Var placera 1/2 milj
Jag fick en fråga som lyder så här:
Var placera en halv miljon kronor i 6 månader med kravet att alla pengarna skall finnas kvar efter den tiden?
Mitt spontana svar var någon form av räntesparande men även sådant kan ju variera en hel del i avkastning. Jag tar tacksamt emot alla seriösa tips om tänkbara placeringsalternativ.
Hälsningar
LeAr
www.marginalen.se 4%, 250000:- = statlig insättnings garanti
www.sveadirekt.se 3.75%, 250000:- = statlig insättnings garanti
Mvh Stefano
Öppna depå hos E*Trade och få 3.25% ränta.
#2 ger ju drygt 3,5 %
#3 ngt mer, men risk vid ev. konkurs. Det kan dröja innan pengarna betalas ut.
Det finns länder du kan placera pengar i vanligt bankkonto som kalls Fixed Deposit där du kan få up till 15% i räntan.
Mvh Shane
#7 Var hittar man sånna?
Tack alla för Ert engagemang.
Bankir Vresig, var får man tag i certifikat från bolag?
Hälsningar
LeAr
wow, då räcker det ju med att skrapar ihop 10 millar och placera där. Sen kan man leva helt ok på avkastningen.
#10
Alla större banker kan erbjuda olika företagscertifikat, typ SHB, SEB etc. Kanske att summan är för liten...men jag tror inte det.
mvh
Bankir Vresig
#7:
Ingen som kan garantera pengarna tillbaka lånar pengar i en lågränte-valuta till 15% ränta. Om de har så god kreditvärdighet så lånar de kronor till helt andra räntor.
Om någon lånar till 15% så betyder det att de inte kan få lån de lån de vill till 10% ränta, och det är väl ganska illavarslande?
Har nästan samma dilemma. vad gör man bäst med 1/ miljon ca, ränta känns för trist och fonder oxå.
Hittade det här, någon som provat?
http://www.autostock.se/produkter/pipbuster_relax
Mvh Ragnar Rök
#15
Är både fonder o ränta för trist så föreslår jag att Du gör nåt roligare då. Reser, köper båt eller bil etc.
Subban
15# skaru sätta den summan på en blackbox kommer du säkert att få det spännande iaf , om det är smart däremot kan väl diskuteras.
mvh PQ..
har redan tillräckligt med fonder så jag testar gärna nåt nytt. Tänkte bara kolla innan om nån redan kört just den varianten och i så fall om det har funkat?
Kanske inte är så vanligt som jag trodde ändå.
Mvh Ragnar Rök
är det ny sajt ragnar?
ingen aning hur länge den funnits. ska kolla närmare imorrn!
Mvh Ragnar Rök
grundtips ang. svartaboxar, begär verifierade resultat dvs. tradingen som firman påstått sig ha gjort i strategin. Tradar dom inte systemen själv = gå därifrån, vill dom inte redogöra affärer = gå därifrån.Allt går att göra så fint ifall man inte behöver verifiera.
mvh PQ..
Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
1) Vanligt bankkonto. Där kan du få 2-3% årlig ränta idag
2) Certifikat i något storbolag. Risken att de går omkull är mkt liten, men avkastning på årsbasis kan vara över 4%
mvh
Bankir Vresig