Grupp: Huvudforum

Att lura halva AG!

0
Ogilla!
31
Gilla!
2007-06-09 06:34:29

Det är precis vad jag känner att jag gjort. Känns urkasst! Jag var så himla fixerad till 13 juni att jag var fullständigt övertygad om var urbottningen i en större rekyl skulle hamna.

När sedan OMX dundrade ned på fredagsförmiddagen kom en liten obehagskänsla, otroligt låga noteringar för att vara en tredje-våg. Det här känns inte rätt.

Mer än något annat reagerade jag med reptilhjärnan "måste vara utmärkt läge att långa på hära". Sagt och gjort gjorde jag det. "Varför inte sparka till bollen med öppet mål!"

Detta har gjort att jag haft synnerligen lönsamma trades i samband med denna rörelse, trots den olyckliga starten. Men jag kommer få jaga optioner på måndag som alla andra. Mer om detta kommer framgå av mitt nya inlägg under helgen, STORA vändn -II

Till alla Er som jag tyvärr lyckades lura, vill jag beklaga situationen men att jag hade gott uppsåt. Jag trodde verkligen vad jag sade då. Nu med några timmars eftertanke och facit från amerikaners ageranden senare under fredagen har  jag kännt mig nödsakad att revidea min tidigare analys.

Men det här aktualiserar behovet utav läsarens kritiska eftertanke. Till synes och sist måste var och en fatta sitt eget beslut. Möjligen kan man försöka föra en dialog med mig, men här finns risk att jag kommer bli besvärad om för många har för mycket att diskutera.

 

 

Mvh sq52trader

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-06-09 11:56:23

Det är mänskligt att fela, men det är ännu större att erkänna det.

HEDER åt dig.

 

 

Mvh taxi i ett förlåtande Ban Phe

 

:  ))))

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-06-09 17:31:53

Ingen är perfekt och aktieanalys är inte någon exakt vetenskap som garanterar resultat.

Sånt händer alla..

______________________________________________________________
Mitt måtto "Det löser sig"
Min hemsida

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-06-09 21:23:25

#0

Jag, och säkert många med mig, undrar i vårt stilla sinne varför du väljer att skriva detta utan tidsfördröjning när det handlar om ett inlägg vars tidsfördröjning ännu ej gått ut

mvh 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-06-10 09:50:01

# 1 och 2         taxi  och      P.N                                      tack!

 

#3                   osignerad

Du, och dom med Dig, ser bara denna sträng lösryckt ur sitt sammanhang. Hur skall Ni kunna tolka den?

Ett gott råd i all välmening, gå med i AG-Pro. För den extra slanten får Du ta del av mer information från flera duktiga skribenter. Det är inte den här typen av kostnader Du skall spara in på om Du har begränsade resurser. Med aktuella kommentarer och inlägg från flera olika aktörer får Du lättare en mer nyanserad bild och bör tämligen snart tjäna tillbaka dessa utgifter och mer därtill.

Tack för visat intresse och lycka till! 

Mvh sq52trader

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-06-10 10:29:11

#4

Om Du förutsätter att Jag och andra med Mig har varit medlemmar av AG Pro men inte längre är det så kanske Du förstår arten av det svar Du lämnat 

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-06-10 12:22:52

# 3 , 5                   osignerad

Jag har inte och vill verkligen inte ha någon attityd till Dig eller likatänkande med Dig. Jag beklagar bara Din inställning och förstår inte hur Du skall göra det lättare, bättre och framför allt konstruktivt för Dig själv.

Stora avsikten med en site som AktieGuiden är kunskap och erfarenhetsutbyte. En win-win situation som vi säger inom affärsvärlden. Eller 1+1= ett mervärde, än bara två.

Men om Du har aversion mot AG, förstår jag inte Din blotta närvaro. Likväl har jag ändå full respekt för Dig som medmänniska, men tror då att andra saker ligger bakom Din inställning. Vill Du att jag skall förstå får Du förklara bättre. Jag är inte förståndigare än så. 

Mvh sq52trader

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-06-10 18:06:21

Om Du besvarar nedanstående fråga på ett fullgott sätt ska jag med glädje hjälpa Dig att förstå vad jag menar

Vilka kriterier använder Du för att jämställa AG Pro med halva AG? 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-06-10 18:25:42

osignerad, tala ur skägget riktigt eller lägg ner. Du är lite för kryptisk och otydlig för min smak. Jag hade inte besvärat mej att svara dej. 

Mvh lotsen

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-06-10 20:45:28

#0

Är du inte lite självgod nu, tror du verkligen att halva forumet handlar efter dina råd. 

Mvh telemore

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-06-11 08:22:12

Jag köpte på botten i fredags. Atlas, Skf m.fl.
Mig lurar du knappast

;) 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-06-11 08:24:20

jag sa altid att jätte svrärt att lurar dig på börsen slakis.

visst var bra när man vågar , när ingen vågar. 






mvh mr bul.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-06-11 10:28:41

#10                            slakis

 

Frågan är då vem som snackar päron och vem som snackar äpplen...

Dessutom har Du säkert noterat att jag vänt på 5-öringen igen, risken finns ju alltid att jag sätter krokben på mig själv. Men....

Ingen skall beskylla mig för att vara tråkig Trader i alla fall, här är det drag i galoscherna åtminstonde och jag är knappast konventionell. Sedan återstår det att se hur galen man skall klassificera mig som. Svaret är alldeles runt knuten... 

Mvh sq52trader

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-06-11 10:39:44

# 12

Lite lustig felskrivning där  ...i alla fall drag i galoscherna  skall givetvis vara under, men det är nog drag i oxå    :-)

Mvh sq52trader

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-06-11 16:02:51

Hej Sq 22.

Men känns det inte lite som om det skulle kunna svänga nu i USA? Det börjar klia lite i fingrarna.

mvh evia

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.