Grupp: Huvudforum

SINT och ARTI

0
Ogilla!
8
Gilla!
#0   Av: LeAr » Redigera
2007-06-14 09:39:07

God Morgon!

Mr Moonman!

Törs inte skräpa ned den gamla slingan där vi diskuterade litet om Sintercast ytterligare för då blir Sopis inte glad ;-).

Din analys av läget för Sintercast var ju helt rätt. Tack för den men tyvärr följde jag inte den. Hade annat som tog upp min tid och så har man ju den stora risken med den här typen av aktier att en liten nyhet kan få den att dra iväg och då är man lurad (som vanligt).

I alla fall tror jag att det snart kommer nyheter som berör Sintercast. Det ryktas på VCW att GM är på gång att presentera nya motorer med Sintercastteknik redan nu på fredag. Sanningshalten i detta har jag ingen aning om men alla de 5 milj. motorekvivalenterna som redan är i pipelinen måste ju snart börja offentliggöras.

En annan aktie som i vissa avseenden liknar Sintercast är Artimplant. En helt annan bransch men liksom Sintercast har de länge kämpat för att få acceptans för sitt material. Nu ser det ut som att genombrottet kan komma. Materialet, produktnamnet är Artelon, används till nedbrytbara implantat i människokroppen och har egenskapen att det bryts ned av sig självt men dessförinnan har det tjänstgjort som klätterställning för ny vävnad. Den hittills största produkten, Artelon CMC-spacer, används vid  tumbasartros och många nya produkter är på gång. Man väntar bl.a. USA-godkännande inom kort för fler spacers.

Insiders har varit aktiva i aktien senaste tiden. 

Mvh

LeAr

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-06-14 13:39:16

...och Björn Davegårdhs heder är återupprättad. Hans ihärdiga haussande till Nordnets kunder gör vissa av dem förmögna i denna stund.

Från Avanza

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-06-15 13:37:25

Volvo investerar 1,1 miljarder i sin gjuteri- och produktionsanläggning i Skövde, för att förbättra produktionskapaciteten för tunga dieselmotorer.( Direkt)          De flesta av dem kommer troligen att gjutas i CGI med Sintercast´s metod. Är det slut på vinsthemtagningarna nu Mr Moonman, eller kommer det mera?

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-06-15 14:12:18

#2

lyckan!

Just nu gör jag inga vinsthemtagningar. Ligger bara still med mitt innehav och är mest ute i den goa härliga sommarsolen och njuter av sommaren.

De aktier som stiger får stiga och de andra går väl upp så småningom får vi hoppas.

Alltså! Jag sitter lugn i båten just nu och gör ingenting alls.

Ok! Jag ökade i Sintercast i går och så får vi se vad som händer. Går den ner så där lite lagom och jag finner att det ser bra ut, så köper jag kanske fler. Den dagen den sorgen. Just nu ligger jag i alla fall + i Sintercast. 

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-06-18 13:32:54

Hur stort P/E-tal bör det vara på ett bolag som Sintercast? Just nu 7,5 på 2010 års förväntade vinst och drygt 3 på 2012 års? Vinsthemtagningarna blev inte långvariga och nu är det många som har 100% i vinst. Alla som köpte före bolagsstämman.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-06-18 17:24:46

Sintercast är ju helt grymmmmmm! De e stjutton vad den drar iväg. Om man hade vetat hade man köpt klart fler. Nog för att jag fick och har fått uppfattningen att här har vi en vinnaraktie, så vågar man inte köpa allt för många på RSI över 90. Så jag köpte för få och hoppades på lite vinsthemtagningar som skulle ge mer attraktiv köpkurs, men icke. Ja! Ja! Man får vara nöjd så här långt. Den som gapar över mycket...............osv. 

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-06-18 17:44:13

Hej Mr. Moonman!

Jo, man får vara nöjd. 

Är glad att jag inte försökte trada med Sintercast för några dar sen för jag hade nog aldrig hunnit in igen. Nu är det mitt största innehav.

Har ökat en del i Arti idag. Vi får väl se om den snart tar upp kampen om största innehavet.

Mvh LeAr 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-06-18 20:09:56

#6

LeAr!

Om Sintercast skulle dippa och vi får en attraktiv köpkurs igen, så ökar jag på innehavet på nytt.

Jag tror det var 1996 som Sintercast från dessa nivåer gav sig iväg uppåt och toppade på ca. 500 kronor. Skulle aktien ha vänligheten att upprepa detta igen, så skulle man vara glad och tacksam. 

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-06-19 11:43:38

Ja må då säga att Sintercast drar iväg bra i dag igen. Redan nu ligger jag med vinst i aktien med 31%. Men det var ju skit också att jag inte gick in med så mycket pengar i aktien. Var skall detta sluta? Nog för att jag förstod att det är en framtidsaktie, men att den skulle dra iväg så här i en rivstart det var oväntat, verkligen.

Vi får väl hoppas på lite vinsthemtagningar snart, så att man kan gå in med klart mer pengar i aktien snart. Vad jag förstår så finns det en möjlighet, en sannolikhet, att aktien drar över sin förra topp nån gång 1996 och går över 500 kronor. Chansen är stor så därför vill jag gå in med mer pengar i aktien, men det känns inte bra nu att jaga en raket.

Vad säger ni go vänner? När är det köpläge? 

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-06-19 20:30:31

Se mitt chart! Vad tror ni? Kommer historien att upprepa sig?

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-06-19 20:30:36
Ladda ned

Se mitt chart! Vad tror ni? Kommer historien att upprepa sig?

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-06-20 09:04:38



God Morgon!

Nordnet har ju i två år haft "Experterna" som investerat riktiga pengar. En miljon kr var startkapitalet. En av experterna är Björn Davegårdh som tillsammans med Anders Kjäll på två år haft en avkastning på 122 %. I dag sammanfattar Björn D. de två åren och jag återger nedan vad han skriver om Sintercast.


"Ett bra exempel på detta är innehavet i SinterCast som vi köpte hösten 2005. Aktien har tidvis legat under vårt inköpspris men vi har varit uthålliga och till och med fördubblat posten. En del har haft lite roligt åt det, men det bjuder vi på. Sedan några månader är det fler och fler som ser och uppskattar den miljökaraktär som bolaget har. Det är givetvis stor skillnad att vara en leverantör till järngjuterier i världen och att vara ett vasst alternativ för att förbättra miljön. Nu har bolaget så mycket i pipeline att risknivån i bolaget har sjunkit dramatiskt."

LeAr.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-06-29 09:33:32

Go Morgon! 

Sintercast tar en liten paus för dagen verkar det som trots den senaste ordern till Tupy från Navistar på stora motorer som skall gjutas med teknik från Sintercast. Draglok i portföljen idag blir förhoppningsvis Artimplant som meddelar att man fått USA-godkännande för ytterligare en produkt för behandling av artros i en av handens leder.

LeAr

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-07-20 11:33:06
Ladda ned

Dags att hålla ögonen öppna på Sinter igen 

 

Fel bild

 

Mvh MurStock

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-07-20 11:36:35

Mvh MurStock

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-07-20 11:38:19
Ladda ned

Mvh MurStock

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-07-20 12:45:57

Jag sitter full i Sintercast nu och aktien bör stiga nu igen, tekniskt sett. 

Mvh Mr Moonman

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-04 09:24:18

Fler motorer i Sintercastteknik. Hyundai startar tillverkning av två nya motorer för tunga fordon. Aktien stiger, hittills 13,5 %.

 LeAr

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-04 09:29:41

är sint's teknik nu i serieproduktion? 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-04 09:32:35

Sintercasts teknik har varit i serieproduktion i flera år, bl,a. för Ford och Audi, men det är nu de stora volymerna börjar komma i och med att den tunga sidan kommer igång.

/LeAr 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-04 10:12:07

Hittade denna pressrelease:

 

Pressmeddelande: 4 september
2007
SinterCast AB (publ) | Box 10203, 100 55, Stockholm, Sverige | Telefon: +46 8 660 77 50, Fax: +46 8 661 79 79|,
Organisationsnummer: 556233-6494, www.sintercast.com
Hyundai Motor Company påbörjar serietillverkning av
två nya motorer för tunga fordon utrustade med
motorblock i SinterCast-CGI
? Serieproduktion av 3.9 och 5.9 liters motorer för tunga fordon
? Motorblock i kompaktgrafitjärn tillverkade med SinterCast-teknologi
? Serietillverkning av nio nya SinterCast-CGI motorkomponenter för tunga fordon
påbörjas under 2007
Hyundai Motor Company, Koreas ledande biltillverkare och världens sjätte största biltillverkare, har påbörjat
serietillverkning av två nya motorer för tunga fordon i Jeonju-fabriken, i provinsen norra Cholla, Korea.
Motorerna på 3.9 och 5.9 liter baseras på motorblock av kompaktgrafitjärn (CGI) som tillverkas med hjälp av
SinterCast processkontrollteknologi. Efter gjuteriproduktionsstarten i september, kommer 3.9 liters "Fmotorn"
och 5.9 liters "G-motorn" att finnas tillgängliga, i Hyundais tunga fordon av mindre och
mellanstorlek, före utgången av 2007. F- och G-motorerna, som utvecklats och konstruerats med Hyundais
egenutvecklade teknologi, uppfyller utsläppskraven i Europa och USA och kommer att finnas till försäljning
både i Korea och på exportmarknaden.
"Produktionsstarten för Hyundai 3.9 och 5.9 liters motorer för tunga fordon kompletterar den pågående
produktionen av 3.0 liter V6 CGI-motorblock i gjuteriet i Jeonju som SinterCast framgångsrikt har stött sedan
mitten av 2006. Som världens snabbast växande bilföretag är det med glädje SinterCast stöder Hyundai som
också blir en av världens största användare av CGI-motorblock" säger Steve Dawson, vd för SinterCast.
"Tillsammans med de nya motorkomponenterna för tunga fordon till Ford-Otosan, International-Navistar,
MAN och Volvo är Hyundais F- och G-motorer de åttonde och nionde komponenterna av SinterCast-CGI för
tunga fordon som annonseras för serietillverkning under den andra halvan av 2007. Vid full volym ger
produktionen av F- och G-motorerna en utökning av SinterCast-CGI inom området för tunga fordon från de
tillkännagivna volymerna på 500 000 till 700 000 motorekvivalenter per år, vilket för oss är ett steg närmare
att realisera vårt mål på en miljon nya motorekvivalenter för tunga fordon som tillkännagivits och/eller har
produktionsstart under 2007". 
 

Mvh slaskhasen

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-04 10:13:25

okej. tack för svaret. omsättningen är ju inte direkt hög men den kanske kommer .. eller så är prylarna väldigt billiga  :) 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2008-06-28 09:55:02

  Pressmeddelande från Sintercast.

Produktionen ökar kraftigt                                  

? Offerter på nya installationer uppgående till mer än 20,0 MSEK utskickade
? Serieproduktion i stora volymer påbörjas under början av 2009 för nordamerikanska fordonstillverkare
? Nya produkter och produktionsmöjligheter i Asien

                                 Sintercast

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.