligger själv i gröna tårtbiten)
Vh Björta
Inlägget är redigerat av författaren.