Swing- inför OMX-lös
Om OMX söker sig upp mot höga 1290-nivån känner jag det lämpligt att korta marknaden med t.ex. Q1280 och Q1300. I synnerhet om detta sker kring 22/5.
Jag baserar detta på SQ of 90 @ 20070226. Målet är lösendagen 25/5 och en tanke skulle kunna vara kring OMXS 30 @ 1263 till att börja med. Man får ev. korrigera detta under resans gång. Tills vidare har man ju en viss tid att överväga situationen då jag nu är ute i god tid.
S/l sätter jag till inga övergångar av 1297 + 1 punkt.
Mvh sq52trader
Åhhhh. jag hatar när jag får fel........
Men ändå tänker rätt(????)
Jag såg ev problem med 22-23 maj. Tänkte därför en ev. topp där och med efterföljande swing enligt rubricerande.
Samtidigt har jag vid tidigare ingång i mina Erik namngett tors/fredag som mål för uppgången. Hur skall jag ha det?? Jag kan ju inte förena båda. Därav att jag talade om "spöken mitt på dagen".
Igen, har jag lyckats finna vinklar men vänt upp och ner på karta och kompass. Det här händer mig i tid och otid och jag måste göra något åt det.
Igår hade jag inte tid att följa börsen och fick en smärre chock när jag upptäckte rörelserna. Även om jag trott på en lösning (trots den korta tiden) har jag utsatt mig för onödiga risker.
Och varför kunde jag inte se vad jag nu ser med facit i hand! Vem har sagt att det här är lätt som en plätt??? Jag hatar den här situationen.
Hur som helst, rörelsen fredag 11/5 1208 till 1252 = 44 punkter. Var i dag tvungen att sitta med fingret på s/l om under denna 1252, men slapp puh.
Nu förväntar jag mig verkligen 1253 plus 44 = 1.297 annars blir jag besviken, vill marknaden lyssna på detta???
Men återigen, f_n vad jag hatar när jag analyserar rätt men håller kartan upp-och-ner och därför blir det som det ibland blir. Och då inför en OMX-lösen! Grrrrrrrr....
Mvh sq52trader
Visa sida
Ogilla! 14
Gilla!
Äh, vad var det i den där kaffesumpen...
Jag ser ju spöken mitt på dagen. Det är ju givetvis extra knepigt att försöka förutse kommande rörelser om man är för tidigt ute. Man bör ju helst låta rörelserna verka ut innan man ställer nya prognoser.
Jag kan nu konstatera att denna Swing inte är aktuell längre. Jag tror snarare att vi får målet i både pris och tid till OMX-lösen på fredag där jag tidigare talade om att man skulle korta marknaden, höga 1290.
Därför kommer det inte bli aktuellt med några Quintisar. Men givetvis har jag redan förberett mig inför nästa swing och kommer återkomma inom kort. Jag befinner mig fortfarande kvar i min gamla Erik-swing, och ovannämnda kommer som en följd härav att utgå.
Eftersom vi aldrig hinner upp till dom höjder jag talat om till tisdag/onsdag har varken jag själv eller någon annan kunnat ta en position till följd av detta inlägg så ingen skada är ju skedd.
Mvh sq52trader