Ecovisionstrul ...
hade den värsta morgonen någonsin ... lite sen, kutar in till börsen. missar precis ericssoncallen ser att tieto kommit in med dålig rapport o börjar väga i callen i finland.
callen går och jag blir lång 1000st. jag har aktien larmad i ecovision och eftersom larmen går när den faller kommer en ruta upp som säger till. jag klickar OK och/eller Ta Bort men den återkommer hela tiden. jag panikerar lite eftersom den hela tiden kommer upp när jag ska knacka in orders o stör. ni med eco vet precis vad jag menar, otroligt störande. plötsligt löper ecoamok och börjar skjuta orders av sig själv i tieto, jag blir lång över 10 000st på konstiga nivåer, säljer på ännu konstigare o köper igen.
får sjuk panik. tangentbordet ryker i hettan och jag ringer mäklare som lyckas få ut trejden på +/- 0. jag känner mej som börsens största vinnare.
se bifogad bild, den första buy 1000 @ 21,05 lade jag själv, resten gjorde programmet av sig själv. förstå min panik när den tar in nästan 11k av sig själv o sen säljer lite en bit ned. för att sen köpa ganska mkt igen en bit upp!
Shit, jag hade ryckt ut sladden. :o)
Mvh fjollon
--- And all you touch and all you see is all your life will ever be ---
Tråkigt för dig att starta dagen på det viset. :-(
Är det där ett sådant beteende man kallar börspanik ?
Lider med dig, man kan inte lita på datorerna i dom här dagarna.
Mvh taxi i ett ssoligt Ban Phe
: ))))
Eco funkar inte alltid så bra, tex igår i slutcallen la jag in köp på tyks 144,5......ville ändra o ta bort dessa! När jag tar upp mina ordrar finns den inte där!! Eftersom jag vet att där är problem blev det till o logga in på "basic"sidan på avanza o ta bort ordern!
Känner igen problemet med ECO och larmen - använder det mkt sparsamt nu för tiden.
Tyvärr har Eco inget svar på problemet - eller så har de ej valt att svara mig.
Skulle även rekommendera att du kopllar så att du inte har kommit att handla med dig själv. I så fall bör du be mäklaren att manuellt rätta ordern.
Mvh MurStock
Inlägget är redigerat av författaren.
tack för responsen
nu känns det bra, lite 'omskakad' bara. blir nog inte så mkt handel för mej idag. fått min beskärda del, ofrivilligt =)
#6 handlar med mej själv gör jag ganska ofta (ofrivilligt) det gillar inte mäklarna =) men i detta fall var det lugnt.
vill även tillägga att jag har bra margins. typ 5-10% intraday .. bara så ni vet =)
Inlägget är redigerat av författaren.
Det var en kul berättelse.
Mvh fibonaci

Visa sida
Ogilla! 7
Gilla!
;-D )))
Mvh sq52trader