Börsen och S&P 500
Hallo gott folk.
Jag tycker att det är många som är otroligt negativa om börsen och det kanske med all rätt. Men är det egentligen så negativt som många skall ha det till? Credit crunch recesion etc har ju blivit vardagsmat nuförtiden.
Men helt allvarligt... skulle marknaden inte ha prisat in denna oron i aktiekurserna? Jo det borde den redan gjort baserad på all tillgänglig information marknaden har just nu. Det är väl en av anledningarna till att börsen är historiskt lågt värderad med tanke på P/E tal.
Börsen sägs att ligga ca 1 år före utvecklingen i ekonomin. Marknaden borde således ha prisat in de negativa nyheter vi fått från markanden och dens påverkan för en tid framöver. Kanske är det tid att se på vad som kommer efter dessa kreditproblem? Kanske är det mera väsentligt för börsens utveckling? Jag vet inte helt men frågan är om vi får någon speciellt större kris än vi har nu. Hur lång tid förväntar sig marknaden att problemen i marknaden vi har nu skall vara? 5-10 månader? I sånt fall borde börsen vara mogen för en uppgång just precis nu.
Ser vi på S&P 500 indexen så kan vi skönja någon slags omvänd huvudskuldra, en candlestick reversal och en eventuell ny upptrend. Vi har också urskönja positiv divergens i RSI chartet.
Om fed sänker räntan i morgon kan vi komma att få en fin höst på börsen.
Ingen många förväntar sig att vi skall få en ny uppgångstrend nu, även om fed skulle sänka räntan. Det känns som om just därför kan uppgången komma, därför att marknaden inte helt vågar att förvänta sig det.
Mvh Silicon Valley
sett till baltic dry skulle det kunna stämma men någons correction kan vara någon annans bearmarket.
Mvh babe1
Inlägget är redigerat av författaren.
Oljepriset går också upp så det måste finnas bra med köpkraft i världsekonomin.
Mvh Silicon Valley

Visa sida
Ogilla! 15
Gilla!
Här kommer några rader som stöder din tes att uppsidan är stor.
mvh Gubb.
Finns det då några sakliga skäl för en fortsatt uppgång?
Javisst! Här följer en rad tunga faktorer:
? "Den bästa prognostisören är 12-månaders rullande framtida vinster" (Ed Yardini, långsiktig strateg) Dessa har nu bra fart (momentum).
? Psykologin i marknaden är bra för börsuppgång (dvs negativ)
? Det monetära läget är mycket bra (dvs lätt penningpolitik)
? Värderingen är också mycket bra (dvs lågt värderat relativt den tioåriga statsobligationsräntan)
? Insiders har köpt tungt vid varje nedrekyl: i mitten av augusti, i slutet av augusti, i början av september; naturligtvis ett bra tecken.
? Enligt den s k IBES-modellen (prognostiserat P/E-tal) är "Earnings Yield" för S&P 500 7,01% och den 10-åriga obligationsräntan 4,4%.
? I Sverige (OMX-index) är motsvarande siffror omkring 7,1% resp. 4,09%
? Shanghai B-aktieindex har ett P/E-tal på 86, vilket innebär en vinstavkastning på endast 1,2%. De har verkligen diskonterat en enorm tillväxttakt där.
? Skillnaden mellan Statsskuldväxel-räntan 90-days T-bills och LIBOR-räntan brukar ligga på omkring 0,25% högre för LIBOR.
Nu har skillnaden ökat till 1,7%-enheter! (5,7% minus 4%)
När detta skett under de senaste 35 åren har det varit ett ypperligt köptillfälle på börsen. Börsen har alltid fallit bra före detta skett.
Exempel är 1974, 1980, 1982, 1987.
? Prognos: Börsuppgång fram till årsskiftet mellan 11-21% för Sverige och USA
? 12% om FED inte sänker räntan och 21% om de sänker till 4%
? Normalt P/E-tal är 18-22 minus inflationen, vilket innebär P/E-tal på 16-20. Om vi tar vinsterna för S&P 500 (prognos 103,21) och multiplicerar detta med P/E-talet 16, får vi ett S&P 500 index på 1651, vilket är 11% högre upp än dagens vid 1486.
? Vid lägre räntor förbättras kalkylen. Då kan även aktieutdelningens nivå med fördel jämföras med den korta räntans nivå.
? Penningmängden kvartal 3 stiger i USA med 14% per år. Om man minskar ned denna med BNP-tillväxten 4% så får vi den sanna monetära inflationen 10%.
? Detta skapar mycket likviditet som går till börsen.
Det är alltså inte nedgången i sig som gör börsen attraktiv. Att kontinuerligt köpa på nedgångar "average down", är som att spela poker med dåliga kort och höja insatsen hela tiden, i tron att man vinner förr eller senare (tänk på alla som köpte Ericsson på vägen ned 2000-2002). Ingen seriös pokerspelare skulle följa denna strategi och hoppas att kunna tjäna pengar på lång sikt.
Att jag ändå, generellt sett, rekommenderar köp beror på fundamentala faktorer i stil med de som jag har listat ovan.
/Göran Högberg
goran.hogberg@minmail.net
?