Tecken på börsras kommande börsras..!?
Vill du satsa besparingarna på poker, men inte spela själv, finns snart investeringsalternativet för dig. I oktober lanseras Sveriges första pokerfond.
Dinapengar.se beskriver scenen som rätt lik handlarrummet på en bank, där en grupp unga män sitter och jobbar vid dataskärmar. Men de sysslar inte med aktier och räntor utan med att spela poker - för dina besparingar.
Agaton Poker Funds affärsidé är att låta erkänt skickliga pokerspelare förvalta investerarnas kapital vid spelbordet.
Hittills har man åtta pokerproffs kontrakterade, men siktar på 30 stycken innan årsskiftet. Pokerspelarna får 50 procent av vinsterna utan att ta någon risk.
"Det snurrar mycket pengar i pokerbranschen, men den är väldigt ostrukturerad. Det saknas mellanhänder, vilket gör att det är svårt att investera", säger Sebastian Desand till Dinapengar.se.
Fonden grundades av honom och Martin Bunge-Meyer, båda med erfarenhet av såväl pokerspel som av finansbranschen. I oktober lanseras Agaton mot allmänheten och man hoppas få in 10 miljoner kronor.
Det är ett sparande med hög risk, men man hoppas också på hög avkastning.
"Når vi lägre än 25 procent tar vi inte ut någon avgift", säger Martin Bunge-Meyer till Dinapengar.se.
Luktar skojeri lång väg. Snabbt sätt att bli av med sina pengar. Borde vara trevligare att själv spela bort dom.
Ha ha..., vad är skillnade mot att placera i vanliga aktiefonder?
Momentum
#3 ingen..
Träffade en förvaltare i samma byggnad som Jaguar.., som tyckte att om jag var fokuserad på att jobba så kunde han tänka sig att förvalta mina pengar för mitt företag, det sas ingenting om vilka avgifter som gällde de första två möten som det blev, dock kom han fram till att istället för att placera 100.000 varje år lite beroende på hur resultatet såg ut var det bättre att placera 8.000 varje månad, förvaltningsavgiften för engångsinsättningen var 5.000:-, men om jag satte in ett regelbundet månadsbelopp, så blev det bara 500:- i månaden..., 20% av eventuellt övervärde i förhållande till index, var en annan liten avgift...
En ändå relativt stor skillnad.
På börsen - Hela kakan växer eller minskar. Den växer generellt. Men viktigt någon vinner inte på någon annans bekostnad.
I poker - Spelet är ett nollsummespel. Utan tillväxt i privata pengar minskar alltid kakan(casiot tar sin andel).
På börsen kan alla vinna. I poker är det omöjligt.
Mvh Silicon Valley
Visa sida
Ogilla! 13
Gilla!
Loool, intressant men jag tror att det är en dålig ide...hahaha.
Bra på pappret men i verkligheten vet jag inte. Pokerspelarna behöver ju inte riskera något. Hur skall de då kunna spela bra över tiden?? När du spelar för dina pengar skärper du dig extra mycket.
Hur skall man vara säker på att dessa 30 pokerspelare inte är fiskar? Dom måste vara riktigt kända eller så får dom low credibility.
Folk generellt blir bättre och bättre på att spela poker så chansen att vinna går stadigt ner. Poker är trots allt ett nollsummespel. De enda som alltid vinner är casinot. Köp Betsson, Unibet, Betandwin eller någon liknande aktie istället :-)
Jag var förresten med på online vm på pokerstars i söndags satt på samma bord som John Duthie. Han är ju en känd och erkänd pokerspelare men ändå en fisk. Hade han platsat i Agaton poker funds?
Ja det var det ja. Tror inte att det är något tecken på börsras bara en dålig business ide i skogen bland många andra. :-))
Mvh Silicon Valley
Inlägget är redigerat av författaren.