DAX longterm
Observera att detta är ett MegaBullish scenario. Nästan alla andra möjliga alternativ är betydligt värre.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
#1 Detta är de riktigt stora penseldragen. Du bör titta på hela bilden och inte bara mitt i ;-) Pilen längst till höger innebär en uppgång som kan pågå i decennier.
Uppgången från mars -03 betraktar jag som en "trea", dvs en uppåtgående korrektionsvåg. I detta fall en dubbel zigzag som nådde ATH. Det är positivt för det tyder på att högre nivåer väntar även om det kan dröja ett tag.
Nedgången i våg C är tills vidare obestämd både vad beträffar tid och pris. Man måste se mer av den först. Nedgången kan också vara våg C i en standrad Flat och då ska DAX ända ner till ca 2000. Detta är mindre Bullish av två anledningar:
1) Det blir större nedgång nu
2) Det öppnar för möjligheten till en dubbelkombination, dvs denna ev Flat kan följas av ex.vis en zigzag och då kan DAX bottna vid ett lågt tresiffrigt värde inom 10 år.
Så det vi bör hoppas på är en nedgång nu som bottnar vid typ 4000.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Mojas vad tror du om följande nu: Omx long term?
#3 Funkar perfekt hittills för OMX. Problemet är att det inte längre går att få ihop motsvarande för DAX. Däremot går det bra att modifiera OMX för att passa DAX.
Frågan blir då om OMX och DAX kan gå så vitt skilda vägar eller om OMX bör modifieras. Jag tror på det senare, dvs att OMX kommer att gå ner till typ 700 i denna nedgång, men ca 900 torde vara ett starkt stöd.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
#4 Tror du att ryssland kommer att följande en liknande bana?
#5 Inte alls säkert. Under perioden 2000-2002/2003 så ökade Ryssland med ca 50% totalt men föll också kraftigt flera gånger under den tiden. Härlig volla ;-)
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Är din mest positiva syn att vi från nu och 2 år framåt ska ner mot 4000 på dax? Vad kan det innebära för omx i siffror? Du är en av de som ligger i mina favoriter så nu hoppas jag att du utvecklar resonemanget lite.
Mvh Jamenvisst