S & P flaggar
Det var en tråd för ett tag sedan där någon prisade flaggan som en bra fortsättnings-formation. Snyggare än så här blir det knappast (60 min).
ja dom ser grymma ut nu
Ja, då kör vi.
tja, underbart är kort
var detta en sk falsk köpsignal? det ser ju ut som en dubbeltopp på G
mvh evia
douh!
Mvh market
#6 Det var inget fel med evia:s kommentar. Bara ett konstaterande om att köspignalen blev falsk. En falsking får alla vara beredda på. Teknistens köpsignal var superb men marknaden ballade ur....
tack Sailor, jag menade inget illa och inte heller hade det fallit klart när jag kommenterade, marknaden går sina egna vägar men fortsätt köpa du slakis!
sen kanske detta bara är början till en sättning, så jag tror jag är tidigt ute med tecken för nedgång på börsen
mvh evia
IC beskriver läget:
Börsfall som vi alla väntat på i månader nu.
Men sent i natt satte rallytåget överraskande full fart igen.
På efterbörsen var det rena glädjeyran med köparna i kö till de flesta aktierna.
Som vanligt är det svårt att dra några mer långgående slutsatser från nattbörsen med sin relativt begränsade volym.
Men som vi sett ett par gånger under de senaste veckornas helt trendlösa börshandel kan signalerna från efterbörsen spela en viss psykologisk roll, inte minst under den inledande handeln.
Stämningen här på Wall Street, som jag tycker mig uppfatta den, är att makrostatistik och nyheter från USA-ekonomin enkom fungerar som ursäkter för smart trading med dagshandlarnas korta tidsperspektiv.
Därför tror jag att pessimisterna, som efter den ordinarie börsens stängning igår förutspådde fortsatt kraftigt börsfall ytterligare 5-7 börsdygn, kommer att ha fel.
Wall Street fokuserar på trading just nu, inte investeringar...
Efterbörsen var ju stendöd, B-G måste ha smuttat på midsommarflaskan lite för tidigt
S&P indikerar just nu 1517, en uppgång från close med 4p.
Slakis, du kommer väl ihåg chatten 1434-37? :-)
Dax gick dock 20p över min nivå 8111 :-(
Teknisten pekade på ett riktigt skolboksexempel tycker jag. Att det sedan kan vara ett tryckfel i dessa är ju inte hans fel..
Mvh TWA.
Ni är alla fantastiska!
Mvh market
ja jag kommer ihåg vad varenda jäkel skriver här. så ni kan inte gömma er
Jo, nog gick det snett.
Bottenformationen är helt intakt.
SP bröt aldrig upp utan ligger kvar. Att säga att det är nån sorts failure är fel utan nu gör vi ett större andra test.
Stopen under gamla botten där
Mvh Corpsee

Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Ser bra ut, index har gått ner och testat utbrottsnivån och sen studsat upp.