Grupp: ABC

Trada indextermin

0
Ogilla!
5
Gilla!
#0   Av: enroc » Redigera
2007-09-06 22:04:45

Hejsan,

Jag är intresserad av att börja handla med indexterminer och efterlyser tips på litteratur/länkar som kan passa en novis i terminer.

Dessutom är jag nyfiken på vilka terminer ni som tradar i terminer föredrar, jättegärna med en motivering.

Jag inbillar mig att det vore enklare att följa ett index än att följa ett stort antal aktier, dessutom så borde det bli smidigare och billigare att ta negativa positioner.

Tacksam för alla tips, synpunkter och ideer!

Mvh gustavc

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-09-07 07:34:30

Mycket klokt gustavc, fördelarna är precis som du nämner. Det var därför jag började med indexterminer. Jag läste en lång artikelserie i Aktiespararnas tidning som inspirerade mig, den var mycket bra. Vet tyvärr inte vilket nummer, det är flera år sedan.

Det sägs att terminer är riskfyllda och inte är något för nybörjare. Det håller jag inte riktigt med om eftersom var och en kan anpassa risken själv genom det häv man trejdar med, dvs hur stor del av depån man handlar kontrakt för. Har man 100 000 och köper 1 OMX-kontrakt för 12 000 kr är risken inte större än aktier. Efter hand man lär sig mer och mer och man märker att man har en bra metod, kan man öka hävet successivt.

Jag föreslår att börja med den svenska OMX-terminen eftersom t ex tyska och amerikanska indexterminen har högre hävstång och alltså innebär högre risk. OMX ska man helst svingtrejda enligt min mening, eftersom courtaget i Sverige är högt för en småsparare, daytrejding kan bli dyrt. Jag har provat både amerikanska och tyska indexterminer men i dag svingtrejdar jag enbart OMX och det kommer jag fortsätta med. Eventuellt fuska lite vid sidan av med DAX men bara marginellt. Med DAX-terminen kan man öka depåvärdet ohyggligt snabbt, många hundra procent per år, men det går lika fort åt andra hållet om man gör fel.

Googla på terminer och du får upp en hel del sidor. Till exempel här: länk

Det avgörande kommer i slutändan att vara din egen analys och din egen metod för entry och exit, framför allt exit. Handlar man terminer för uppemot halva depån så är det ännu viktigare att veta hur man hittar bra entrylägen och hur man sätter stoppar och tar vinst/förlust.

Börja med 1-2 kontrakt bara för att lära dig hantverket.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 07:41:52

med det viktiga tillägget att Du om Du köper 1 kontrakt så utnyttjar Du alltså belåning. i och med detta är risken avgjort större.  

Subban

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-07 07:44:36

gäller alltså exemplet i #1

Subban

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
32
Gilla!
2007-09-07 07:53:54

#2 Njae, inte riktigt enligt exemplet i #1. Då har man alltså 100k på depån och köper 1 kontrakt. Det motsvarar ju då en position på den summan man har på depån och är alltså utan något häv. Visserligen används belåning då man bara utnyttjar ca. 10k av depån i säkerhetsvärde, men så länge man inte använder övriga 90k på depån så har man inte större risk än om man köpt aktier för rubbet.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 07:58:10

om du köper 1 kontrakt till kursen 1195 förbinder Du Dig att köpa index på lösendagen. likviden blir 1195*100*1 = 119 500 (plus avgifter) kr.

Med 100 000 på depån får Du alltså en hävstång på knappa 120 %. Detta kan då jämföras med belåning.

Subban

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 07:59:10

#3 Alternativen är att köpa aktier för 100 000 kr eller 1 OMX-kontrakt för 12 000 kr på OMX-nivå 1200.

Om börsen går faller 5 % och aktieportföljen följer index så har man förlorat 5 000 kr. OMX-terminen faller samtidigt 60 punkter och förlusten är då 1k x 60 p x 100 = 6000 kr. Dvs, risken är likvärdig precis som jag skriver i #1. Om OMX stod i 1000 hade risken varit exakt densamma som aktier.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 08:01:28

om 1 kontrakt på terminen skall motsvara ett åtagande på 12 000 kr måste inköpskursen vara 120. detta innebär då att index måste gå ner med ca 90 % fr nuvarande nivå. 

Subban

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 08:02:07

#6

Du kan inte köpa 1 kontrakt i terminen till kursen 1200 för 12 000 kr. 

Subban

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-07 08:04:30

kan vi inte bara enas om att risken är 20 % högre som det står i #5. :-) 

Subban

0
Ogilla!
31
Gilla!
2007-09-07 08:05:04

Krångla inte till det nu subito :) Säkerhetsvärdet du behöver vid 1200 i index är ca. 12k, beroende på mäklare. Precis som du påpekade så blir det dock en liten hävstång, men inte mycket mer än om man köpt aktier för hela summan. Får vi ner OMX i 1000 så blir risken densamma mellan att köpa 1 kontrakt i terminen och aktier för 100k.

Edit: Vad Teknisten illustrerade med sitt exempel var ju att det inte nödvändigtvis behöver vara så mycket mer riskfyllt med terminer (som många anser) jämfört med aktier. Allt beror ju på vilket häv man väljer, alltså hur stor del av depån man köper terminer för.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-07 08:07:09

Hmmm, 1 k kostar 120 000 kr men säkerhetsvärdet är 10 % så i praktiken är riskjämförelsen den att den summa pengar man riskerar att mista i sin depå är ungefär densamma på dagens OMX-nivå, om man handlar aktier för 100 000 eller 1 OMX-kontrakt.

Det var poängen med #1, att vill man prova terminer så kan man göra det genom att utnyttja bara 10-12% av sin depå och köpa 1 k, då är det lungefär likvärdigt med att ha aktier för hela depån.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-09-07 08:11:18

krånga till det...?? :-)

för att förstå vad det verkligen handlar om är det viktigt att inse vad Du gör Dig skyldig till. för att göra detta kan man inte, i synnerhet inte med nybörjare, hänga upp diskussionen på säkerhetskrev. man måste ju inse vad det är man gör sig skyldig till, i detta fallet är det att köpa index för 1 200. detta motsvarar 120 000 kr. har man inte detta belopp på kontot får man motsvarande summa dividerat med eget kapital som hävstång. i detta exemplet är det ju då 120 %. detta oavsett säkerhetskrav.

jag tycker det vore bra om man hade detta klart för sig till en början.

Subban

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 08:12:14

#11

Nej det är inte samma i praktiken. Det skiljer 20 %. 

Subban

0
Ogilla!
25
Gilla!
2007-09-07 08:15:29

Fast exemplet var ju inte avsett för att göra intrycket att det enbart är säkerhetsvärdet man har som risk. Som jag skrev i #10 var det en jämförelse mellan att köpa 1 terminskontrakt eller att köpa aktier för hela depån. Visst har du rätt i att det är något högre risk när OMX ligger i 1200, men det är ju ingen gigantisk skillnad precis (allt är väl relativt vad man tycker iofs). Har vi OMX i 1000 som sagt, så är det precis samma risk mellan 1 termin och aktier för hela depån. Jag tror informationen har kommit fram nu. Man måste vara påläst på vad man förbinder sig till när man köper terminer samt att terminer inte behöver vara så riskfyllt som många vill få det till, under förutsättning att man hanterar sitt häv!

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-07 08:22:29

ja, poängen är ju att säkerhetskravet är mindre intressant.

hänger man upp det där så börjar nån med mindre erfarenhet att fundera över hur många kontrakt kan jag köpa för mina 100 k. o då går det bra. eller dåligt. 

Subban

0
Ogilla!
29
Gilla!
2007-09-07 08:25:22

I min mening är säkerhetskravet inte alls mindre intressant. Vi har ju skrivit att även om säkerhetsvärdet är ca. 10% så är det hela depån man satsar. Det är ju just antal kontrakt som avgör vilket häv man handlar med, vill man ta större risk så kan man köra fler kontrakt. Att däremot som nybörjare börja räkna på hur många kontrakt man totalt kan handla sett till säkerhetsvärdet är givetvis fel. Teknisten nämner ju redan i #1 att man bör starta med 1-2 kontrakt. Allt hänger ju givetvis på hur stort kapital man har. 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-07 08:29:25

absolut. och vill man då börja med två kontrakt (240 000 kr) så kör man alltså med en ganska häftig "belåning".

Subban

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-07 08:41:37

varför köra omx? ym, es nq 

"Bach divine machine à coudre"
Colette

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-09-07 08:44:18

därför att vi skall vara sociala på kvällarna :-) 

Subban

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-07 09:40:24

varför köra omx? stx, dax, smi, gbl, cac ...

edit: kan iofs rekommendera att inte börja med dax om man saknar erfarenhet... ;-)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-09-07 11:18:41

Varför trejda OMX? Ja, varför inte? Det finns många indexterminer och en del av dem är explosiva i sin hävstång jämfört med andra terminer, DAX t ex, och absolut ingenting som jag skulle rekommendera en nybörjare med en begränsad depå, även om man bara handlar 1 kontrakt. Det kanske finns snällare indexterminer än OMX men den terminen är lämplig att börja med för en nybörjare, tycker jag, såvida man inte tänker daghandla och betalar normalt courtage. För daghandel bör man ha en billligare internetmäklare än de svenska såvida man inte handlar för många miljoner kr.

Apropå riskdiskussionen i den här tråden: enroc tycks vara en smart person, jag tror han kan räkna ut att 2 kontrakt innebär dubbelt så hög risk som 1 kontrakt vid samma depåstorlek. Huruvida man börjar med 1 k eller 2 k när man lär sig hantverket vid terminstrejding hänger givetvis ihop med om depån är på 100 000 kr eller 10 miljonjer kr eller vad den är, som evilsteff skriver. Jag tror inte ett ögonlock på att enroc tänker börja trejda terminer efter att ha läst den här tråden. Med tanke på att han efterlyser tips på böcker och länkar i #0 är jag säker på att han kommer att ha stenkoll på de risker han ger sig in i om/när han gör det.

Var och en, särskilt enroc själv i det här fallet, får väl bedöma om han/hon tycker att det kan kallas avgjort större risk att riskera 6 000 kr i en trejd eller att riskera 5 000 kr. I mitt språkbruk tycker jag att ungefär samma risk är en bättre beskrivning på skillnaden i ett läge där man vill lära sig något nytt. Spela roll, nu har vi i alla fall satt en siffra på skillnaden istället för att strida om vad ord betyder.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 13:10:23

Tack för alla tips och ideer!

http://www.terminer.se/ var ju en utmärkt site för grundläggande information kring terminer. Därifrån så hamnade jag på Training for Private Investors hos Eurex, de har kurser på CD som jag tänkte titta lite närmare på.

Min tanke var nog att jag skulle välja någon termin som jag kan handla efter jobbet, därför är väl inte omx optimal.

Jag har tittat lite på Interactive Brokers att använda som mäklare, deras priser är väl ganska konkurrenskraftiga (tror jag) förutom att jag kan få data därifrån till AmiBroker som jag använder.

Naturligtvis tänker jag börja med att handla med så få kontrakt som möjligt;)

Mvh gustavc

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-09-07 23:36:00

fördelen med es är att den är rätt så tam, och framförallt tradas dygnetrunt-no gaps

 

perfrkt för noviser

"Bach divine machine à coudre"
Colette

0
Ogilla!
30
Gilla!
2007-09-08 10:08:35

Enligt mig så är YM (dow-terminen) betydligt bättre att börja med än ES (s&p-terminen). Detta beror framför allt på det intervall som respektive termin handlas i vilket gör att man lättare åker på en stop i ES. Vi har diskuterat en del kring detta i en annan sträng.

0
Ogilla!
14
Gilla!
2007-09-08 10:12:41

Svingtrejdar man ES kan den möjligen kallas tam. För ca 25 000 kr kan man svinga 1 kontrakt es och rör sig kursen 1 % är vinsten/förlusten på denna indexnivå ca 15 p x 1 k x 50 dollar x 7 kr = 5 250 kr. För 25 000 kr kan man istället handla 2 OMX-kontrakt och 1 % i kursrörelse ger vinsten/förlusten 2 k x 12 p x 100 = 2 400 kr. ES har alltså mer än dubbelt så hög hävstång, och därmed risk, som OMX. Vilken av dessa indexterminer bör man rekommendera en novis? ES? Nja.

Är dubbelt så hög risk tamt? Ja, det kan man väl tycka om man vill. Men vad händer vid daytrejding?

1 punkt i ES är värd 50 dollar per kontrakt = ca 350 kr. Om S&P500/ES rör sig 1 % vid dagens indexnivå 1500 är det 15 p => 15 p x 350 kr = 5 250 kr/kontrakt.  Margin är 500 dollar vilket gör att för 25 000 kr kan man handla 25 000 /(500x7) kontrakt = 7 kontrakt.

Alltså: Daytrejdar man ES för 25 000 kr och kursen rör sig 1 % så är det alltså lika med 7 x 5250 kr = 36 750 kr i förlust eller vinst.

Handlar man istället OMX för 25 000 kr och kursen rör sig 1 % så är det lika med 2 k x 12 p x 100 kr = 2 400 kr i förlust eller vinst.

ES har alltså 15 gånger så hög hävstång vid margin på 500 dollar jämfört med OMX vid daytrading. Risken är 15 gånger större i ES vid utnyttjande av samma kapital i båda fallen och vid samma kursrörelse. Då kan ingen människa i världen påstå att ES är tam, utan fullständigt skogsvild. Perfekt för noviser? Nja.

Detta måste man vara medveten om man som nybörjare funderar på att daytrada es eller andra amerikanska terminer och i ännu högre utsträckning DAX-terminen. Det är väldigt lätt att med en tämligen liten depå lockas av så låg margin vid dagtrejding av amerikanska terminer och sannolikheten är skyhög att en nybörjare förlorar pengar just av det skälet. Det har jag själv gjort och jag vet flera på AG som har exakt samma erfarenhet i sina USA-depåer.

OK, men sving då? Ja hävstången/risk är "bara" dubbelt så hög i ES som i OMX och är man duktig, har en bra metod och disciplin så är möjligheterna större i ES än i OMX. Skälet till att jag ändå föredrar att svinga OMX är att det enligt min, och många andras, åsikt är ett trendvilligare instrument på några dagars/veckors sikt vilket gör det till ett säkrare instrument om man vill tjäna pengar på sving. En bra trejder med ett hyfsat OMX-system kan snitta 15-20 p/månad på dessa nivåer. Det räcker för att försörja sig om man trejdar för 150 000-200 000 kr i varje affär. Depån måste givetvis vara större än så.

Om någon hittar ett räknefel ovan så rätta mig gärna. Margin är baserade på mäklaren Global Futures hemsida, andra mäklare kan ha andra margins och då blir beräkningen lite annorlunda men det kommer inte påverka det stora hela.

Även ES har en "gapeffekt" eftersom man inte kan sitta vid datorn 24 timmar per dygn, i alla fall inte jämt : )

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-10 16:17:27
Ladda ned

dax 30 min

;))

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-09-10 16:51:53

Självklart kan man göra vinster på att daytrada ES, YM, etc, en del gör ju uppenbarligen det. Men en sak ska man komma ihåg: det delas inte ut några gratispengar där. Där huserar proffs med många års erfarenhet bakom sig och dom äter rödblommiga noviser till frukost. Det finns förmodligen inget säkrare och snabbare sätt för en novis att bränna en liten depå på än att daytrejda dessa indexterminer utan förberedelse.

Kan låta pessimistiskt, men den kanske bästa förberedelsen är just att inse att det är så. När man gör det, har man en hyfsat bra grund att stå på.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 00:30:50

Hej igen!
Ett par personer jag har pratat med om terminer har gillat DJ STOXX 50 - ESTX50 och E-mini Russell 2000 - ER2 är det någon som har några idéer om dom?

Sedan skulle jag gärna få bekräftat att jag räknar rätt när jag kommer fram till att en förändring av index på 1% ger:

för
ESTX50 index ligger kring 4300 alltså ger 1% - 43 punkter á 10 EURO.
Ett kontrakts värde ändras då med 430 EURO (~ 4000kr) /1%

motsvarande för
ER2 - index kring 780 -> 1% 78 á $100
Ett kontrakts värde ändras då med $780 (~ 5500kr) /1%

Mvh gustavc

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 08:33:31

#28 Om du har fått rätt punktvärden, och vad jag kan se så är det rätt: 10 euro x index i ESTX50 och 100 dollar x index i ER, så verkar allt stämma.

1 % av 780 är 7,8 p inte 78, men slutsumman blev rätt ändå : )

Fråga, vad har DJ STOXX50 i underliggande?

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 08:54:53

Ja, procenten blev fel på ER2;) räknade på papper innan och skrev fel...

Skrev visst fel i föregående inlägg, jag menade DJ Euro Stoxx 50 istället för DJ STOXX50.

DJ Euro Stoxx 50 ska vara underliggande om jag inte har fel, det var den jag sökte efter när jag gjorde symbol lookup på Interactive Brokers. Jag har povat deras demo lite och den verkar inte dum tycker jag.

Beskrivningen är: "The DJ Euro Stoxx 50 is a European blue-chip index. It includes the 50 leading shares from the Eurozone"

Länk till index hos Deutsche Börse

/gustavc

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 09:03:03

Här en diskussion om daytrejding av terminer i ett forum, visserligen från 2002, men kan ändå ge något.

Forum

 

Euro Stoxx verkar vara en "mildare" variant av DAX. Indexnivån ligger enligt #28 på hälften av DAX och hävstången är 10 euro x index istället för 12,5 x index som det är på DAX.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 09:14:45

#15

Du har nog lite fel att inte ta hänsyn till säkerhetskravet vid avkastningsberäkning.

Den senare är ju vinsten/förlusten delat med det kapital som är "låst" under perioden, som avses tills man går ur positionen(-erna).

mvh/viotto

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 09:49:51

Ja, säkerhetskravet måste man ta hänsyn till om man jämför skillnad i hävstång mellan olika terminer vid placeringen av ett visst låst kapital. Kan man hålla sig ifrån att dra fördel av ett lågt säkerhetskrav så har man större förutsättning att lyckas. Problemet är att man som novis lätt förbiser det, vilket leder till att depån är alldeles för liten i förhållande till den hävstång man trejdar med. Man trejdar lätt för hårt i förhållande till sin depåstorlek och den kunskap och erfarenhet man har att trejda det instrumentet.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-09-11 10:15:47
Ladda ned

det här kankse intresserar er som handlar omx terminen via swe, om inte annat som underlag till prisförhandling?

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 11:12:58

#34 Jag antar att börsavgiften tillkommer? 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-11 15:40:36

#35, All order types, exchange and regulatory fees included

kan även välja unbundled och hamnar då på 10,5*2 SEK (incl IB execution, IB clearing, IB carrying, exchange and regulatory fees) för <=300 ctr. 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 15:52:32

Billigare än Avanza och Nordnet, antar jag. 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 15:58:45

#37 Det är en förhandlingfråga.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 16:33:14

#38 Det är sant, jag tänkte mig en kund som har uselt förhandlingsläge, dvs en högst normal depå och inte gör särskilt många affärer per månad. Ligger inte courtaget på 25-30 kr då? Courtaget i #34 är väl inte villkorat, gunslinger? 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 16:38:14

sorry, naturligtvis. Tror det är 25 SEK.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-11 19:08:05

#39, precis! kombinationen låg margin 5% för den som dagstradar och en kostnad på 21sek per rt är helt klart konkurrenskraftigt. kör man många turer per månad så är kostnaden lägre. >20000 ctr/mån är 6 sek per rt :)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-12 07:56:10

34# Vilken mäklare avser bilden? 

Mvh amco

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-12 10:54:34

#42 Interactive Brokers

/gustavc

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-12 11:59:52

Är det någon som har erfarenhet av Interactive Brokers? 

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-09-12 12:41:44

har använt mig av dem under flera års tid. är det något du undrar över?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-12 14:05:52

ja...

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-09-12 17:45:54
0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-13 12:49:59

Är det TMB de gör avslut med?

 

Mvh Corpsee

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-09-13 14:04:04

TMB är en enhet i IB. 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-09-13 14:06:25

ja, men skjuter man aktier så blir det TMB? 

Mvh Corpsee

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.