Vad göra?
Shake out
Vart ska man vända sig i detta mörker, cash?
Näe, lite mer fantasi går att ha.
Om man vill ha livrem och hängslen men fortfarande vill tjäna deg på aktiemarknaden föreslår jag följande:
Om man inte känner sig helt bekväm med TA när motstånden ryker som höstlöv i vinden är det dags att damma av nyckeltalsberäkningarna. Glöm diskonterade p/e tal, nu snackar vi direktavkastning, cash is king.
Innan vi går vidare, hoppa inte in i bolag du inte kan när marknaden har förändrats, det är lite sent att sätta sig vid skolbänken nu :-)
Förslag på sektorer där det går (kommer att gå) att fynda:
1 Bolag med bra direktavkastning och konjunkturoberoende bolag med bra trackrecord typ, Axfood.
2 Olja, andra råvaror kan ta stryk av spekulationer om snabb konjunktur nedgång, men oljeefterfrågan rubbar man inte lika enkelt. Pare med grym cashflow just nu och ett aktieåterköpsprogram på g (liten varning dock för ett stort beroende av en oljekälla som står för lejonparten av intäkterna) Lupe med blygsam intjäningsförmåga just nu men med mkt stor potential avseende planerade borrningar under året.
3 Småbolag och illikvida papper som ofta tar än mer stryk när överbelånade privatpersoner tvingas säljas ut, bara att tacka och ta emot.
Till sist, ta det lugnt, kom ihåg, om detta är början så på en björn så kommer han vara lika stark som tjuren som vi ridit på upp hit!
Men glöm inte att nyckeltalen på börsen är ganska ok, om det blir rejäl nedgång så kommer det att bero på creditcrunch vilket betyder det att den som har cash kommer att kunna köpa riktigt billigt, det är bara en fråga om timing, bränn inte alla stålar nu!
Det är aldrig bråttom, inte nu heller.
Nästa kapitel kommer när vi vet hur US följer upp gårdagen, lycka till AG.
... ned till bäcken...för att vaska guld...
#0
Utomordentligt tänkvärt...och bara att lägga på minnet...rakt fram i pannloben !
mvh/viotto
Då har vi sett börja på slutet på kredit-debaclet eller slutet på början, jag vet ej men kör efter ett positivt scenario med stenhård bevakning.
Förra veckans fall slog brett över index och bolag, vi såg ingen flykt till kvalitétsaktier.
Detta ger mig följande ledtrådar:
1 Det var lite panik i fredags, folk ville primärt få loss cash, inte primärt sänka risken i sina portföljen.
Att sänka risken i portföljen är en försiktighetsåtgärd, när allt säljs som i fredags så är det panik (om än bara lite).
2 Många valde att ta hem vinster i bolag som gått bra en längre tid trots att de fortfarande har bra nyckeltal och tillväxtsutsikter.
3 Förhoppningsbolag och osäkra papper tog oförskämt lite stryk.
Baserat på detta drar jag följande slutsatser:
-Om det kommer ännu ett rejält nedställ är det risk att småbolagsaktier utan solid verksamhet och bolag med dåliga nyckeltal får rejält med stryk, de klarade sig som sagt mkt bra denna gång.
-Flykten till kvalité har inte börjat ännu, vid ännu ett nedställ kommer dessa att klara sig bättre om än inte helskinnade.
Ett skäl till att det ännu inte börjat kan vara att det är ont om "kvalitetsaktier", vi har inte många bolag som klarar lite slowdown i ekonomin och bibehålla en direktavkastning över riksbanksräntan.
Jag fortsätter att positionera om till kvalitetsbolag där jag ser goda nyckeltal och fortsatt tillväxt, tex Pare och Nordnet, Axfood om de faller vidare. På så sätt har jag minskat min risk, men ligger bra till om det vänder.
Till slut, i tider som dessa brukar det alltid dyka upp artiklar om vikten av "stockpicking", att man ska kolla in bolagen,
inte bransch eller index.
Det är lite dråpligt, är det inte alltid viktigt att välja rätt bolag? det trodde jag.
Håll ögonen öppna, lovar att den första artikeln inte är långt borta.
Tack för Superbra analyser!
mvh/viotto
#3 "Till slut, i tider som dessa brukar det alltid dyka upp artiklar om vikten av "stockpicking", att man ska kolla in bolagen, inte bransch eller index.
Det är lite dråpligt, är det inte alltid viktigt att välja rätt bolag? det trodde jag.
Håll ögonen öppna, lovar att den första artikeln inte är långt borta."
Tog lite längre än väntat men här kom den:
"stockpicking artikel" (kunde inte länka direkt till artikeln utan endast till di/nyheter, krönikan heter "Stockholmsbörsen billigare än vanligt")
Ur artiklen.
"Det talar för att aktiemarknaden står inför en ny fas där flykten från risk ersätts med sökande efter köpvärda aktier. Från att värderingarna har varit i skymundan kommer de då åter högt upp på agendan."
Till slut, man luras alltid av marknaden, numera heter det tydligen inte "stockpicking".
Håll huvudet kallt och ha en bra trading vecka.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Ja bra inlägg, här gäller det att ha is i magen och inte kasta sig in med full styrka nu efter denna urblåsning. Kommer säkerligen mera nedgång och bättre köplägen.