Grupp: Huvudforum

Spanska bubblan?

0
Ogilla!
16
Gilla!
#0   Av: kari » Redigera
2007-08-10 12:58:00

Europa kan ha en egen finanskris om den Spanska bostadsmarknaden kollapsar. Det byggs mera än 800 tusen bostäder per år i Spanien. Det är mera än Frankrike och Tyskland tillsammans.

Några månader sen gick den största byggaren i konkurs och man trodde att hela bubblan skulle spricka. Finansiärerna har tydligen skyndat till för att säkra sina tillgångar och hålla marknaden vid liv. Det har inte hörs mycket om bostadsbubblan på länge. Endast siffror om osålda lägenheter ökar i snabb takt.

Man ser även i kustområdet bostadskomplex där byggnation har stannat. Inga små områden utan kan röra sig om flera hundra lägenheter.

Nu till saken. Vad händer nu när finansiärerna har problem med sina satsningar i den amerikanska bostadsmarknaden. Tex BNP är ganska stor finansiär i Spanien. När spricker den Spanska bubblan helt. Hur mycket har svenska banker finansierat den Spanska bostadsmarknaden?

// kari

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-08-10 13:09:39

Intressant iaktagelse!

Jag vill inte låta pessimistisk men jag har ända sedan subprimekrisen tog fart sett detta som en sannolik trigger för trendbyte på lång sikt och att folk underskattar betydelsen av detta. Jag kan givetvis ha fel men skulle personligen välkomna en möjlighet om ett par år att köpa ny bostad - kanske dessutom ett fritidshus eller lägenhet i Spanien eller nåt :)

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-08-10 13:23:51

Håller helt med eller I USA

när det doppat en bra bit till

 

HC

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-08-10 13:34:18

Ska satsa på en miami condo eftersom $ är ner i källaren 

where are the markets are headed ??
I have no idea, but I?ll play it either way.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-08-10 19:32:17

Intressant att du tog upp detta kari!!!

Tänkte själv starta en egen sträng i ämnet men nu finns det ju redan en. Spaniens ekonomi är riktigt urusel de har t.o.m börjat sälja ut sin guldreserv för att hålla näsan över vattnet läste jag för ett tag sedan. Jag bifogar en länk i ämnet nyheten är dock något gammal men inte desto mindre aktuell.

 

http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?xml=/money/2007/05/16/cnspain16.xml 

Mvh naxos

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-08-10 21:22:17

fokusera på 08 ist

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-08-11 20:41:30

#5

Fokusera själv på 08!!!

 

Mvh naxos

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-08-12 00:00:46

fokuserar på ym

ha det 

"Bach divine machine à coudre"
Colette

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.