TYKS
Köper jag med stop <98,5 kr och sikte uppåt.
Gillar r/r här.
Fler signaler om oljeframtiden...
Från DI
Bröderna Lundin tror att oljan når nya pristoppar under de närmaste åren. 200 dollar per fat är ett möjligt scenario, spår bröderna."Oljan kommer inte ta slut, men den kommer bli så dyr att det tvingas fram nya alternativ", säger Lukas Lundin till Svenska Dagbladet.
Dyrt är enligt Lukas Lundin 200 dollar per fat (nästan 3 ggr dagnes pris kring 80 dollar). Ett pris i den nivån tror han är en möjlig utveckling inom ett till tre år. Brodern Ian Lundin tror också att "peak oil"-dagen, alltså då oljan når sin absoluta topp, kan vara nära, men preciserar sig inte mer än att det kan ske redan i morgon eller om tio år.
Trots att svårigheterna i oljebranschen tilltagit, och det blivit dyrare att skapa tillväxt, anser bröderna att deras bolag är väl positionerat.
Hjälp Oxford Univ. cancerforskning!
Mvh /Bengt Finland
Hemsida
Gör någon glad!

Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Med tanke på den senaste tidens nedgång så kan det bli mycket fin utväxling.
Köpte själv under 100-lappen.
Mvh Jope